Электрон ҳукумат тизимини ривожлантириш–рақамли иқтисодиёт учун муҳим омилдир
Республикамизнинг асосий устувор йўналишларидан бири алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологияларини ривожлантиришдир.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 октябрдаги ПФ-6079-сон фармони билан «Рақамли Ўзбекистон — 2030» стратегияси қабул қилиниб, уни самарали амалга ошириш чора-тадбирлари белгилангани бунинг тасдиғидир.
Стратегиянинг асосий мақсади – республикада рақамли саноатни жадал ривожлантириш, миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш, шунингдек, телекоммуникация технологиялари, тармоқлари ва алоқа инфратузилмасини ривожлантириш, статсионар ва мобил алоқаларни кенгайтириш бўйича вазифалар ижросини таъминлаш, кенг полосали уланиш, магистрал телекоммуникация тармоқларини модернизация қилиш ва кенгайтириш, мултимедиа хизматларини ривожлантириш учун зарур инфратузилмани яратиш, «Електрон ҳукумат»нинг ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини такомиллаштириш, давлат хизматлари кўрсатиш сифати ва самарадорлигини ошириш, жамоатчилик назорати механизмларини амалда татбиқ этиш, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтиришдан иборат.
Мазкур Стратегия доирасида турли тармоқ ва соҳаларда, биринчи навбатда, давлат бошқаруви, таълим, соғлиқни сақлаш ва қишлоқ хўжалигида комплекс чора-тадбирлар амалга оширилди.
Қуйида Стратегия доирасида амалга оширилган чора-тадбирлардан айримларини мисол келтирамиз.
Жумладан, Навоий кон-металлургия комбинатида ишлаб чиқариш жараёнларини масофадан туриб бошқариш имконини берувчи автоматик бошқарув тизими, таълим соҳасида «Олий таълим жараёнини бошқариш» ахборот тизими жорий этилди. Бу – таълим, илмий ва молиявий жараёнлар ҳамда талабаларнинг ягона электрон маълумотлар базасини шакллантириш, олий таълим муассасасини тамомлаганлик тўғрисидаги диплом бериш тизимини жорий этиш имконини беради.
Бундан ташқари, фуқароларни рақамли идентификация лашнинг ягона тизимини жорий этиш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида инновацион технологияларни кенг жорий этиш, аҳолини ижтимоий таъминлаш ва муҳофаза қилиш, турли давлат ҳисобига олиш тизимлари ўртасида ахборот ҳамкорлиги учун жисмоний шахслар тўғрисидаги бирламчи маълумотлардан самарали фойдаланиш мақсадида 2021 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Республикасида идентификация ID-карталари жорий қилинди. Бугунги кунга қадар Ўзбекистон Республикасининг 890 мингдан ортиқ фуқароси ушбу хизматдан фойдаланган. ID-карталарнинг жорий этилиши диплом, никоҳ гувоҳномаси, ҳарбий гувоҳнома, ҳайдовчилик гувоҳномаси ва бошқаларни тасдиқловчи ҳужжатларни талаб қилиш амалиётидан воз кечиш имконини берди.
Албатта, юқоридаги лойиҳаларни муваффақиятли йўлга қўйишни кардинал рақамли трансформацияси амалга ошириб бўлмас эди. Бунда эса «електрон ҳукумат» асосий ўринни эгаллаб, электрон давлат хизматларини шаффоф ривожлантириш, электрон иштирок ва ҳамкорликни кенгайтириш, аҳолига хизматлар кўрсатишда рақамли салоҳиятни кучайтириш имконини берувчи платформа вазифасини ўтайди.
Хусусан, «Електрон ҳукумат» тизимининг идоралараро интеграция платформаси орқали маълумотларни узатиш динамикаси шуни кўрсатадики, агар 2018 йилда давлат органлари ва идораларининг ахборот алмашинуви кўрсаткичи 25 миллионни ташкил этган бўлса, 2021 йил якунига кўра бу кўрсаткич 1,4 млрд.дан ошади.
Юқоридаги кўрсаткичларга 23 та давлат органининг 120 та ахборот тизимидаги 146 та хизматнинг интеграциялашуви натижасида эришилди ва бу аҳоли ҳамда тадбиркорлик субъектлари томонидан давлат хизматларидан фойдаланишда вақт ва кутишларни қисқартириш имконини берди.
Идоралараро интеграция платформасига маълумотлар олиш хизматларининг интеграциялашгани туфайли кўрсатилаётган давлат хизматлари сони 300 тагача кўпайди: шундан 185 таси бепул бўлиб, 181 таси ЭРИ тасдиғини талаб қилмайди, 217 таси бевосита тадбиркорлик субъектлари учун мўлжалланган.
Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган барча ислоҳотлар, замонавий иқтисодиётнинг энг истиқболли тармоғи бўлган ахборот-коммуникация  технологияларининг кенг жорий этилаётгани ижтимоий муаммоларни ҳал этиш тизимини жорий этишнинг дебочаси бўлмоқда. Ва бу жамиятдаги ижтимоий муҳитни яхшилаш ва аҳоли фаровонлигини оширишда ўз самарасини кўрсатмоқда.
Президентнинг 2021 йил 23 мартдаги «Аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига давлат хизматларидан фойдаланишда янада қулай шароитлар яратиш, бу борада бюрократик тўсиқларни қисқартириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПФ-6191-сон Фармони ҳамда 2021 йил 24 июлдаги «Давлат хизматлари кўрсатиш инфратузилмасини такомиллаштириш ва аҳолининг давлат хизматларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-6269-сон Фармони қабул қилиниши натижасида давлат хизматларини кўрсатиш ва ижтимоий ислоҳотларни амалга оширишда давлат органлари томонидан фуқаролардан талаб қилинадиган маълумотномалар сони қисқарди.
Мазкур меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар туфайли фуқаролардан 30 дан ортиқ турли маълумотномаларни талаб қилиш бекор бўлди.
Юқоридагилар билан бир қаторда, фуқароларнинг интерактив давлат хизматлари порталидан осон фойдаланиши учун ишлаб чиқилган мобил иловани ҳам алоҳида таъкидлаш жоиз. Ушбу илова қулай, интуитив интерфейсга  эга ва ногиронлар учун мослаштирилган бўлиб, аҳолига давлат хизматлари кўрсатиш қамровини кенгайтириш имконини беради.
Айни пайтда мобил илова ёрдамида 81 дан ортиқ давлат хизматларидан, жумладан 19 тасидан рўйхатдан ўтмасдан фойдаланиш мумкин. Шунингдек, коммунал хизматлар учун тўловларни текшириш имкони бор.
Бундан ташқари, Стратегияни амалга ошириш доирасида ҳар чорак якунида давлат ва хўжалик бошқаруви органларининг рақамли трансформациялар ҳолати рейтинги баҳоланади. Рейтингни шакллантиришда қуйидаги кўрсаткичлар ҳисобга олинади: очиқлик ва электрон иштирок, электрон давлат хизматлари сони, ахборот хавфсизлиги ҳолати ва бошқалар.
Бугунги кунда бошланган ислоҳотлар орқага қайтмас тус олди, жамият тубдан ўзгарди, ислоҳотларнинг ижобий натижалари турли жаҳон рейтингларида акс этиши мамлакатимиз учун янги босқич – рақамли жамиятни ривожлантиришга қадам қўйиш имконини яратди. Бунда «Електрон ҳукумат» фуқароларнинг таянчи ва республикамиз иқтисодиётининг локомотиви бўлиб хизмат қилади.

Развитие электронного правительства - важный фактор цифровой экономики
Это подтверждается принятием Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года №УП–6079.
Основной целью Стратегии являются ускоренное развитие цифровой индустрии в республике, повышение конкурентоспособности национальной экономики, а также обеспечение реализации задач по развитию телекоммуникационных технологий, сетей и инфраструктуры связи, расширение сетей фиксированного и мобильного широкополосного доступа, модернизация и расширение магистральных телекоммуникационных сетей, создание необходимой инфраструктуры для развития мультимедийных услуг, совершенствование комплексов информационных систем и баз данных системы "Электронное правительство", повышение качества и эффективности государственных услуг, практическая реализация механизмов общественного контроля, усиление роли институтов гражданского общества и средств массовой информации.
В рамках данной Стратегии были реализованы комплексные меры в различных отраслях и сферах, прежде всего в государственном управлении, образовании, здравоохранении и сельском хозяйстве.
Ниже мы остановимся на отдельных примерах, которые были реализованы в рамках принятой Стратегии.
В частности, на Навоийском горно-металлургическом комбинате внедрена система автоматического управления, которая позволяет обеспечить удаленное управление технологическими процессами производства, в сфере образования внедрена информационная система «Управление процессом высшего образования», которая позволила управлять образовательными, научными и финансовыми процессами и сформировать единую электронную базу данных студентов, внедрить систему выдачи дипломов о об окончании высшего учебного заведения.
Кроме того, в целях внедрения единой системы цифровой идентификации граждан, широкого внедрения инновационных технологий в различных отраслях экономики, социального обеспечения и защиты населения, эффективного использования первичных данных о физических лицах для информационного взаимодействия между различными государственными системами учета с 1 января 2021 года была внедрена система оформления и выдачи идентификационных ID-карт в Республике Узбекистан, услугами которой, на сегодняшний день воспользовалось более 890 тысяч граждан Республики Узбекистан. Внедрение ID-карт позволило приостановить практику затребования правоустанавливающих документов таких как, диплом, свидетельство о бракосочетании, военный билет, водительское удостоверение и др.
Конечно, успешная реализация вышеназванных проектов была бы невозможна без кардинальной цифровой трансформации, в которой центральную роль занимает «электронное правительство», выступающее в роли платформы, позволяющей создание интерактивной и автономной многоканальной доставки, гибкое развитие электронных государственных услуг, расширение электронного участия и партнерства, принятие информационных подходов, укрепление цифрового потенциала для предоставления услуг населению.
В частности, динамика передачи данных посредством межведомственной интеграционной платформы системы «Электронное правительство» показывает, что, если показатель информационного взаимодействия между государственными органами и ведомствами в 2018 году составил 25 миллионов, то по итогам 2021 года данная цифра превысит 1,4 миллиарда.
Достичь указанных показателей удалось благодаря интеграции 146 сервисов, получаемых 120 информационных систем 23 государственных органов, что позволило сократить время и издержки в получении населением и субъектами предпринимательства государственных услуг.
Благодаря интеграции сервисов получения информации в межведомственную интеграционную платформу количество оказываемых государственных услуг увеличилось до 300: из них бесплатных 185, 181 услуга не требует подтверждения ЭЦП, 217 услуг предназначены непосредственно для субъектов предпринимательства.
Все проводимые реформы в Республике Узбекистан и широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий, являющихся наиболее перспективным сектором современной экономики, служат началом построения системы решения социальных проблем, программы, принимаемые в рамках реформ, служат улучшению социальной среды в обществе и повышению благосостояния населения.
Так, итогами принятия Указа Президента Республики от 23 марта 2021 года №УП-6191 «О дополнительных мерах по дальнейшему созданию благоприятных условий для населения и субъектов предпринимательства при пользовании государственными услугами, сокращению бюрократических барьеров в данном направлении» и Указа Президента Республики от 24 июля 2021 года №УП-6269 «О мерах по совершенствованию инфраструктуры оказания государственных услуг и расширению доступа населения к государственным услугам» стало уменьшение количества справок за требуемых государственными органами с граждан при оказании государственных услуг и продвижения социальных реформ.
Данными нормативно – правовыми актами было отменено затребование с граждан более 30 различных справок.
Наряду с вышесказанным, стоит отметить разработанное мобильное приложение, предназначенное для использования портала интерактивных государственных услуг гражданами. Данное приложение имеет удобный интуитивно понятный интерфейс и адаптировано для лиц с ограниченными возможностями, что позволяет расширить охват оказания государственных услуг населению.
В настоящее время с помощью мобильного приложения можно получить более 81 государственных услуг, 19-ю из которых можно воспользоваться без прохождения регистрации.
Кроме того, в рамках реализации Стратегии по итогам каждого квартала проводится оценка рейтинга состояния цифровой трансформации органов государственного и хозяйственного управления. При формировании рейтинга учитываются такие показатели как: открытость и электронное участие, количество электронных государственных услуг, состояние информационной безопасности и др.
Сегодня начатые реформы приобрели необратимый характер, сегодняшнее общество кардинально преобразилось, отражение позитивных результатов проводимых реформ в различных мировых рейтингах создало возможности для выхода страны на новый этап – этап развития цифрового общества, в котором «Электронное правительство» служит опорой гражданину и локомотивом экономики нашей Республики.