АКТ вазири IT Паркнинг янги қурилаётган мажмуада олиб борилаётган ишларни тезлаштириш ва сифатини янада яхшилаш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берди
2022-01-24 | Иқтисодиёт
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш. Шерматов пойтахтимиздаги Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркига борди.
Ҳабарингиз бор Президент Шавкат Мирзиёев 2021 йил 11 декабр куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркининг қурилиш жараёнини бориб кўрган эди.
Давлатимиз раҳбари қурилиш жараёни билан танишган вақтда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда унинг тизимидаги қуйи ташкилотларни шу ерга кўчириб, банк ва IT-компанияларни жалб этиб, технопаркни яхлит комплекс тарзида ривожлантириш, соҳа вакиллари учун қулай муҳит яратиш бўйича кўрсатмалар берган эди..
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш. Шерматов айнан Президент Шавкат Мирзиёев томонидан берилган топшириқларнинг қандай бажарилаётгани, бу эрда янги қурилаётган замонавий мажмуа қурилишларнинг ҳолати билан танишиб, олиб борилаётган ишларни  тезлаштириш ва сифатини янада яхшилаш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берди.
Бугунги кунда 20-25 қаватли 6 та офис биноси қад кўтарган. Конференция зали қурилиши якуний босқичга кирган.
Бу ерда жами 17 та иморат барпо этилади. Улар 9 баллдан юқори зилзилага чидамли бўлади.
Технологик паркда  IT-ташкилотлар, университет, конференция зали, коворкинг маркази ўзаро узвий фаолият олиб боради. Мажмуа ҳудудида хизмат уйлари, меҳмонхона, кафе ва ресторанлар, дўконлар, спорт майдони, дам олиш жойлари ҳам бўлади. Ер остида 3 қаватли автотураргоҳ қурилади.

Министр ИКТ обозначил конкретные задачи по ускорению и дальнейшему улучшению качества работ в рамках строительства нового комплекса IT Park
2022-01-24 | Экономика
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park).
Как известно, Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабря 2021 года ознакомился с ходом строительных работ в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park).
Ознакомившись с ходом строительства, глава государства поручил переместить сюда Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, подведомственные организации, привлечь банки и IT-компании, развивать технологический парк как интегрированный комплекс, создать благоприятную среду для специалистов сферы.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов ознакомился с ходом выполнения поручений Президента Шавката Мирзиёева и обозначил конкретные задачи по ускорению и дальнейшему улучшению качества работ в рамках строительства нового комплекса IT Park.
В настоящее время здесь возведено 6 офисных зданий высотой в 20-25 этажей. В заключительной фазе - строительство конференц-зала.
В целом на территории комплекса будет возведено 17 зданий с уровнем сейсмостойкости до 9 баллов.
В технологическом парке будут совместно действовать IT-организации, университет, конференц-зал и коворкинг-центр. На территории комплекса расположатся также служебное жилье, гостиница, кафе и рестораны, магазины, спортивные площадки и места отдыха. Предусмотрена трехуровневая подземная парковка.