Латвия Республикаси билан АКТ соҳасида ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
Бугун, 27 январ куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Латвия Республикасининг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Рейнис Трошка билан онлайн мулоқот ташкил этилди. Унда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов иштирок этди.
Учрашувда АКТ соҳасидаги долзарб йўналишларда, жумладан, IT Парк фаолиятини такомиллаштириш, АКТ соҳасида кадрларни тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, мулоқот давомида “StartUp Latvia” билан қўшимча бир қатор йўналишларда ҳамкорлик қилиш бўйича таклифлар берилди.
Шу жумладан, IT Парк ва “StartUp Latvia” билан биргаликда қўшма ҳамкорлик қилиш, хорижий экспертларни жалб этиш, шунингдек, тажриба алмашиш ва Ўзбекистон IT бозорига қизиқувчи латвиялик компанияларнинг ташрифларини ташкил этиш бўйича таклифлар берилди.

Укрепляется сотрудничество с Латвийской Республикой в сфере ИКТ
Сегодня, 27 января, в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций была организована онлайн-встреча с Чрезвычайным и Полномочным послом Латвийской Республики в Узбекистане Рейнисом Трошка.
В ней принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере ИКТ, в частности, в рамках совершенствования деятельности IT Park, подготовки кадров в сфере ИКТ.
Также в ходе встречи было выдвинуто предложение о сотрудничестве с технологическим центром «StartUp Latvia».
В частности, были выдвинуты предложения об установлении сотрудничества между IT Park и «StartUp Latvia», привлечении зарубежных экспертов, обмене опытом, организации визита латвийских компаний в Узбекистан, проявляющих интерес к отечественному IT-рынку.