UNESCO Тошкент маҳаллаларини Бутунжаҳон маданий меросининг Дастлабки рўйхатига киритди
Яна бир жаҳон миқёсидаги тарихий воқеа содир бўлди. Тошкент маҳаллалари UNESCO томонидан  Бутунжаҳон маданий меросининг Дастлабки рўйхатига киритилди.
Эски шаҳар маҳаллалари маданий қатламларини сақлаб қолиш бўйича дастлабки қадамлар 2019 йилда, Венетсия архитектура биенналесида тақдим этилган "Маҳалла: шаҳар ва қишлоқ ҳаёти" лойиҳаси ишлаб чиқилганда амалга оширилган эди. Маҳаллаларимиз халқаро экспертлар томонидан эко-архитектурани тиклаш, замонавий шаҳарларни оммавий урбанизатсиядан асраш, шунингдек, ижтимоий қадриятлар ва жамоавийликни сақлаб қолиш усули сифатида эътироф этилди.
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси UNESCO билан ҳамкорликда етакчи олим, мутахассис, архитектор ва тадқиқотчиларни бирлаштирди.
Табиийки, ушбу ҳудудда ҳеч қандай инвестиция қурилиш лойиҳаларини амалга оширишга йўл қўйилмайди.
Бу - Тошкентнинг юраги бўлган қадимий Зарқайнар кўчаси тақдирига хеч ким - жамоатчилик вакиллари, фаоллар, журналист ва блогерлар бефарқ эмаслиги натижаси. Шунингдек, маҳаллани асраб қолиш лойиҳасини қўллаб-қувватлаган ҳамда уни Бутунжаҳон табиий ва маданий мероси рўйхатига киритган UNESCO ташкилотининг эътиборидир.
Мамлакатимизда маҳаллани асраб-авайлаш масаласида жамоатчилик масъулияти ва онгли ёндашувига таянган ҳолда, ушу йўналишда илмий-реставрация ишлари давом эттирилади.

ЮНЕСКО включила ташкентские махалли в Предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО
Произошло еще одно историческое событие мирового масштаба. Ташкентские махалли включены в Предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Первые шаги по сохранению культурных слоев старых городских кварталов были предприняты в 2019 году, в ходе разработки проекта «Махалля: урбанистическая и провинциальная жизнь», который был представлен на 17-й архитектурной биеннале в Венеции в 2021 году. Традиционная в нашем понимании махалля вызвала интерес со стороны международного сообщества и была воспринята экспертами как способ возрождения экоархитектуры, как метод сохранения общности, социальных ценностей и одновременно как решение проблемы массовой урбанизации современных городов.
Фонд развития культуры и искусства в сотрудничестве с ЮНЕСКО объединил ведущих ученых, специалистов, архитекторов и исследователей, которыми была проведена масштабная работа по исследованию махаллей города Ташкента.
Никакие инвестиционные строительные проекты на этой территории не допускаются.
Это результат того, что представители общественности, активисты, журналисты и блогеры не остались равнодушными к судьбе древней улицы Заркайнар, являющейся сердцем Ташкента. Это также внимание организации ЮНЕСКО, которая поддержала проект по сохранению окрестностей и включила его в список Всемирного природного и культурного наследия.
Опираясь на общественную ответственность и сознательный подход в вопросе сохранения махалли в нашей стране, будут продолжены научно-реставрационные работы в этом направлении.