Белгиланган вазифаларни самарали ва ўз вақтида бажариш бўйича кўрсатмалар берилди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Хоразм вилоятига амалий ташрифи доирасида вилоятда АКТ соҳасини ривожлантиришга қаратилган ишлар билан бевосита танишди.
Хусусан, вазир иштирокида “Ўзбектелеком” АК Хоразм филиалида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда тасарруфдаги ташкилотлар, корхоналар ва мобил алоқа операторларининг ҳудудий бўлим ва бўлимлари раҳбарлари иштирок этди.
Учрашувда АКТ соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва истиқболли режалар муҳокама қилинди. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси раҳбарияти вилоятда АКТ соҳасини ривожлантириш бўйича молиявий кўрсаткичларни эълон қилди. Унга кўра, 2020 йилда АКТ хизматлари ҳажми 350 миллиард сўмни ташкил этган бўлса, 2021 йилда бу кўрсаткич 420 миллиард сўмга етган. Жорий йилда бу кўрсаткични 600 миллиард сўмга етказиш режалаштирилмоқда.
Шунингдек, вилоятда телекоммуникация соҳасини ривожлантириш бўйича ҳам маълумотлар берилди. Оптик толали тармоқларни ривожлантириш доирасида 2020 йилда тармоқларнинг умумий узунлиги 4 минг километрдан ортиқни, 2021 йилда эса 7,9 минг километрни ташкил этган бўлса, жорий йилда бу кўрсаткични 11,8 мингтага етказиш режалаштирилган. Бундан ташқари, кенг полосали Интернетга кириш портлари сони ҳам изчил ортиб бормоқда. 2020 йилда бу кўрсаткич 155,2 мингтани, 2021 йилда 242,4 мингтани ташкил этган, 2022 йилда 300,3 минг донага етказиш мақсад қилинган.
Вилоятда почта соҳасини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Айни пайтда Хоразм вилоятида 101 почта алоқаси бўлими фаолият юритиб, аҳолига давлат, банк ва суғурта хизматларини кўрсатмоқда. Почта обектларининг моддий-техника базаси мустаҳкамланди: уларнинг барчаси тўлиқ компютерлаштирилган, юк машиналари, электроскутерлар, кўп функцияли  мобил қурилмалар билан жиҳозланган.
Ахборот-коммуникатсия технологиялари вазири Ш.Шерматов таъкидлаганидек, бугунги кунда вилоятда почта алоқасини ривожлантириш, уларнинг молиявий-хўжалик фаолиятини, жумладан, бошқа турдаги хизматлар кўрсатиш ҳисобига такомиллаштириш ва мустаҳкамлаш зарур. Почта алоқаси объектлари томонидан кўрсатилаётган банк хизматлари, жумладан, банк иловаларидан фойдаланиш орқали аҳолини янада фаолроқ хабардор қилиш вазифаси қўйилди.
Бугунги кунда вилоятда АКТ соҳасини ривожлантиришнинг устувор йўналишлари қаторида IT тадбиркорлик, жумладан, БПО хизматларини кўрсатиш орқали IT маҳсулотлар ва хизматлар экспортини кўпайтириш мақсад қилинган. Бу вилоятда ёшлар бандлигини янада ошириш, уларни юқори маошли иш билан таъминлаш имконини беради. Таъкидланганидек, бу борада катта имкониятлар мавжуд.
АКТ вазири белгиланган вазифаларни тезкор ва самарали амалга ошириш юзасидан тегишли кўрсатмалар берди.

Даны указания по эффективному и своевременному исполнению поставленных задач
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Хорезмскую область непосредственно ознакомился с работой, направленной на развитие ИКТ-отрасли в регионе.
В частности, при участии Министра прошло заседание в Хорезмском филиале АК «O‘zbektelekom». В нем приняли участие руководители территориальных филиалов и подразделений подведомственных организаций, предприятий и операторов мобильной связи.
В ходе заседания была обсуждена проводимая работа и перспективные планы в сфере ИКТ. Руководством территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций в Хорезмской области были озвучены финансовые показатели по развитию сферы ИКТ в регионе. Так, если в 2020 году объем ИКТ-услуг составил 350 миллиардов сумов, то в 2021 году он вырос до 420 миллиардов сумов. В текущем году намечено довести этот показатель до 600 миллиардов сумов.
Предоставлена информация о развитии телекоммуникационной сферы в регионе. Так, в рамках развития оптоволоконных сетей в 2020 году общая протяженность сетей составляла более 4 тысяч километров, в 2021-м – 7,9 тысяч километра. В текущем году запланировано довести этот показатель до 11,8 тысячи. Помимо этого, также последовательно увеличивается количество портов широкополосного доступа в интернет. Так, в 2020-м году этот показатель составлял 155,2 тысячи, в 2021-м – 242,4 тысячи, а в 2022 году намечается довести его до 300,3 тысячи единиц.
Серьезное внимание было уделено развитию почтовой сферы в регионе. Так, в настоящее время в Хорезмском регионе осуществляет деятельность 101 почтовый отдел связи, которые оказывают населению государственные, банковские и страховые услуги. Укреплена материально-техническая база почтовых объектов: все они полностью компьютеризированы и оснащены грузовым автотранспортом, электроскутерами, многофункциональными мобильными устройствами.
Как отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов, сегодня в регионе необходимо развивать услуги почты, совершенствовать и укреплять их финансово-хозяйственную деятельность, в том числе за счет путем оказания других видов услуг. Поставлена задача более активно информировать население о банковских услугах, оказываемых почтовыми объектами, в том числе за счет использования банковских приложений.
В числе приоритетных направлений развития ИКТ-сферы в регионе – IT-предпринимательство, в том числе повышение экспорта IT-продукции и услуг за счет оказания BPO-услуг. Это позволит в дальнейшем повысить занятость молодежи в регионе, обеспечить их высокооплачиваемой работой. Как было отмечено, в этом направлении имеется большой потенциал.