Шавкат Мирзиёев: Ҳамма ҳаракатларимиз тагида инсон қадрини улуғлаш мақсади бор
Бу муассаса 1974 йилда қурилган, 2009 йилда капитал таъмирланган. Ўқув бинолари, ётоқхона ва ошхонада зарур шароитлар яратилган. Ҳозирги кунда муассасада 259 нафар кўзи ожиз болалар билим олмоқда.
Мактабда фанлар ва мусиқа тўгараклари йўлга қўйилган. Кўплаб ўқувчилар санъат ва спорт йўналишларида халқаро миқёсда муваффақиятларга эришган. Ўтган йили мактаб-интернатни тамомлаган 19 нафар ёшдан 9 нафари олий таълим муассасаларига ўқишга кирган.
Давлатимиз раҳбари ўқувчи ва ўқитувчилар билан суҳбатлашди. Улар 2003 йилда, Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилояти ҳокими бўлган пайтда ҳам бу ерга келганини ёдга олишди. Мактабдаги шароитлар, ўқишга киришдаги имтиёзлар учун давлатимизга миннатдорлик билдирди.
- Ҳамма ҳаракатларимиз тагида инсон қадрини улуғлаш мақсади бор. Бугун бу ерга сизларнинг хоҳиш-истакларингиз, муаммоларингизни билиш учун келдим. Мақсадимиз - яхши ўқиб, ишлаб, жамиятда ўрин топишингиз учун шароит яратиш, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўқитувчилар брайль алифбосидаги янги дарсликлар, айниқса, чет тили бўйича китоблар, компьютер клавиатуралари етишмаётганини айтди. Имконияти чекланган болалар билан ишлаш малакасига эга педагоглар ҳам кам.
Президентимиз буларнинг ҳаммасини инобатга олиб, кўзи ожиз инсонлар учун имкониятлар кенгайтирилишини таъкидлади.
- Шундай қарор қабул қиламизки, аввало мактабларнинг ўзида ўқувчилар касбга ўргатилади. Ҳар бир олийгоҳда, ташкилотда кўзи ожиз инсонлар учун алоҳида ўринлар бўлади. Бу соҳадаги энг катта қийинчиликлардан бири - мактабгача таълим. Шунинг учун ҳар бир мактаб-интернат ёнида боғча ҳам қуриш керак, - деди давлат раҳбари.

Шавкат Мирзиёев: В основе всех наших действий лежит цель возвеличить ценность человека
Учреждение было построено в 1974 году, капитально отремонтировано в 2009 году. В учебных корпусах, общежитии и столовой имеются необходимые условия. Сегодня здесь учатся 259 незрячих детей.
В школе действуют научные и музыкальные кружки. Многие учащиеся достигли международных успехов в искусстве и спорте. В прошлом году 9 из 19 выпускников школы-интерната поступили в вузы.
Глава государства побеседовал с учащимися и преподавателями. Они поделились воспоминаниями о том, как Шавкат Мирзиёев посещал учреждение в 2003 году в бытность хокимом Самаркандской области, высказали слова признательности государству за условия в школе и льготы при поступлении в вузы.
- В основе всех наших действий лежит цель возвеличить ценность человека. Сегодня я здесь, чтобы узнать ваши пожелания и волнующие вас проблемы. Наша цель - создать условия, чтобы вы получили хорошее образование, достойную работу, свое место в обществе, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Преподаватели отметили нехватку новых учебников, особенно книг по иностранным языкам, а также компьютерных клавиатур со шрифтом Брайля. Мало психологов, компетентных для работы с детьми с ограниченными возможностями.
Президент подчеркнул, что с учетом всех озвученных проблем возможности для незрячих людей будут расширены.
- Мы примем такое решение, согласно которому обучение профессиям будет осуществлять прежде всего в школе. В каждом вузе, каждой организации будут отдельные квоты для незрячих. Самое сложное в этом вопросе - дошкольное образование. Поэтому необходимо при каждой школе-интернате построить детский сад, - сказал глава государства.