Янги турк инвесторлари Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга оширишга қизиқиш билдирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Туркиянинг “OYAK” компанияси бош директори Сулаймон Саваш Эрдем раҳбарлигидаги делегация билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида мамлакатимизда юқори технологияли саноат ишлаб чиқариш объектларни ташкил қилиш бўйича лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутган ҳолда, туркиялик инвесторнинг Ўзбекистондаги фаолиятини ташкил этиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоизки, компания вакиллари Ўзбекистонга ташрифи давомида “Ўзкимёсаноат” АЖ раҳбарияти, Давлат активларини бошқариш Агентлиги ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан манзилли музокаралар ўтказди. Музокаралар турк сармоядорларнинг истиқболли тармоқларда инвестициявий фаолиятини йўлга қўйиш учун шарт-шароитлар мавжудлигини ўрганиш ва келгусидаги ҳамкорлик бўйича ўзаро таклифлар билдириш имконини берди.
ИТСВдаги мулоқот чоғида Туркия томони аниқ лойиҳаларни атрофлича муҳокама қилиш ва уларни ҳаётга татбиқ этишнинг амалий жиҳатлари ва шартлари устида иш олиб бориш мақсадида ҳамкорликни давом эттиришга қизиқиш билдирди. Хусусан, компания раҳбарияти Ўзбекистонда қишлоқ хўжалигида ишлатилувчи кимёвий моддалар ва ўсимликларни ҳимоя қилиш воситаларини кластер усулида ишлаб чиқариш, меламин ва техник углерод ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил қилиш, шунингдек автомобилсозлик соҳасида лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини ўрганаётгани маълум қилинди.
Ўзбекистоннинг йирик кимё корхоналаридаги давлат акцияларини хусусийлаштиришда “OYAK” компанияси иштирокининг истиқболлари ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбек томони турк сармоядорларини ўз бизнес ташаббусларини амалга оширишда қўллаб-қувватлашга ва мавжуд масалаларни ҳал этишда ҳар томонлама амалий ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди. Қисқа муддат ичида турк томонига аниқ лойиҳавий таклифлар ва кўриб чиқилаётган тармоқларнинг инвестициявий ва саноат салоҳияти тўғрисида зарур маълумотлар юборилади.
Учрашув якунида ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари ва белгиланган тармоқларда аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш бўйича кейинги қадамлар белгиланди.
Маълумот учун: “OYAK” компаниясига 1961 йилда асос солинган ва ташкил этилганидан буён у автомобилсозлик, қишлоқ хўжалиги, кимё саноати, шунингдек, қурилиш, нефть-газ ва молия соҳаларида лойиҳаларни амалга оширишда катта муваффақиятларга эришди.

Новые турецкие инвесторы проявляют интерес к реализации проектов в Узбекистане
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с делегацией турецкой компании «OYAK» во главе с ее генеральным директором Сулейманом Саваш Эрдемом.
В рамках встречи были обсуждены перспективы организации деятельности турецкого инвестора в Узбекистане, имея в виду реализацию проектов по созданию в стране высокотехнологичных промышленных производств.
Отметим, что в ходе визита в Узбекистан представителями компании были проведены адресные переговоры с руководством АО «Узкимёсаноат», Агентства по управлению государственными активами и хокимията г.Ташкента. Переговоры позволили изучить предпосылки для налаживания инвестиционной деятельности турецких инвесторов в перспективных отраслях и обменяться предложениями по дальнейшему сотрудничеству.
В ходе диалога в МИВТ турецкой стороной был выражен интерес к дальнейшему взаимодействию с целью предметного обсуждения конкретных проектов и проработки практических аспектов и условий их реализации. В частности, было озвучено, что руководство компании изучает возможность создания в Узбекистане кластерного производства сельскохозяйственных химикатов и средств защиты растений, предприятий по выпуску меламина и технического углерода, а также реализации проектов в сфере автомобилестроения.
Также были рассмотрены перспективы участия компании «OYAK» в приватизации государственных долей в крупных химических предприятиях Узбекистана.
Узбекской стороной была выражена готовность поддержать турецких инвесторов в реализации их бизнес-инициатив и оказать всестороннее практическое содействие в решении имеющихся вопросов. В кратчайшие сроки турецкой стороне будут направлены конкретные проектные предложения и необходимая информация об инвестиционном и промышленном потенциале рассматриваемых отраслей.
По итогам встречи были намечены дальнейшие шаги по проработке перспективных направлений сотрудничества и конкретных проектов в обозначенных отраслях.
Справочно: компания «OYAK» была основана в 1961 году и с момента своего создания добилась значительных успехов в реализации проектов в отраслях автомобилестроения, сельского хозяйства, химической промышленности, а также в строительном, нефтегазовом и финансовом секторах.