Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ривожлантириш бўйича вазифалар белгилаб олинди
Нукус шаҳридаги студиядан видеоконференция тарзида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида Қорақалпоғистон Республикасини ижтимоий – иқтисодий ривожлантиришни жадаллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, республика туман ва шаҳар маҳаллий ҳокимият органларининг раҳбарлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси раҳбарияти иштирок этди.
Йиғилиш давомида жойлардаги мавжуд вазиятни таҳлил қилиш, аҳоли ва тадбиркорларнинг муаммо ва эҳтиёжларини аниқлаш мақсадида олдинроқ вилоятга юборилган ишчи гуруҳлар фаолияти ўрганилди. Хусусан, гуруҳлар макроиқтисодий таҳлил ўтказиш, таркибий ислоҳотлар амалга ошириш жараёнини ўрганиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш масалалари, инвестициявий ва ташқи савдо фаолияти, камбағалликни қисқартириш, қурилиш ва инфратузилмавий ривожланиш, ижтимоий соҳани, аёллар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш каби йўналишларда иш олиб бормоқда. Давлатимиз раҳбарининг ҳудудга амалга оширилган сўнгги ташрифлари чоғида берилган кўрсатмаларининг ижроси ҳам мониторинг қилинмоқда.
Гуруҳ раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди, маҳаллалар кесимида аниқланган масалалар рўйхатини маромига етказиш ва уларни тезкор ҳал этиш механизмлари бўйича кўрсатмалар берилди. Аввало, бу масалалар ижтимоий инфратузилма объектларининг коммунал инфратузилмасини такомиллаштириш, янги иш ўринлари яратиш ва камбағалликни қисқартиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш зарурати билан боғлиқ.
Маҳаллаларда янги иш тизимини жорий этиш жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди. Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳри ва туманларига бириктирилган вазирлик ва идоралар, тижорат банкларининг масъул раҳбарларига ишга солинмаган иқтисодий имкониятларни аниқлаш, тадбиркор ва экспортчиларни амалий қўллаб-қувватлаш бўйича келгусида чора-тадбирлар ишлаб чиқиш мақсадида туман ва шаҳар ҳокимлари бошчилигидаги “лойиҳа гуруҳлари”нинг маҳаллалардаги ҳокимлар ёрдамчилари билан ҳамкорлигини кучайтириш топширилди.
Жами бўлиб, Қорақалпоғистон Республикасининг 2022 йилга мўлжалланган ҳудудий инвестиция дастурида умумий қиймати 332,1 миллион АҚШ долларига тенг бўлган 811та лойиҳа амалга оширилиши ва натижада 14737 янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Қорақалпоғистон Республикасининг тегишли туманларига “Қорақалпоғистонда бизнес қилиш” тамойили асосида бириктирилиши доирасида Ўзбекистон вилоятларининг раҳбарлари томонидан амалга оширилган ишлар алоҳида тартибда кўриб чиқилди. Таъкидландики, бугунги кунга қадар жами 264 миллион долларлик 350 лойиҳа шакллантирилиб, бунинг натижасида 14,6 мингта янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган. Шундан умумий қиймати 89 миллион долларга тенг бўлган 204 лойиҳа янги саноат корхоналарини ташкил этишга қаратилган. Лойиҳаларни амалга оширишнинг тармоқ жадвалларини ишлаб чиқиш ҳамда уларнинг узлуксиз ишлашини таъминлаш, кооперация алоқаларини ўрнатиш ва ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар экспортини ташкил этиш масалаларини ҳисобга олган ҳолда қурилаётган объектларни ишга туширишни қўллаб-қувватлаш бўйича чора-тадбирлар режасини шакллантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш якунида вазирлик ва идоралар раҳбарларига муҳокама қилинган масалалар ва вазифаларни самарали амалга ошириш бўйича қўшимча топшириқлар берилди. Келгуси ҳафта давомида ишчи гуруҳлар ҳудудда ўз фаолиятларини давом эттиради.

Определены задачи по комплексному развитию Республики Каракалпакстан
В Г. Нукусе под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось совещание, посвящённое вопросам реализации комплексных мер, направленных на ускоренное социально-экономическое развитие Республики Каракалпакстан.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков, руководители Совета Министров Республики Каракалпакстан, органов местной власти районов и городов Каракалпакстана, а также руководство Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
В ходе совещания был изучен ход работы направленных ранее в регион рабочих групп с целью анализа текущей ситуации на местах и выявления имеющихся проблем и потребностей населения и предпринимателей. В частности, группы работают по таким направлениям как макроэкономический анализ, изучение имплементации структурных реформ, вопросы поддержки бизнеса, инвестиционная и внешнеторговая деятельность, сокращение бедности, строительство и инфраструктурное развитие, поддержка социальной сферы, женщин и молодежи. Также отслеживается исполнение поручений, данных в ходе визита Главы государства в ходе прошлых визитов в регион.
Заслушаны отчёты руководителей групп, даны поручения по окончательному формированию перечня выявленных вопросов в разрезе махаллей и механизмов их оперативного решения. В первую очередь, данные вопросы связаны с необходимостью совершенствования коммунальной инфраструктуры объектов социальной сферы, созданием новых рабочих мест и реализацией проектов, направленных на сокращение бедности.
Также были рассмотрены аспекты внедрения новой системы работы в махаллях. Ответственным руководителям министерств и ведомств, коммерческих банков, закреплённым за г.Нукусом и районами Республики Каракалпакстан поручено организовать взаимодействие «проектных групп», возглавляемых хокимами районов и городов с 424 помощниками хокимов во всех махаллях с целью выявления незадействованного экономического потенциала и выработки дальнейших мер по оказанию практической поддержки предпринимателям и экспортерам.
В целом, в соответствии с региональной инвестиционной программой Республики Каракалпакстан на 2022 год, запланирована реализация 811 проекта общей стоимостью 332,1 миллион долларов США, в результате чего будет создано 14737 новых рабочих мест.
В отдельном порядке рассмотрена работа, проведённая руководителями областей Узбекистана в рамках закрепления за соответствующими районами Республики Каракалпакстан на основе принципа «Делай бизнес в Каракалпакстане». Было отмечено, что на сегодняшний день в общей сложности сформировано 264 проекта на сумму 350 млн долларов, в результате реализации которых планируется создать 14,6 тысяч новых рабочих мест. 89 из этих проектов на общую сумму 204 млн долларов подразумевают создание новых промышленных предприятий. Даны поручения разработать сетевые графики реализации инициированных проектов и сформировать комплекс мер по сопровождению их имплементации и вводу в эксплуатацию строящихся объектов, учитывая вопросы обеспечения бесперебойной деятельности, налаживания кооперационных связей и организации экспорта производимой продукции.
По итогам совещания руководители министерств и ведомств получили дополнительные установки по эффективной реализации обсужденных вопросов и задач. В течение ближайшей недели рабочие группы продолжат свою деятельность в регионе.