Озиқ-овқат хавфсизлиги ва соғлом овқатланиш бўйича миллий стратегияни тайёрлаш юзасидан учрашув ўтказилди
2022-02-22 | Соғлиқни сақлаш
Жорий йилнинг 21 февраль куни Давлат статистика қўмитасида Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлиги ва соғлом овқатланиш бўйича миллий стратегияни тайёрлаш юзасидан нидерландиялик халқаро эксперт Тугрул Темел билан учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда Қишлоқ хўжалиги ва экология статистикаси бошқармаси бошлиғи Шавкат Ғуломов, Саноат статистикаси бошқармаси бошлиғи Сардор Жураев, Аҳоли турмуш даражаси ва кузатувлари статистика бошқармаси бошлиғи Умид Мадаминов ҳамда Барқарор ривожланиш ва ижтимоий соҳа тармоқлари статистикаси бўйича ахборотларни шакллантириш бўлими бошлиғи ўринбосари Ольга Алёшунина иштирок этди.
Томонлар озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича маълумотларни ишлаб чиқариш механизми, Давлат статистика қўмитаси ҳамда юртимиздаги турли вазирликлар ўртасида озиқ-овқат хавфсизлиги ва соғлом овқатланиш бўйича маълумотлар сақлаш тизимини ишлаб чиқиш, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 — 2030-йилларга мўлжалланган стратегиясида белгиланган вазифаларни 2021 йилда амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори доирасида ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди.

Состоялась встреча по подготовке национальной стратегии продовольственной безопасности и здорового питания
2022-02-22 | Здравоохранение
21 февраля текущего года в Государственного комитета по статистике состоялась встреча с международным экспертом из Нидерландов г-ном Тугрул Темель с целью обсуждения мер, необходимых для подготовки национальной стратегии по продовольственной безопасности и здоровому питанию в Узбекистане.
В данной встрече приняли участие Начальник Управления статистики сельского хозяйства и экологии Шовкат Гуломов, Начальник Управления статистики промышленности Сардор Жураев, Начальник Управления статистики уровня жизни и обследований населения Умид Мадаминов и заместитель начальника отдела формирования сводной аналитической информации по статистике устойчивого развития и отраслей социальной сферы Ольга Алешунина.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества между Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике и профильными министерствами в области разработки системы хранения данных по продовольственной безопасности и здоровому питанию, в рамках постановления Президента Республики Узбекистан “О мерах по реализации в 2021 году задач, определенных в стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы”.