БМТ Бош котиби ўринбосари билан учрашув
2022 йил 2 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов жорий йилнинг 3-4 март кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган “БМТ Глобал аксилтеррор стратегиясини амалга ошириш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси доирасида Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги минтақавий ҳамкорлик” юқори даражадаги халқаро конференцияда иштирок этиш учун Ўзбекистонга келган БМТ Бош котиби ўринбосари – БМТнинг Терроризмга қарши курашиш бошқармаси раҳбари Владимир Воронков билан учрашди.
Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, мамлакатимиз билан Ташкилотнинг Терроризмга қарши курашиш бошқармаси ўртасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишлари кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон сўнгги йилларда БМТнинг терроризм ва экстремизмга қарши курашиш масалалари бўйича ихтисослашган тузилмалари билан фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда ва бу борадаги асосий универсал ҳуқуқий ҳужжатларнинг иштирокчиси ҳисобланади.
Ўзбекистон томонининг ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 4 та резолюцияси қабул қилинди. Ўтган йили Ўзбекистон илк бор Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашга аъзо бўлди, унда мамлакатимиз вакили 2022 йилга раис ўринбосари этиб тайинланди.
Томонлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо бўлганининг 30 йиллиги (1992 йил 2 март) муносабати билан ўзаро табриклар алмашдилар.

Встреча с заместителем Генерального секретаря ООН
2 марта 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с заместителем Генерального секретаря ООН – главой Контртеррористического управления ООН Владимиром Воронковым, прибывшим в Узбекистан для участия в Международной конференции высокого уровня «Региональное сотрудничество между государствами Центральной Азии в рамках Совместного плана действий по осуществлению Глобальной контртеррористической стратегии ООН», проводимой 3-4 марта текущего года в г.Ташкенте.
Обсуждены текущее состояние и перспективы развития взаимодействия Узбекистана с ООН. В частности рассмотрены основные направления сотрудничества нашей страны
с Контртеррористическим управлением Организации.
Как отмечалось, за последние годы Узбекистан активно сотрудничает со специализированными структурами ООН по вопросам борьбы с терроризмом и экстремизмом, и является участником основополагающих универсальных нормативно-правовых документов в этой сфере.
По инициативе узбекской стороны были приняты 4 резолюции Генеральной Ассамблеи ООН. В прошлом году Узбекистан впервые стал членом Совета по правам человека, в котором представитель нашей страны назначен заместителем председателя на 2022 год.
Стороны также обменялись поздравлениями по случаю 30-летия со дня вступления Республики Узбекистан в Организацию Объединённых Наций (2 марта 1992 года).