Божхона тизимини коррупциядан холи қилиш – энг устувор вазифа
Президент Шавкат Мирзиёев 17 февраль куни божхона тизимини янада ислоҳ қилиш ва коррупциядан холи соҳага айлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Божхона тизими мамлакатимизни жаҳон иқтисодиёти билан боғлайдиган муҳим бўғин. Бу тизим тўғри ва очиқ-ошкора ишламаса, тадбиркорлик ва инвестицияларга тўсиқ бўлади.
Шу боис 2019 йилда божхона маъмуриятчилиги ислоҳ қилиниб, тартиб-таомиллар енгиллаштирилган эди. Жумладан, божхона постларида соддалаштирилган йўлаклар жорий этилди. Бугун йўловчиларнинг 95 фоиз ва юкларнинг 75 фоизи шулар орқали ўтмоқда. Илгари 12 та идорадан олинган 60 турдаги рухсатномалар “ягона дарча” орқали электрон шаклга ўтказилди. Буларнинг натижасида божхонада юкларни расмийлаштириш вақти 10 баробаргача қисқарди.
2022-2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясида экспорт ҳажмини 30 миллиард долларга, хорижий туристлар сонини 7 миллионга етказиш мақсади белгиланган. Бу божхона соҳасига алоҳида масъулият юклайди.
Шу боис йиғилишда божхона тизимини ривожлантириш, биринчи навбатда постлардаги шароитларни яхшилаш масалаларига эътибор қаратилди.
– Божхона постлари давлатимиз юзи, биринчи таассурот шу ердан бошланади. Улар обод, аҳоли ва тадбиркорлар учун қулай бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Чегара-божхона постларида инфратузилмани яхшилаш, атрофини ободонлаштириш, айрим постлар биносини реконструкция қилиш, постларга олиб борувчи йўлларни таъмирлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари божхона тизимини коррупциядан холи қилиш энг устувор вазифа эканини, бу соҳа бошқа давлат идораларига намуна бўлиши кераклигини таъкидлади.
Бунинг учун замонавий комплаенс тизими жорий этилади. Жорий йил 1 майдан бошлаб, юк декларациясини расмийлаштириш постлардан чиқарилади ва тадбиркор билан бевосита мулоқотсиз, масофавий амалга оширилади. 1 июлдан товарлар коди ва қийматини белгилаш, божхона кўригини ўтказиш, имтиёзли декларация расмийлаштиришда коррупцион хавфлар автоматлашган тизим орқали аниқланади. 1 сентябрдан бошлаб, барча электрон божхона хизматлари “ягона дарча” тизими орқали кўрсатилади. Йил якунига қадар божхона кўриги жараёнларини тўлиқ қамраб олган электрон тизим ишга туширилади.
Давлат божхона қўмитаси, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Молия вазирлигига божхона хизматларини тўлиқ рақамлаштириш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, ходимларни очиқ танлов асосида ишга олиш, ротация қилиш, даромади ва мол-мулкини декларациялаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Коррупциянинг олдини олиш учун ходимларнинг моддий таъминоти ва ижтимоий ҳимоясига ҳам алоҳида эътибор зарур. Шу боис, энди божхона ходимларининг фаолияти самарасига қараб, иш ҳақига қўшимча устама тўланади. Олис ва шароити оғир постларда ишлаётганлар ҳам моддий қўллаб-қувватланади.
Божхона ходими контрабанда ёки бошқа қонунбузарликни аниқласа, унга мукофот берилади. Махсус унвон учун устамалар миқдори оширилади.
Ходимларнинг ижтимоий ҳимоясига ҳам алоҳида эътибор қаратилади. Жумладан, олис постларда ишлайдиган ходимлар учун хизмат уйлари барпо этилади ҳамда имтиёзли ипотека кредити берилади. Божхона ходимлари ва уларнинг фарзандлари учун олий ўқув юртларига киришда алоҳида квота ажратилади.
Президентимиз соҳага аёл ходимларни жалб қилиш муҳимлигини таъкидлаб ўтди.
Йиғилишда контрабандага қарши курашиш натижалари ҳам таҳлил қилинди. Хусусан, жорий йилнинг ўтган даврида 364 килограмм гиёҳвандлик воситалари, 88 минг дона психотроп дорилар ҳамда 181 миллиард сўмлик товарлар ноқонуний кириб келишининг олди олинди.
Бу борадаги имкониятларни кенгайтириш учун божхона постларини 3D-сканер, рентген, видеокузатув, сервер, транспорт тарозиси каби замонавий ускуналар билан жиҳозлаш вазифаси қўйилди.
Бу йил Самарқанд, Тошкент, Фарғона ва Термиз халқаро аэропортларида, келгуси йилдан бошқа аэропортларда ҳам “божхоначисиз назорат” тартибини йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Божхона тизимида кадрлар тайёрлаш ва малакасини ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Бунинг учун Божхона институтини тубдан трансформация қилиб, хорижий тиллар, ахборот технологиялари, метрология ва стандартлар, назорат ускуналарини бошқаришни пухта ўргатиш зарурлиги таъкидланди. Жаҳон божхона ташкилоти билан ҳамкорликда кадрлар малакасини ошириш, илғор хорижий амалиётларни ўрганиб, татбиқ этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Преобразование таможенной системы в сферу, свободную от коррупции, определено приоритетной задачей
Президент Шавкат Мирзиёев 17 февраля провел совещание по дальнейшему реформированию таможни и преобразованию ее в сферу, свободную от коррупции.
Таможенная система является важным связующим звеном между отечественной и мировой экономикой. Если эта система не будет работать правильно и прозрачно, то будет только препятствовать предпринимательству и инвестициям.
Поэтому в 2019 году началось реформирование таможенного администрирования и процедур. В частности, на таможенных постах организованы коридоры упрощенного контроля. Сегодня через них проходят 95 процентов пассажиров и 75 процентов грузов. Разрешения 60 видов, которые прежде выдавались 12 различными ведомствами, сегодня предоставляются в электронном виде через «единое окно». В результате время таможенного оформления сократилось в 10 раз.
В Стратегии развития на 2022-2026 годы поставлена цель довести объем экспорта до 30 миллиардов долларов и число иностранных туристов до 7 миллионов. Это возлагает особую ответственность на таможенные органы.
В связи с этим на совещании основное внимание уделено развитию таможенной системы, улучшению условий на постах.
- Таможенные посты - это лицо нашей страны, именно здесь формируется первое впечатление. В них должны быть удобные условия для населения и предпринимателей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по совершенствованию инфраструктуры пограничных таможенных постов, благоустройству прилегающей к ним территории, реконструкции некоторых постов и ремонту ведущих к ним дорог.
Глава государства подчеркнул, что преобразование таможенной системы в сферу, свободную от коррупции, является приоритетной задачей, органы таможни должны стать в этом примером для других государственных ведомств.
Для этого будет внедрена современная система комплаенс-контроля. С 1 мая текущего года оформление грузовой декларации будет осуществляться за пределами постов, дистанционно, без прямого контакта с предпринимателем. С 1 июля будет налажено автоматизированное выявление коррупционных рисков при определении кодов и стоимости, таможенном досмотре, льготном декларировании товаров. А с 1 сентября все электронные услуги в области таможни будут предоставляться через «одно окно». К концу года будет запущена электронная система, которая охватит все процессы таможенного досмотра.
Перед Государственным таможенным комитетом, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством финансов поставлена задача полностью цифровизировать таможенные услуги.
Также даны указания касательно приема кандидатов на службу на основе открытого конкурса, ротации сотрудников, декларирования их доходов и имущества.
Для предупреждения коррупции особое внимание следует уделить материальному обеспечению и социальной защите сотрудников, отмечалось на совещании. Так, в зависимости от результатов работы таможенникам будет выплачиваться надбавка к заработной плате, будут введены надбавки за службу на отдаленных и загруженных постах.
Сотрудникам будут выплачиваться премии за обнаружение контрабанды или выявление других правонарушений. Размер надбавок за специальные звания будет увеличен.
Особое внимание будет уделено социальной защищенности сотрудников. Так, будут построены служебные дома для сотрудников, несущих службу на дальних постах, сотрудникам, нуждающимся в жилье, будет предоставляться льготная ипотека. Для таможенников и их детей будет установлена отдельная квота на поступление в высшие учебные заведения.
Президент подчеркнул важность расширения доли женщин среди сотрудников службы.
На совещании также проанализированы результаты борьбы с контрабандой. В частности, за минувший период текущего года пресечен незаконный ввоз 364 килограммов наркотических средств, 88 тысяч единиц психотропных препаратов и товаров на сумму 181 миллиард сумов.
Для расширения возможностей в этом направлении поставлена   задача оснастить таможенные посты современным оборудованием, таким как 3D-сканеры, рентгеновские аппараты, средства видеонаблюдения, серверы, транспортные весы.
Поручено внедрить в нынешнем году в международных аэропортах Самарканда, Ташкента, Ферганы и Термеза, а со следующего года - во всех аэропортах систему «контроль без таможенника».
Особое внимание уделено вопросам подготовки и повышения квалификации кадров для таможни. Указано на необходимость кардинальной трансформации Таможенного института с улучшением преподавания иностранных языков, информационных технологий, метрологии и стандартов. Даны указания по повышению квалификации сотрудников совместно со Всемирной таможенной организацией, изучению и внедрению передовых международных практик.