Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ҳамда экологик назорат соҳасидаги давлат органлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2021-12-31 | Ҳужжатлар
Мамлакатда экологик хавфсизликни таъминлаш, экологик вазиятни яхшилаш, қулай экологик ҳолатни барқарор сақлаш, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви самарадорлигини таъминлаш ҳамда соҳада содир этилаётган ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларни янада жадаллаштириш мақсадида:
1. Қуйидагилар Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг (кейинги ўринларда – Давлат экология қўмитаси) янгиланган асосий вазифалари этиб белгилансин:
экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш, уларни қайта тиклаш ва инсон фаолиятининг табиатга салбий таъсирини олдини олиш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш;
атроф-муҳитни муҳофаза қилиш борасида жамоатчилик, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорликни таъминлаш, жамоатчилик назоратига услубий ёрдам кўрсатиш ва кўмаклашиш, фуқароларнинг қулай атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш;
атроф-муҳитнинг қулай экологик ҳолатини, экологик тизимлар, табиий комплекслар ва объектларнинг муҳофаза қилинишини таъминлаш;
ўсимлик ва ҳайвонот дунёсини асраш, улар турларининг хилма-хиллигини, табиий туркумлари яхлитлигини ва уларнинг яшаш муҳитини сақлаш, қайта тикланиши ва ривожланиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш;
чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга оширишда қонунчиликка риоя этилиши юзасидан давлат назоратини олиб бориш, маиший чиқиндиларни йиғиш, ташиш, утилизация қилиш, қайта ишлаш ва кўмиш борасида давлат ва хусусий шерикчиликни фаол жалб қилган ҳолда тизимни ташкил этиш;
атмосфера ҳавоси, ер, ер ости бойликлари, сув, ўрмонлар, ҳайвонот ва ўсимлик дунёсини, муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланишда қонунчиликка риоя этилиши юзасидан давлат экологик назоратини ўрнатиш;
экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш йўналишини “Коррупциясиз соҳа”га айлантириш, экологик тарбия, тарғибот ва таълим тизимини ташкил этиш, илмий-тадқиқот институтлари, олий таълим муассасалари фаолиятига кўмаклашиш.
Давлат экология қўмитасининг ташкилий тузилмаси ва марказий аппарати тузилмаси 1 ва 2-иловаларга мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитасининг тузилмаси ҳамда вилоятлар ва Тошкент шаҳар экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3 ва 4-иловаларга мувофиқ;
туман (шаҳар) экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги назорат бўйича инспекциялари туман (шаҳар) экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўлимлари этиб қайта ташкил қилинсин ҳамда уларнинг намунавий тузилмаси 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
вилоятлар ва Тошкент шаҳар экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармалари бошлиқлари Давлат экология қўмитаси раиси томонидан бевосита лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод қилинади;
Қорақалпоғистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси раиси Давлат экология қўмитаси билан келишилган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод қилинади;
Давлат экология қўмитаси раиси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши аъзоси ҳисобланади.
4. Давлат экология қўмитаси раисига:
зарур ҳолларда, Давлат экология қўмитасининг марказий аппарати, ҳудудий бўлинмалари ва унинг таркибига кирадиган идоравий мансуб ташкилотларнинг тузилмаларига бошқарув ходимларининг белгиланган умумий чекланган сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида ўзгартиришлар киритиш;
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш органларининг штат бирликларига қўшимча штат бирликларини жорий қилиш ва сақлаш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, илмий ва таълим ташкилотлари, халқаро ташкилотлар, хорижий компанияларнинг юқори малакали мутахассисларини ҳамда экспертларни маслаҳатчи сифатида жалб қилиш ҳуқуқи берилсин.
5. Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва уларни қайта тиклаш соҳасини ҳамда экологик назорат тизимини янада такомиллаштириш бўйича “йўл харитаси” 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва уларга қарши курашиш тизимини янги даражага кўтариш мақсадида Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия ва Давлат экология қўмитасининг қуйидагиларни назарда тутувчи “Экологик патруль” ишлаш тизимини жорий этиш тўғрисидаги таклифи қўллаб-қувватлансин:
ички ишлар органлари жамоат хавфсизлиги хизмати ва Миллий гвардиянинг патрулликка жалб этилган бўлинмаларининг экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш бўйича ваколатларини кенгайтириш;
экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги қонунчилик талаблари ижроси сўзсиз таъминланишини назорат қилишда экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш органларининг ички ишлар органлари ва Миллий гвардия бўлинмалари билан яқиндан ҳамкорлигини ўрнатиш ҳамда қўшма профилактик тадбирларни ўтказиш амалиётини йўлга қўйиш.
7. Ички ишлар вазирлиги Миллий гвардия ва Давлат экология қўмитаси билан биргаликда:
уч ой муддатда ички ишлар органлари ва Миллий гвардия бўлинмаларининг экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш бўйича ваколатларини кенгайтириш юзасидан тегишли қонун лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
доимий равишда экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги қонунчилик талаблари ижроси сўзсиз таъминланишини назорат қилишда ўзаро яқиндан ҳамкорликни ўрнатсин ҳамда қўшма профилактик тадбирларни ўтказиш амалиётини йўлга қўйсин.
8. Маълумот учун қабул қилинсинки, Давлат экология қўмитасининг маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ва жарима солиш ҳуқуқига эга ходимлари Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 285-моддасига асосан ҳуқуқбузарни маъмурий йўл билан ушлаб туриш, шахсан кўрикдан ўтказиш, унинг ашёлари ва транспорт воситаларини кўздан кечириш ҳамда ашёлар ва ҳужжатларни олиб қўйиш ваколатларига эга.
9. 2022 йил 1 мартдан бошлаб шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва кўп квартирали уй-жойлар мулкдорларига улар эгалигидаги бино ва иншоотларга туташ (чегарадош) бўлган ер участкалари қуйидаги шарт ва мажбуриятлар билан уларга доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ажратиб берилади:
ер участкаларини обод ҳолда сақлаш;
дарахтлар, буталар, бошқа ўсимликлар ва ниҳолларни парвариш қилиш ва суғориш;
йиғиштириш-тозалаш ишларини амалга ошириш ва чиқинди қутиларини ўрнатиш;
болалар майдончалари, ўтириш жойлари (скамейкалар), тунги ёритиш тизимини ўрнатиш, таъмирлаш ва сақлаш;
аҳоли учун пиёда йўлакларини барпо этиш, таъмирлаш ва лозим даражада сақлаш;
б) мазкур бандга асосан доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ажратиб бериладиган ер участкаларида бино, иншоот, ишлаб чиқариш ва ноишлаб чиқариш ҳамда енгил конструкцияли объектларни ўрнатиш ва қуриш тақиқланади;
в) давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ҳамда кўп квартирали уй-жойлар мулкдорларига тегишли ер участкаларини доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ажратиб бериш ушбу банднинг “а” ва “б” кичик бандларида назарда тутилган талаблар асосида Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади;
г) мазкур бандга асосан доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ажратиб бериладиган ер участкаларида давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва кўп квартирали уй-жойлар мулкдорлари томонидан белгиланган
шарт ва мажбуриятлар бажарилиши устидан назорат ички ишлар органлари жамоат хавфсизлиги хизмати, Миллий гвардиянинг патрулликка жалб этилган бўлинмалари ҳамда экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш органлари томонидан амалга оширилади.
10. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
2023 йил 1 январга қадар шаҳарлар ва бошқа аҳоли пунктларида жойлашган ҳамда бўш турган ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштиришга мўлжалланган ер участкалари тегишли давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва кўп квартирали уй-жойлар мулкдорларига ажратилишини;
доимий равишда шаҳарсозлик фаолияти натижасида шаклланган янги ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштиришга мўлжалланган ер участкалари белгиланган тартибда тегишли давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва кўп квартирали уй-жойлар мулкдорларига ажратилиб борилишини таъминласин.
11. Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш органларига қуйидаги бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатмаларни киритиш ҳуқуқи берилсин:
давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва кўп квартирали уй-жойлар мулкдорлари томонидан мазкур қарорнинг 9-10-бандларига асосан уларга доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан ажратиб берилган ер участкаларида тегишли шарт ва мажбуриятлар бажарилишини таъминлаш бўйича;
2023 йил 1 январдан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари томонидан шаҳарлар ва бошқа аҳоли пунктларида жойлашган ҳамда бўш турган ер участкалари тегишли давлат органлари, муассасалари ва корхоналари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва кўп квартирали уй-жойлар мулкдорларига ажратилиб борилишини таъминлаш бўйича.
12. 2022 йил 1 февралдан бошлаб:
вилоятлар ва туманлар (шаҳарлар) ҳокимларининг капитал қурилиш, коммуникациялар ва коммунал хўжалик масалалари бўйича ўринбосари лавозими тугатилиб, қурилиш, коммуникациялар, коммунал хўжалик, экология ва кўкаламзорлаштириш масалалари бўйича ўринбосари лавозими киритилсин;
Тошкент шаҳри ва унинг туманлари ҳокимларининг архитектура, капитал қурилиш, коммуникацияларни ривожлантириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари лавозими тугатилиб, қурилиш, коммуникацияларни ривожлантириш, экология ва кўкаламзорлаштириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари лавозими киритилсин.
13. Вазирлар Маҳкамаси аппарати тузилмасининг Ҳудудларни комплекс ривожлантириш, коммуникациялар, қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги масалалари котибиятида бошқарув ходимларининг умумий чекланган сони 3 нафардан иборат бўлган Экологик назорат бўлими ташкил этилсин.
Белгилансинки, Экологик назорат бўлимининг 1 нафар штат бирлиги Вазирлар Маҳкамаси аппаратининг умумий штат бирликлари доирасида ҳамда 2 нафар штат бирлиги Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қўшимча ажратилиши орқали шакллантирилади.
14. Давлат экология қўмитаси кенг жамоатчилик, илмий-тадқиқот институтлари, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситалари вакилларини жалб этган ҳолда 2022 йил 1 декабрга қадар қуйидагиларни назарда тутувчи Экологик кодекс лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
экологияга оид қонунчилик ҳужжатларини тизимлаштириш ва ихчамлаштириш;
атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида жамоатчилик назоратининг роли ва таъсирини ошириш;
биохилма-хилликни асраш, тиклаш ва кўпайтиришнинг аниқ механизмлари ва рағбатлантириш тизимини жорий этиш;
атроф-муҳитни муҳофаза қилишда давлат ташкилотлари ва фуқароларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари;
экологик назорат ва мониторинг турларини амалга ошириш тартиби, шу жумладан, “яшил иқтисодиётни” рағбатлантириш чоралари;
экологик экспертизани амалга ошириш тартиби.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 октябрдаги “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3956-сон қарори 3-бандининг иккинчи-тўртинчи хатбошилари ва 4-банди, шунингдек, унга 1-5 иловалар ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
16. Давлат экология қўмитаси икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.

О мерах по охране окружающей среды и организации деятельности государственных органов в сфере экологического контроля
2021-12-31 | Документы
В целях обеспечения экологической безопасности, улучшения экологической обстановки, стабильного поддержания благоприятной экологической ситуации в стране, обеспечения эффективности государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды, а также дальнейшего ускорения реализации мер по профилактике правонарушений в данной сфере:
1. Определить обновленными основными задачами Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды (далее – Госкомэкологии):
осуществление единой государственной политики в сфере экологии, охраны окружающей среды, рационального использования и восстановления природных ресурсов, предупреждения негативного воздействия деятельности человека на природу;
обеспечение взаимодействия с общественностью и институтами гражданского общества в сфере охраны окружающей среды, оказание методической помощи и содействия общественному контролю, обеспечение прав граждан на благоприятную окружающую среду;
обеспечение охраны благоприятного экологического состояния окружающей среды, экологических систем, природных комплексов и объектов;
охрану растительного и животного мира, создание необходимых условий для сохранения, восстановления и развития видового разнообразия растительного и животного мира, целостности естественных сообществ и среды их обитания;
осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства в сфере обращения с отходами, создание системы сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения бытовых отходов с активным привлечением государственного и частного партнерства;
установление государственного экологического контроля за соблюдением законодательства при охране и использовании атмосферного воздуха, земли, ее недр, воды, лесов, растительного и животного мира, охраняемых природных территорий;
превращение направления экологии и охраны окружающей среды в сферу без коррупции, создание системы экологического воспитания, пропаганды и образования, оказание содействия деятельности научно-исследовательских институтов и высших образовательных учреждений.
организационную структуру и структуру центрального аппарата Госкомэкологии согласно приложениям №№ 1 и 2;
структуру Комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Каракалпакстан, а также типовую структуру управлений по экологии и охране окружающей среды областей и города Ташкента согласно приложениям №№ 3 и 4;
типовую структуру районных (городских) отделов по экологии и охране окружающей среды путем реорганизации районных (городских) инспекций по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды согласно приложению № 5.
начальники управлений по экологии и охране окружающей среды областей и города Ташкента назначаются на должность и освобождаются от должности непосредственно председателем Госкомэкологии;
председатель Комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Каракалпакстан назначается на должность и освобождается от должности Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан по согласованию с Госкомэкологии;
председатель Госкомэкологии является членом Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
4. Предоставить председателю Госкомэкологии право на:
внесение при необходимости изменений в структуры центрального аппарата, территориальных подразделений и подведомственных организаций Госкомэкологии в рамках общей предельной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
введение и содержание дополнительных штатных единиц к штатным единицам органов по экологии и охране окружающей среды за счет средств Фонда экологии, охраны окружающей среды и обращения с отходами;
привлечение высококвалифицированных специалистов и экспертов государственных органов и иных организаций, научных и образовательных организаций, международных организаций и зарубежных компаний в качестве советников.
5. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию сферы экологии, охраны окружающей среды, рационального использования и восстановления природных ресурсов, а также системы экологического контроля согласно приложению № 6.
6. В целях поднятия на новый уровень системы профилактики и борьбы с правонарушениями в сфере экологии и охраны окружающей среды поддержать предложение Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Госкомэкологии о внедрении системы работы «Экологический патруль», предусматривающей:
расширение полномочий службы общественной безопасности органов внутренних дел и привлеченных к патрулированию подразделений Национальной гвардии по борьбе с правонарушениями в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования;
установление тесного взаимодействия и внедрение практики проведения совместных профилактических мероприятий органами экологии и охраны окружающей среды с органами внутренних дел и подразделениями Национальной гвардии по контролю за безусловным обеспечением исполнения требований законодательства в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования.
7. Министерству внутренних дел совместно с Национальной гвардией и Госкомэкологии:
в трехмесячный срок – разработать и внести в Кабинет Министров в установленном порядке проект соответствующего закона о расширении полномочий органов внутренних дел и подразделений Национальной гвардии по борьбе с правонарушениями в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования;
на постоянной основе – осуществлять тесное взаимодействие и внедрить практику проведения совместных профилактических мероприятий по контролю за безусловным обеспечением исполнения требований законодательства в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования.
8. Принять к сведению, что работники Госкомэкологии, обладающие правом рассматривать дела об административных правонарушениях
и налагать штрафы, в соответствии со статьей 285 Кодекса об административной ответственности наделены полномочиями административного задержания правонарушителя, личного досмотра, досмотра его вещей и транспортных средств, изъятия вещей и документов.
9. С 1 марта 2022 года установить порядок, в соответствии с которым:
а) земельные участки, прилегающие (граничащие) к зданиям и сооружениям, находящимся во владении государственных органов, учреждений и предприятий, органов самоуправления граждан и собственников многоквартирных жилых домов, выделяются им с правом постоянного пользования на следующих условиях и обязательствах:
содержания земельных участков в благоустроенном виде;
ухода и орошения деревьев, кустарников, других растений и саженцев;
проведения работ по уборке и очистке, установке мусорных урн;
сооружения (установки), ремонта и сохранности детских площадок, посадочных мест (скамеек) и систем ночного освещения;
сооружения, ремонта и содержания на надлежащем уровне пешеходных дорожек для населения;
б) запрещается установка и строительство зданий, сооружений, производственных и непроизводственных объектов, а также объектов легких конструкций на земельных участках, выделяемых на основании настоящего пункта с правом постоянного пользования;
в) выделение государственным органам, учреждениям и предприятиям, органам самоуправления граждан и собственникам многоквартирных жилых домов соответствующих земельных участков с правом постоянного пользования осуществляется Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в установленном порядке с учетом требований, предусмотренных подпунктами «а» и «б» настоящего пункта;
г) контроль за выполнением установленных условий и обязательств государственными органами, учреждениями и предприятиями, органами самоуправления граждан и собственниками многоквартирных жилых домов на земельных участках, выделяемых им на основании настоящего пункта, осуществляется службой общественной безопасности органов внутренних дел, подразделениями Национальной гвардии, привлеченными к патрулированию, а также органами экологии и охраны окружающей среды.
10. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить:
в срок до 1 января 2023 года – выделение соответствующим государственным органам, учреждениям и предприятиям, органам самоуправления граждан и собственникам многоквартирных жилых домов пустующих, предназначенных для благоустройства и озеленения земельных участков в городах и иных населенных пунктах;
на постоянной основе – выделение в установленном порядке новых земельных участков, сформированных в результате градостроительной деятельности и предназначенных для благоустройства и озеленения, соответствующим государственным органам, учреждениям и предприятиям, органам самоуправления граждан и собственникам многоквартирных жилых домов.
11. Предоставить органам экологии и охраны окружающей среды право на внесение обязательных к исполнению указаний по обеспечению:
исполнения государственными органами, учреждениями и предприятиями, органами самоуправления граждан и собственниками многоквартирных жилых домов соответствующих условий и обязательств на земельных участках, выделенных им на основании пунктов 9–10 настоящего постановления с правом постоянного пользования;
выделения с 1 января 2023 года Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента соответствующим государственным органам, учреждениям и предприятиям, органам самоуправления граждан и собственникам многоквартирных жилых домов пустующих земельных участков в городах и иных населенных пунктах.
12. Начиная с 1 февраля 2022 года:
упразднить должность заместителя хокима области и района (города) по вопросам капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства, ввести должность заместителя хокима по вопросам строительства, коммуникаций, коммунального хозяйства, экологии и озеленения;
упразднить должность первого заместителя хокима города Ташкента и его районов по вопросам архитектуры, капитального строительства, развития коммуникаций, ввести должность первого заместителя хокима по вопросам строительства, развития коммуникаций, экологии и озеленения.
13. Создать отдел экологического контроля с общей предельной численностью управленческого персонала 3 единицы в составе Секретариата по вопросам комплексного развития территорий, коммуникаций, строительства и жилищно-коммунального хозяйства аппарата Кабинета Министров.
Определить, что в отделе экологического контроля 1 штатная единица формируется в рамках общих штатных единиц аппарата Кабинета Министров, 2 штатные единицы – путем дополнительного выделения за счет средств государственного бюджета.
14. Госкомэкологии с привлечением представителей широкой общественности, научно-исследовательских институтов, институтов гражданского общества и средств массовой информации в срок до 1 декабря 2022 года разработать и внести в Кабинет Министров в установленном порядке проект Экологического кодекса, предусматривающий:
систематизацию и оптимизацию актов законодательства в сфере экологии;
повышение роли и усиление действенности общественного контроля в сфере охраны окружающей среды;
внедрение конкретных механизмов и системы стимулирования сохранения, восстановления и увеличения биоразнообразия;
права и обязательства государственных организаций и граждан в сфере охраны окружающей среды;
порядок осуществления видов экологического контроля и мониторинга, включая меры стимулирования «зеленой экономики»;
порядок проведения экологической экспертизы.
15. Признать утратившими силу абзацы второй–четвертый пункта 3 и пункт 4 постановления Президента Республики Узбекистан от 3 октября 2018 года № ПП–3956 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды», а также приложения № № 1–5 к нему.
16. Госкомэкологии в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.