Ўзбекистон ва Туркия таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришни режалаштирмоқда
Жорий йилнинг 24 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Туркия Республикаси Олий таълим Кенгаши Раиси Э.Узвар бошчилигидаги мазкур Кенгаш раҳбарияти вакилларидан иборат делегацияни қабул қилди. Учрашувда, шунингдек, Туркия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси О.Бекар ҳамда Туркия Республикаси Савдо вазирлиги вакиллари иштирок этдилар.
Учрашув чоғида олий таълим соҳасидаги икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Жумладан, Туркиянинг етакчи таълим муассасалари иштирокида Ўзбекистонда Ўзбек-Турк Университетини ташкил этишни жадаллаштириш чора-тадбирлари кўриб чиқилди. Тегишли келишувга 2020 йилнинг августида Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Анқара шаҳрига ташрифи чоғида эришилган эди. Томонлар ушбу йўналишдаги навбатдаги тадбирларни белгилаб, мавжуд масалалар юзасидан яқин истиқболда келишишга қарор қилдилар.
Таълим соҳасида ҳамкорликда эришилган бошқа муваффақиятлар ҳам қайд этилди. Хусусан, Туркия Иқтисодиёт ва технологиялар университетининг Тошкент филиали ва Бухоро Давлат тиббиёт институти қошида ташкил қилинган Туркия тиббиёт фанлари университетининг факултети муваффақиятли фаолият кўрсатмоқда.
Икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришга ўзаро тайёрлик билдирилди, шу муносабат билан Туркиянинг етакчи таълим муассасаларининг Ўзбекистон ҳудудларида муҳандислик, санъат, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги ва туризм каби соҳаларда янги филиалларини ташкил қилиш имкониятлари кўриб чиқилди. Шунингдек, профессор-ўқитувчилар, тадқиқотчилар ва талабалар алмашинуви бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Шу нуқтаи назардан, илмий тадқиқотчиларнинг малакасини юксалтириш ҳамда талабаларнинг билим ва кўникмалари даражасини ошириш, шунингдек, икки мамлакат олий ўқув юртлари ўртасида маърузалар, амалий машғулотлар, интерфаол семинар-тренинглар ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Учрашув якунида томонлар ҳамкорликни кучайтириш бўйича қўшимча таклифлар алмашдилар ҳамда келишилган дастур ва ташаббусларни илгари суришни жадаллаштириш мақсадида яқин мулоқотни давом эттиришга келишдилар.

Узбекистан и Турция планируют расширить сотрудничество в сфере образования
24 января текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял делегацию руководства Совета высшего образования Турецкой Республики во главе с Председателем Совета Э.Узваром. Во встрече также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Республике Узбекистан О.Бекар и представители Министерства торговли Турецкой Республики.
В ходе встречи были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества в сфере высшего образования. В частности, рассмотрены меры по ускорению создания в Узбекистане Узбекско-Турецкого университета при участии ведущих образовательных учреждений Турции. Соответствующая договоренность была достигнута в августе 2020 года в ходе визита правительственной делегации Узбекистана в г. Анкару. Стороны наметили дальнейшие шаги в данном направлении и договорились согласовать имеющиеся вопросы в ближайшее время.
Отмечены и другие успехи, достигнутые в сотрудничестве в сфере образования. Так, в частности успешно функционируют Ташкентский филиал Университета экономики и технологий Турции и факультет Университета медицинских наук Турции, созданный в Бухарском государственном медицинском институте.
Выражена взаимная готовность к расширению взаимовыгодного партнерства, в связи с чем были рассмотрены возможности создания новых филиалов ведущих образовательных учреждений Турции в регионах Узбекистана по таким направлениям, как инженерное дело, искусство, медицина, сельское хозяйство и туризм. Также были обсуждены перспективы углубления взаимодействия по обмену профессорско-преподавательским составом, научными работниками и студентами.
В данном контексте достигнута договоренность о повышении квалификации научных сотрудников и уровня знаний и навыков студентов, а также организации лекций, практических занятий, интерактивных семинаров и тренингов между ВУЗами двух стран.
По итогам встречи стороны обменялись дополнительными предложениями по активизации сотрудничества и договорились поддерживать тесную связь с целью ускоренного продвижения согласованных программ и инициатив.