Ёшларни АКТ соҳасига кенгроқ жалб қилишда ва малакали IT мутахассисларни тайёрлашда IT Парк резидентлари бўлган ўқув марказлари билан самарали ҳамкорлик олиб бориш зарур
2022-02-25 | Ёшлар
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Қорақалпоғистон Республикасига хизмат сафари доирасида Нукус шаҳридаги IT Парк резидентлари  “Texnopos IT mektebi” ва “Data Life” IT ўқув марказлари фаолияти билан танишди.
“Texnopos IT mektebi” ўқув маркази 2020 йил ноябр ойида фаолиятини бошлаган бўлиб, унда веб дастурлаш, Андроид дастурлаш, мобил ўйинларни яратиш, 3D-animatsiya, график дизайн йўналишлари бўйича машғулотлар олиб борилади. Ҳозирги кунда мазкур ўқув марказда 150 нафардан зиёд ёшлар таълим олмоқда. Битирувчиларнинг сони эса 360 нафарни ташкил қилади.
“Texnopos IT mektebi” ўқув маркази томонидан маданият, тиббиёт, туризм соҳаларида 20 дан ортиқ IT лойиҳалар амалга оширилди. Ҳозирги кунда ўқув марказ раҳбарияти ўз олдига IT академия ташкил қилишни мақсад қилиб қўйган.
АКТ вазири Ш. Шерматов “Data Life” ўқув маркази фаолияти билан ҳам танишди.
Мазкур ўқув марказида компютер саводхонлиги, Фронтенд дастурлаш, PHP дастурлаш, Жава дастурлаш, Андроид дастурлаш бўйича курслар олиб борилади. Ўқув маркази томонидан 480 нафар ёшлар ўқитилиб, ҳозирги кунда 150 нафардан зиёд ёшлар таҳсил олмоқда.
Келгусида ўз фаолиятини кенгайтириш, хорижий компаниялар билан алоқа ўрнатиш ва чет эл бозорларига чиқиш вазифалари қўйилган.
Ташриф чоғида АКТ вазири Ш. Шерматов ёшларни АКТ соҳасига кенгроқ жалб қилишда ва малакали IT мутахассисларни тайёрлашда ўқув марказлари билан самарали ҳамкорлик олиб бориш масаласига алоҳида эътибор қаратди.

Необходимо осуществлять плодотворное сотрудничество с учебными центрами - резидентами IT Park в рамках широкого привлечения молодежи в сферу ИКТ и подготовки квалифицированных IT-специалистов
2022-02-25 | Молодежь
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Республику Каракалпакстан ознакомился с деятельностью IT-учебных центров «Texnopos IT mektebi» и «Data Life» - резидентов IT Park в городе Нукус.
Учебный центр «Texnopos IT mektebi» начал свою деятельность с ноября 2020 года и проводит занятия по веб-программированию, Android-программированию, созданию мобильных игр, 3D-анимации, графическому дизайну.
В настоящее время в учебном центре центров «Texnopos IT mektebi» обучается порядка 150 слушателей. Число выпускников составляет 360 человек.
Учебным центром «Texnopos IT mektebi» осуществлено порядка 20 проектов в сфере культуры, медицины, туризма. В настоящее время руководством центра поставлена цель по организации IT-академии.
Также Министр ИКТ Ш. Шерматов ознакомился с деятельностью учебного центра «Data Life».
В данном учебном центре проводятся курсы по компьютерной грамотности, фронтенд-программированию, PHP-программированию, Java-программированию, Android-программированию. В настоящее время в нем обучается 150 человек. Число выпускников составляет 480 человек.
Центром осуществлено порядка 20 проектов. Поставлены задачи по дальнейшему расширению деятельности центра, установлению связей с иностранными компаниями и выходу на зарубежные рынки.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов обратил особое внимание на осуществление плодотворного сотрудничества с учебными центрами в рамках широкого привлечения молодежи в сферу ИКТ и подготовки квалифицированных IT специалистов.