2022 йилда ахборот технологиялари экспортини ошириш ва хизматлар сифатини яхшилаш орқали аҳолини рози қилиш энг муҳим устувор вазифа эканлиги белгиланди
2021-12-29 | Жамият
2021 йил 28 декабр куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ҳайъатининг кенгайтирилган мажлиси ўтказилди.
Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида (IT Парк) бўлиб ўтган йиғилишда Вазирликнинг марказий аппарати, тизимдаги корхона ва ташкилотлар ва таълим муассасалари раҳбарлари иштирок этдилар.
Ҳайъат йиғилишини Ахборот технологиялари ва коммуникатсияларини ривожлантириш вазири, Ҳайъат раиси Ш. Шерматов олиб борди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш. М. Мирзиёев раҳбарлигида 2021 йил 24 декабр куни Ахборот технологиялари ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш борасидаги ислоҳотлар натижадорлиги ҳамда соҳани янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида ўтказилган йиғилишдаги берилган топшириқларнинг ижросини ташкил этиш вазифалари муҳокама этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Вазирликлар, давлат қўмиталари, давлат бошқарувининг бошқа органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари ўринбосарларининг фаолияти самарадорлигини ҳамда мақсадли вазифаларга эришишларини баҳолашнинг асосий мезонларини тасдиқлаш тўғрисида” 2021 йил 28 июлдаги 467-сон қарорининг ижросини таъминлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
“Давлатимиз Раҳбари айнан ахборот технологияларини ривожлантириш бўйича алоҳида устувор вазифаларни белгилаб бердилар. 2028 йилга қадар дастурий маҳсулотлар ва хизматлар экспортини 1 миллиарддан оширишни асосий мақсад сифатида белгилаб олдик. Шунда IT Парк ҳам ўзига хос мегапроектга айланади. Унинг бошқа соҳалар экспортидан жуда катта фарқи ҳам бор, яъни бундай экспортда Ўзбекистонда қўшилган қиймат деярли 100 фоиз бўлади, уни амалга ошириш учун қўшимча импорт маҳсулот ёки хом ашё керак бўлмайди.
1 та экспортда ишлайдиган ходим 2000 доллар ўртача ойлик олса, бир йилда унинг маошининг ўзи 24 минг доллар экспорт даромадини олиб келади, шундай ходимларнинг сони 40 мингдан ортса, уларнинг ойлигини ўзидан деярли 1 миллиард доллар экспорт даромади юртимизга кириб келади. 4,5 йил аввал дастурчилар учун Президент Фармони билан алоҳида солиқ муҳити яратилганидан кейин, дастурлаш хизматлари 50 баробардан ортиқ ошгани фақат бошланғич қадам бўлди. – деди АКТ вазири Ш. Шерматов.
Шу билан бирга Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.Шерматовнинг мамлакатимизда рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни ривожлантириш бўйича олиб бориладиган ишларни янги босқичга олиб чиқиш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берди.
Йиғилишда электрон ҳукумат тизимини жорий этиш ва шу ёъналишдаги рейтингда юқорига кўтарилиш муҳим эканлиги белгиланди.
Энг биринчилардан бири бу – инфратузилма компоненти, яъни қишлоқ жойларгача юқори тезликдаги интернетни етказиб бориш долзарб вазифа бўлиб турибди. Уч йил давомида асосан ижтимоий-сиёсий объектларга оптик тола тортилиши бўйича катта ишлар амалга оширилди. Энди шу олиб борилган оптик толани ўша жойларда яшайдиган аҳолига етказиб бериш қолди. Бунинг учун биз жойлардаги портлар сонини камида 1 миллионтага оширишимиз керак. Шунда камида бир миллионта қўшимча абонентга хизмат кўрсатишга имконият бўлади», – деди АКТ вазири.
Давлат органларидаги мавжуд рақамли маълумотлардан хусусий сектор вакиллари томонидан ҳам ахборот хавфсизлиги талабларига риоя этган ҳолда фойдаланиш имкониятини йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
“Беш ташаббус” доирасида ёшларни дастурлаш тилларига бепул ўқитиш мақсадида “Бир миллион дастурчи” ва бошқа шу каби лойиҳаларга ёшларни кенгроқ жалб қилиб, уларни малакали кадрлар сифатида етиштириш, IT  соҳасига жалб қилиш ва шу орқали оилаларнинг маълум миқдорда моддий барқарорлигини яхшилашга эътибор қаратиш устувор вазифа сифатида белгиланди.
2022-2026 йилларда АКТ соҳасини ривожлантириш учун умумий қиймати 1,5 миллиард доллар миқдоридаги инвеститсия лойиҳаларини амалга оширилади.
2026 йил якунига қадар Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатиладиган электрон давлат хизматлари сонини 610 тага етказилади.
2022 йил иккинчи ярмидан бошлаб ахборот-коммуникатсия технологиялари соҳасида юқори малакали хорижий мутахассисларни жалб этиш ҳамда хорижий инвесторларга қулай шарт-шароит яратиш мақсадида уларга ва уларнинг оила аъзоларига Ўзбекистон Республикасида меҳнат ва инвеститсия фаолиятини олиб боришлари учун соддалаштирилган тартибда виза бериш ва узайтириш тизими жорий этилади.
Шу билан бир қаторда, Вазирлик олдига 2022 йилда ахборот технологиялари экспортини ошириш ва хизматлар сифатини яхшилаш орқали аҳолини рози қилиш энг муҳим устувор вазифа эканлиги белгиланди
Ҳайъат мажлисида вазир ўринбосарлари, марказий аппарати, шунингдек тизимдаги корхона ва ташкилотлар раҳбар-ходимларининг кун тартибида белгиланган масалалар юзасидан ҳисоботлари эшитилди.
Ҳайъат мажлисида кўрилган масала юзасидан вазирликнинг тегишли бошқарма ва бўлим раҳбарларининг ушбу масалалар тўғрисидаги фикрлари тингланди.
Кун тартибида кўриб чиқилган масалалар юзасидан Вазирлик Ҳайъатининг кенгайтирилган йиғилиши бўйича тегишли қарори қабул қилинди.

Приоритетная задача — повышение экспорта информационных технологий и удовлетворение потребностей населения за счет повышения качества услуг
28 декабря 2021 года прошло расширенное заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
В заседании, прошедшем в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park), приняли участие руководители центрального аппарата Министерства, подведомственных предприятий, организаций и образовательных учреждений.
Расширенное заседание провел Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель Коллегии Ш. Шерматов.
На заседании были рассмотрены задачи по исполнению поручений, определенных Президентом Ш. Мирзиёевым 24 декабря 2021 года в рамках презентации по результативности проектов в сфере информационных технологий и цифровой экономики, разработки мер по поднятию отрасли на новый уровень.
«Руководитель страны выдвинул приоритетные задачи по развитию сферы информационных технологий. В качестве основной цели мы определили повышение экспорта программной продукции и услуг до 1 миллиарда долларов. Тогда IT Park превратится в мегапроект. Следует отметить, что его экспортная составляющая существенно отличается от экспорта в других отраслях, поскольку прибавочная стоимость в этом случае составляет почти 100 процентов, и для его реализации не требуется дополнительный импорт продукции или сырья.
Один работающий на экспорт сотрудник со средней заработной платой в 2000 долларов уже в год приносит экспортный доход в размере 24 тысячи долларов. Если количество таких сотрудников превысит 40 тысяч, то за счет их заработной платы уже в нашу страну поступит экспорт в размере 1 миллиарда долларов. После создания отдельной налоговой среды для программистов в соответствии с Указом Президента 4,5 года назад, увеличение объема программных услуг в 50 раз – это только первый шаг в достижении этой цели, - отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов.
Также были рассмотрены вопросы по обеспечению исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 июля 2021 года №ПКМ-467 «Об утверждении основных критериев оценки эффективности деятельности и достижения целевых задач заместителей руководителей министерств, государственных комитетов, иных органов государственного управления и хозяйственных объединений».
Наряду с этим, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов определил конкретные задачи по поднятию на новый уровень работ по развитию цифровой экономики и электронного правительства.
На совещании в качестве важного направления был определен вопрос по внедрению системы электронного правительства и повышения рейтинговых показателей.
В числе первостепенных задач – инфраструктурный компонент, т.е. обеспечение сельских районов высокоскоростным интернетом. В течение трех лет была проведена серьезная работа по прокладке оптоволоконных линий связи к социальным и общественным объектам. Теперь предстоит работа по обеспечению населения оптоволоконной связью. Для этого необходимо увеличить количество портов на местах как минимум до 1 миллиона штук. В таком случае будет создана возможность оказания услуг по меньшей мере еще одному миллиону абонентов, - подчеркнул Министр ИКТ.
Была отмечена необходимость создания возможности для представителей частного сектора по использованию цифровых данных государственных органов в соответствии с требованиями безопасности.
С целью бесплатного обучения молодежи языкам программирования в рамках Пяти инициатив приоритетной целью также определено широкое привлечение молодежи к участию в проекте «Один миллион программистов» и других подобных проектах, их подготовка как квалифицированных кадров, привлечение в сферу IT и тем самым улучшение их семейного материального положения.
В течение 2022-2026 годов с целью развития сферы ИКТ будут реализованы инвестиционные проекты в размере 1,5 миллиарда долларов.
К концу 2026 года посредством Единого портала интерактивных государственных услуг количество оказываемых госуслуг будет доведено до 610.
Начиная со второй половины 2022 года с целью привлечения высококвалифицированных зарубежных специалистов в сфере ИКТ и создания условий для иностранных инвесторов будет внедрена упрощенная система выдачи и продления виз им и членам их семьи для трудовой и инвестиционной деятельности.
Вместе с этим, главной и приоритетной задачей Министерства определено повышение экспорта информационных технологий и удовлетворение потребностей населения за счет повышения качества услуг.
На заседании были заслушаны отчеты заместителей Министра ИКТ, центрального аппарата Министерства, руководителей и сотрудников Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий по вопросам, вынесенным на повестку дня.
Были выслушаны мнения руководителей соответствующих управлений и отделов Министерства по поднятым на расширенном коллегиальном заседании вопросам.