Яна бир муқобил энергетика станцияси қурилиши бошланди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни Қорақалпоғистон Республикаси Беруний туманига ташриф буюрди.
Бу ерда Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси билан ҳамкорликда шамол электр станцияси қурилиши режалаштирилган. Шу муносабат билан, ушбу мажмуага тамал тоши қўйиш маросими бўлди.
- Қорақалпоғистоннинг инсонлари меҳнаткаш, ери бой. Энди шамоллариям иқтисодиётга манфаат келтиради. Агар биз катта-катта корхоналар қурамиз, десак, ҳамкорларимиз авваламбор «энергетиканг борми, йўлинг борми, инфратузилманг борми» деб сўрайди. Бу ерда қуввати 100 мегаватт бўлган шамол электр станцияси барпо этилиши ҳудуд иқтисодиётига қўшимча куч, замин бўлади, - Шавкат Мирзиёев.
Қорақалпоғистонда ягона бўлган Тахиатош иссиқлик электр станцияси бундан 65 йил аввал қурилган бўлиб, ҳудуд эҳтиёжини қондириш учун етарли эмас эди. Шунинг учун ушбу станция 680 миллион доллар эвазига модернизация қилиниб, 560 мегаватт қувватлар ишга туширилди.
Мана энди янги йўналишда, экологик тоза яна бир электр станцияси қурилиши бошланмоқда. Йиллик қуввати 360 миллион киловатт-соат бўлган ушбу лойиҳа 108 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига амалга оширилади.
Бу лойиҳа ишга тушгач, 110 минг хонадонни қўшимча электр энергияси билан таъминлаш мумкин бўлади. Йилига  106 миллион куб метр табиий газимиз тежалади.
- Инсон қадри учун, деган бош тамойил асосида Қорақалпоғистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича ҳам катта марралар олганмиз.
Келгуси беш йилда 2 минг 500 та янги корхоналар ташкил этиб, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини қарийб 2 баробарга ошириш режалаштирилган. Қайта тикланувчи энергия манбалари бу ишларга кучли туртки беради. Бундан фарзандларимиз, келажак авлодлар ҳам манфаат кўради, - деди давлат раҳбари.
Лойиҳа бўйича Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг техник кўмагида эълон қилинган халқаро тендерда Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси 20 га яқин талабгорлар ўртасида ғолиб бўлган. Ушбу компания томонидан давлат-хусусий шериклик асосида ишлаб чиқариладиган шамол энергияси учун энг паст тариф - 1 киловатт-соат электр учун 2,56 цент таклиф қилинган.
Яна бир муҳим томони, станция қурилишида минг нафар қорақалпоқ ёшлари ҳам қатнашади. У ишга тушгач эса, 100 нафар малакали муҳандис ва техник ходимлар юқори даромадли доимий иш билан таъминланади.
Лойиҳа доирасида 25 та шамол турбинаси ўрнатилади, 20 километр бўлган 220 киловатт кучланишли электр узатиш ҳаво линияси қурилиб, бу қувватлар мамлакат ягона энергетика тизими билан тўлиқ уланади.
Президентимиз лойиҳа учун зарур нарсаларни маҳаллийлаштиришга алоҳида эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади. Масалан, “Тахиатош металл конструкция” заводида таянч устунлар, “Нукус электр аппарат” корхонасида трансформатор ва электр техника жиҳозлари, бошқа корхоналарда эса – кабель ва ўнлаб турли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш мумкин.
Қорақалпоғистонда шамол энергияси ишлаб чиқариш имкониятлари чексиз экани қайд этилди.
- Экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди, деб эълон қилинган Оролбўйи минтақасида бошланган бу лойиҳа “яшил энергия” ишлаб чиқариш бўйича “биринчи қалдирғоч”. Келгуси беш йилда бу ҳудудда қуввати қарийб 1 минг 800 мегаватт бўлган 3 та шамол станцияси ишга туширилади, - деди давлатимиз раҳбари.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев шамол электр станцияси пойдеворига капсула қўйди.
Маросимда “ACWA Power” компанияси раҳбари Муҳаммад Абдулла Абунаян, соҳа мутахассислари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқди.
Мамлакатимизда электр энергияси ишлаб чиқаришни кўпайтириш бўйича кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ўтган йили Навоий вилояти Кармана туманида илк қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилган эди. Сурхондарё вилояти Шеробод туманида шундай яна бир станция қурилиши бошланган.
Умуман, бу соҳада 3 миллиард доллар миқдоридаги хорижий инвестициялар ҳисобига, жами 2 минг 900 мегаваттли 10 та қуёш ва шамол электр станциялари барпо этилмоқда.

Construction of another station based on alternative energy launched
On February 24, President Shavkat Mirziyoyev arrived in Beruni district of the Republic of Karakalpakstan.
The construction of a wind farm is planned here in cooperation with the Saudi company ACWA Power. The ceremony of laying the first stone of this complex has taken place.
“Karakalpakstan has hardworking people, rich land. Now the winds of this region will benefit the economy. If we say that we are going to build large enterprises, our partners will first ask: “Do you have energy, roads, infrastructure?” Therefore, the construction of a wind farm with a capacity of 100 megawatts will become additional support for the region’s economy”, Shavkat Mirziyoyev said.
“We have set ourselves great goals for the socio-economic development of Karakalpakstan based on the principle “In the name of human honor and dignity”.
In the next five years, it is planned to create 2.5 thousand new enterprises and almost double the volume of industrial production. Renewable energy sources are a powerful impetus for this. Our children and future generations will benefit from this”, the President said.
ACWA Power from Saudi Arabia has won an international tender with about 20 bidders, announced with the technical assistance of the European Bank for Reconstruction and Development. The company offered the lowest tariff - 2.56 cents per 1 kilowatt-hour of electricity produced under a public-private partnership.
It is also important that thousands of Karakalpak young people will take part in the construction of the station. After the launch, 100 qualified engineering and technical workers will be provided with highly paid jobs.
The project provides for the installation of 25 windmills, the construction of a 20-kilometer power transmission line with a capacity of 220 kilowatts, which will be fully integrated into the country’s energy system.
The President emphasized the need for paying special attention to the localization of the components required for the project. For example, at the Takhiatosh Metal Construction plant, it is possible to set up the production of supporting structures, at the Nukus Elektr Apparat – transformers and electrical equipment, and at other enterprises – cables and dozens of other types of products.
It was noted that the potential of wind energy in Karakalpakstan is enormous.
“This project, launched in the Aral Sea region, declared the Zone of Ecological Innovations and Technologies, is the first step in the production of green energy. In the next five years, three wind farms with a capacity of about 1,800 megawatts will be put into operation in the region”, the Head of the state said.
President Shavkat Mirziyoyev laid a capsule at the foundation stone of the station.
The ceremony was attended by ACWA Power Chairman Mohammad Abdullah Abunayyan, industry experts and members of the public.
Many projects to increase electricity generation are being implemented in the country. Last year, the first solar photovoltaic station was put into operation in Karmana district of Navoi region. The construction of a similar station began in Sherabad district of Surkhandarya region.
In general, 10 solar and wind power plants with a total capacity of 2,900 megawatts are being built at the expense of foreign investments worth $3 billion.