Президент Давлат хавфсизлик хизматининг ҳарбий таълим муассасалари мажмуасини бориб кўрди
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев 7 январь куни Давлат хавфсизлик хизматининг ҳарбий таълим муассасалари фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 28 июндаги қарорида ўсмирларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, мамлакатимиз Қуролли Кучлари ва давлат хизмати учун кадрлар тайёрлаш бўйича янги тизим белгиланган эди. Унга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати ва Миллий гвардия таркибида “Темурбеклар мактаби” ҳарбий-академик лицейлари ташкил этилди.
Хусусан, Давлат хавфсизлик хизматининг Темурбеклар мактаби учун пойтахтимизнинг Юнусобод туманида янги бино қурилди.
Ташриф чоғида Президентимизга ҳарбий-академик лицейдаги ўқитиш тизими ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари 2020 йил октябрда бу ерга келганида ҳамда Хавфсизлик кенгашининг ўтган йилги йиғилишида ҳарбий таълимни такомиллаштириш, ёшларни юртимиз тарихи ва боболаримиз жасорати асосида ватанпарвар этиб тарбиялаш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Темурбеклар мактабида ўқиш шундай ташкил этилган. Бунинг учун бешта кафедра: аниқ фанлар, ижтимоий-гуманитар фанлар, хорижий тиллар, психология ва тарбия фанлари ҳамда касбий-амалий фанлар кафедралари очилган. Уларга юқори малакали педагоглар очиқ танлов асосида қабул қилинган.
Лицей тарих фани ва хорижий тилларга ихтисослашган. Ёшлар орасида бу ерда ўқишга интилиш жуда кучли. Жорий ўқув йилида 5 минг 600 нафар талабгордан энг билимли 100 нафари саралаб олинган. Бугунги кунда 220 нафар ўқувчи сабоқ олмоқда.
Президент лингафон, психодиагностика ва маънавият хоналарини кириб кўрди. Амир Темур меросини ўрганиш марказида ёшлар билан суҳбатлашди.
- Мана шундай илғор мактабда ўқиётганингиз билан сизларни, ота-оналарингизни табриклайман. Сизлар янги Ўзбекистоннинг қанотисизлар. Бу қанотлар нима билан кучли бўлади? Билим билан! Камида икки-учта тилни, аниқ фанларни ва тарихимизни мукаммал билишингиз керак. Мана, бу мактабда психология фанини ҳам киритдик, униям яхши ўрганинг. Сизларда ҳамма имконият бор, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда видеоконференция орқали Тошкент, Нукус, Фарғона ва Шаҳрисабз шаҳарларидаги Темурбеклар мактаби ўқувчилари билан ҳам мулоқот бўлди.
Ушбу мактаблар ўқувчилари ўртасида маънавият бўйича танлов ўтказиш, Темур тузукларининг ҳар бир тузуги бўйича илмий шарҳлар ёзиш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари лицей кутубхонасида ҳам бўлди. У ерда китоб ўқиб ўтирган йигитлар таълим масканида яратилган шароитлар, ўқувчилар ўртасидаги дўстона муҳит ҳақида сўзлаб берди. Улар орасида Меҳрибонлик уйлари тарбияланувчилари ҳам бор.
- Мамлакатимизда ҳеч бир бола эътибордан четда қолмайди, ҳаммасининг ривожланиши учун шароит яратаяпмиз. Фақат қайси ёш ўзини қийнаб, вақтини бекор ўтказмай, кўпроқ билим олса, келажакда муваффақиятга эришади. Ҳамма буюклик ниятдан келади, меҳнатдан келади, - деди Президент.
Лицейнинг ўқув биноси, спорт зали, ётоқхона, ошхона, тиббий хизмат марказида энг замонавий шароитлар яратилган. Шунингдек, мажмуа ҳарбий машғулотлар майдони, стадион, сув ҳавзаси, автодром ва плацни ўз ичига олган.
Темурбеклар мактабининг Амир Темур номидаги Давлат хавфсизлик хизмати академияси билан ёнма-ён барпо этилгани ҳам аҳамиятли. Бу ерда талабалар ва ўқувчилар ҳамоҳанг муҳитда, устоз-шогирд, ака-ука бўлиб камолга етади.

Президент посетил комплекс военных образовательных учреждений СГБ
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 7 января посетил военно-академический лицей "Темурбеклар мактаби" Службы государственной безопасности и Академию СГБ имени Амира Темура.
Постановлением Президента от 28 июня 2019 года было определено внедрение новой системы военно-патриотического воспитания подростков и подготовки кадров для Вооруженных Сил и государственной службы. В соответствии с документом в составе министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, а также Службы государственной безопасности и Национальной гвардии образованы военно-академические лицеи «Темурбеклар мактаби».
В частности, в Юнусабадском районе столицы построено новое здание для лицея "Темурбеклар мактаби" Службы государственной безопасности.
Сегодня Президенту представлена информация о системе обучения в данном военно-академическом лицее.
В ходе предыдущего посещения учебного заведения в октябре 2020 года и прошлогоднего заседания Совета безопасности глава государства дал ряд поручений по совершенствованию военного образования, патриотическому воспитанию молодежи в духе уважения отечественной истории и подвигов наших предков.
Именно эти принципы взяты за основу при организации обучения в лицее "Темурбеклар мактаби". Действуют пять кафедр: точных наук, общественно-гуманитарных наук, иностранных языков, психологии и воспитательной работы, а также профессионально-прикладной подготовки. В них преподают высококвалифицированные преподаватели, отобранные на основе открытого конкурса.
Лицей специализируется на углубленном изучении истории и иностранных языков. Среди молодежи стремление к поступлению в данное учебное заведение очень сильно. В текущем учебном году из 5,6 тысячи абитуриентов были отобраны 100 самых достойных. Сегодня в лицее учатся 220 молодых людей.
Президент осмотрел лингафонный класс, кабинеты психодиагностики и духовности. В центре изучения наследия Амира Темура состоялась беседа с молодежью.
- Поздравляю вас, ваших родителей с тем, что учитесь в такой передовой школе. Вы - крылья нового Узбекистана. Что делает эти крылья сильными? Знания! Вы должны знать в совершенстве минимум два-три языка, точные науки и нашу историю. В этой школе мы ввели и предмет психологии, хорошо изучите его. У вас есть все возможности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же прошла беседа по видеоконференцсвязи с учащимися лицеев "Темурбеклар мактаби" Ташкента, Нукуса, Ферганы и Шахрисабза.
Отмечалась необходимость проведения конкурса духовности среди учеников лицеев, написания научных комментариев к каждому уложению Амира Темура.
Глава государства также посетил лицейскую библиотеку. Читавшие книги юноши рассказали об условиях, созданных в учебном заведении, и дружеской атмосфере между учащимися. Среди них есть и воспитанники детских домов.
- В нашей стране ни один ребенок не останется без внимания, мы создаем условия для самореализации каждого. В будущем добьются успеха только те молодые люди, которые упорно работают над собой, не тратят свое время впустую и приобретают больше знаний. Величие приходит через целеустремленность, через труд, – отметил Президент.
В учебном корпусе, спортзале, общежитии, столовой, медпункте лицея созданы самые современные условия. В состав комплекса также входят учебный полигон, стадион, бассейн, автодром и плац.
Примечательно и то, что лицей "Темурбеклар мактаби" построен рядом с Академией СГБ. Здесь студенты и учащиеся воспитываются в атмосфере братства и традициях наставничества.