Президент Фармони лойиҳасида аёллар орасидаги ишсизлик даражасини 2 баробарга камайтириш кўзда тутилмоқда
2022-01-12 | Жамият
2022 йил 11 январь куни Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтказилган тадбирда сенаторлар, қўмита экспертлари, маҳаллий кенгашларнинг Ёшлар сиёсати, хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари бўйича доимий комиссия раислари, мутасадди вазирлик ва идоралар, уларнинг ҳудудий тузилмалари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди. Унда “Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Президент Фармони лойиҳаси муҳокама қилинди.
Маълумки, Тараққиёт стратегияси ва уни 2022 йилда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”да мамлакатимизни ривожлантиришнинг 7 та устувор йўналиши доирасида 100 га яқин пухта ишланган мақсадларга эришиш назарда тутилмоқда.
Сўнгги йилларда мамлакат иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ҳаётининг барча жабҳаларида хотин-қизларнинг фаоллигини ошириш, уларнинг таълим ва касбий кўникмалар олиши ҳамда бандлигини таъминлашга ҳар томонлама кўмаклашиш, тадбиркорлик ташаббусларини янада қўллаб-қувватлаш, жойларда “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизлар муаммолари, улар эҳтиёж ва қизиқишларини тизимли ўрганиш, манзилли ҳал этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Бу борада бошланган тизимли ишларни келгусида ҳам изчиллик билан давом эттириш муҳим ҳисобланади.
Бугунги кунда мамлакатимиз аҳолисининг ярмини хотин-қизлар ташкил этади. Албатта Фармон лойиҳасида ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам билан биргаликда, хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, айниқса уларни ижтимоий ҳимоялаш, бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка кенг жалб этиш бўйича аниқ механизмлар белгилаб берилган.
Жумладан, аёлларга пенсия ҳисоблашда уларнинг болани парваришлаш таътилида бўлиш вақтининг ҳаммасини жамлаганда иш стажига қўшиб ҳисобланадиган 3 йиллик даврни 6 йилга ошириш, ёрдамга муҳтож аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахслар бўйича “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида алоҳида маълумотлар базасини яратиш, жумладан “Темир дафтар”, “Ёшлар дафтари” ва “Аёллар дафтари”ни “Ижтимоий ҳимоя ягона реестр”и билан интеграция қилиш каби муҳим вазифалар шулар жумласидандир.
Таъкидлаш лозимки, Фармон лойиҳасида хотин-қизларнинг репродуктив саломатлигини муҳофаза қилиш, оналар касаллиги ва перинатал касалликлар профилактикаси ва уларнинг олдини олиш бўйича ишларни янги босқичга кўтаришда репродуктив ёшдаги ва ҳомиладор аёллар, болалар учун юқори технологик тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш муҳим аҳамият касб этади. Бу борада 46 та туманлараро перинатал марказларни ташкил этиш, уларни кадрлар, зарур тиббий техника ва буюмлар билан таъминлаш назарда тутилган.
Мамлакатимизда хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, моддий манфаатдорлигини ошириш учун муносиб шарт-шароит яратиб бериш, уларни доимий даромад манбаи билан таъминлаш масалалари мамлакатимизда олиб борилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг туб мазмун-моҳиятини ташкил этади.
Ушбу йўналишда лойиҳада хотин-қизлар бандлигини таъминлаш масалаларига алоҳида аҳамият берилган. Жумладан, аёллар орасидаги ишсизлик даражасини 2 баробар камайтириш, биргина 2022 йилда 80 мингдан зиёд ишсиз хотин-қизларни давлат ҳисобидан касб-ҳунарга ўқитиш бўйича ҳам аниқ механизмларни амалга ошириш белгиланмоқда.
Йиғилишда Сенатнинг Фан, таълим, соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси аъзоси Манзура Салимова қайд этганидек, Стратегиянинг 59-мақсадида Репродуктив ёшдаги ва ҳомиладор аёллар, болалар учун юқори технологик тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш масаласи жуда долзарб бўлиб, 46 та туманлараро перинатал марказни ташкил этиш, уларни кадрлар, зарур тиббий техника ва буюмлар билан таъминлаш назарда тутилган.
Шу ўринда Перинатал марказларда фаолият юритаётган шифокорлар ва тиббиёт ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлашда кўрсатиладиган тиббий хизмат тури мураккаблиги ва эришилган натижаларни ҳисобга олиш масаласини ҳам йўл харитасида қайд этиб ўтиш мақсадга мувофиқлигини билдирди. Шу билан бирга, қўмита эксперти, Юристлар малкасини ошириш маркази профессори Лола Саидова стратегияга Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлашни устувор вазифа қилиб белгилашга қаратилган алоҳида мақсад киритиш, бу орқали хотин-қизларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги иштирокини фаоллаштириш, қишлоқ аёлларининг меҳнати, шунингдек, томорқа, деҳқон ва фермер хўжаликларидаги фаолиятида қулай шароитларни яратиш, мулкчилик шаклидан қатъий назар барча соҳа ва тармоқларда гендер ёндашувни амалга ошириш лозимлиги юзасидан таклифларни билдирди.

Проект Указа Президента предусматривает снижение в два раза уровня безработицы среди женщин
11 января 2022 года состоялось заседание Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства. В мероприятии приняли участие сенаторы, эксперты Комитета, председатели постоянных комиссий местных Кенешей по вопросам молодежной политики, женщин и гендерного равенства, представители соответствующих министерств и ведомств, их териториальных структур и средств массовой информации.
На заседании обсуждался проект Указа Президента «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы».
Как известно, Стратегия развития и «дорожная карта» по ее реализации в 2022 году предусматривают достижение около 100 тщательно разработанных целей в рамках 7 приоритетных направлений развития страны.
В последние годы проделана большая работа по повышению активности женщин во всех сферах экономической, политической и общественной жизни страны, оказанию всестороннего содействия получению ими образования и профессиональных навыков и обеспечению их занятости, дальнейшей поддержке их предпринимательских инициатив, решению вопросов женщин, включенных в “женскую тетрадь”, систематическому изучению, адресному решению их потребностей и интересов.
Важно и в последующем продолжить начатую в этом направлении системную работу. Сегодня половину населения страны составляют женщины. Безусловно, наряду с нуждающимся в социальной защите слоями, в проекте Указа прописаны конкретные механизмы всесторонней поддержки женщин, в частности их социальная защита, обеспечение занятости, широкое вовлечение в предпринимательство.
В частности, среди них такие важные задачи, как увеличение 3-летнего периода для женщин до 6 лет, который в совокупности с учетом всего времени нахождения в отпуске по уходу за ребенком включается в стаж работы при исчислении пенсии, создание отдельной базы данных о женщинах, молодежи и инвалидах в системе Единого реестра социальной защиты, в том числе интегрирование “железной тетради”, “молодежной тетради” и “женской тетради” с Единым реестром социальной защиты.
Следует отметить, что проект Указа играет важную роль в совершенствовании системы оказания высокотехнологичной медицинской помощи женщинам репродуктивного возраста и беременным, детям при поднятии на новый уровень работы по охране репродуктивного здоровья женщин, профилактике и предупреждению материнских и перинатальных заболеваний.
В связи с этим предусматривается создание 46 межрайонных перинатальных центров, обеспечение их кадрами, необходимым медицинским оборудованием и изделиями. Вопросы обеспечения занятости женщин в нашей стране, создания благоприятных условий для повышения их материальной заинтересованности, обеспечения их постоянным источником дохода составляют суть проводимых в нашей стране социально-экономических реформ.
В связи с этим в проекте уделяется особое внимание обеспечению занятости женщин. Так, планируется снизить уровень безработицы среди женщин в 2 раза, только в 2022 году реализовать конкретные механизмы профессионального обучения более 80 тысяч безработных женщин за счет государства.
В ходе заседания член Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения Манзура Салимова отметила, что для 59-й цели Стратегии очень актуален вопрос совершенствования системы оказания высокотехнологичной медицинской помощи женщинам репродуктивного возраста, беременным и детям. Предусматривается создание 46 межрайонных перинатальных центров, обеспечение их кадрами, необходимым медицинским оборудованием и изделиями.
В связи с этим она отметила целесообразность включения в “дорожную карту” вопроса учета сложности вида оказываемых медицинских услуг и достигнутых результатов при оплате труда врачей и медицинского персонала, осуществляющих деятельность в перинатальных центрах.
Вместе с тем, эксперт Комитета Лола Саидова, профессор Центра повышения квалификации юристов, высказала предложения относительно того, чтобы в стратегию была отдельно включена в качестве приоритетной задачи цель обеспечения гендерного равенства в Узбекистане, посредством которого необходимо создать благоприятные условия для активизации участия женщин в управлении государством и обществом, их деятельности в дехканских и фермерских хозяйствах, внедрить гендерный подход во всех секторах и отраслях, независимо от формы собственности.
Эти предложения будут обобщены и направлены в Центр “Стратегия развития”.
На заседании отмечалось, что проект Указа полностью охватывает интересы регионов, а предоставляемые возможности для женщин приведут к дальнейшему улучшению их образа жизни.