Ўзбекистон Республикаси Президенти Қозоғистон Республикаси Бош вазирини қабул қилди
11 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Алихан Смаиловни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш ва кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Бош вазир Алихан Смаилов давлатимиз раҳбарига Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўтган йил декабрь ойидаги саммитда Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари эришган келишувларнинг амалга оширилишини таъминлаш борасида икки мамлакат ҳукуматлари томонидан қабул қилинаётган чоралар кўриб чиқилди.
Товар айирбошлаш ҳажмини орттириш ва унинг кўрсаткичлари мувозанатли бўлишига эришиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, янги саноат кооперацияси ва логистика марказлари ташкил этишни жадаллаштириш, сув, энергетика ва транспорт-коммуникация соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, ҳудудлараро мулоқотлар ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

President of Uzbekistan receives the Prime Minister of Kazakhstan
On February 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Alikhan Smailov, who is in Uzbekistan on a working visit.
Issues of further developing and deepening multifaceted cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan were discussed at the meeting.
Prime Minister Alikhan Smailov conveyed to the President of Uzbekistan the sincere greetings and best wishes of the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
Measures taken by the governments of the two countries to ensure the practical implementation of the agreements reached by the leaders of Uzbekistan and Kazakhstan during the summit in December last year were considered at the meeting.
The main attention was paid to the formation of favorable conditions for the growth of trade turnover and the balance of its indicators, the acceleration of new industrial cooperation projects and the creation of logistics centers, the expansion of mutually beneficial cooperation in the water, energy and transport-communication spheres, intensification of interregional contacts and cultural-humanitarian exchange.