Ўзбекистон Республикаси Президенти МДҲ норасмий саммитида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 декабрь куни Россия Президенти Владимир Путин ташаббуси билан Санкт-Петербург шаҳрида ўтказилган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди.
Саммитда Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Президенти Имомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев, Арманистон Бош вазири Никол Пашинян ҳам иштирок этди.
Учрашувда жорий йилги ҳамкорлик якунлари сарҳисоб қилиниб, келгуси 2022 йилга мўлжалланган устувор вазифалар муҳокама қилинди. Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Пандемия оқибатларини енгиб ўтиш ва эпидемиологик хавфсизликни таъминлашда яқин ҳамкорликни давом эттириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
МДҲни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ҳақида сўз юритар экан, давлатимиз раҳбари асосий эътиборни учта: сиёсий, иқтисодий ва гуманитар соҳаларда ҳамкорликка қаратишни таклиф этди.
МДҲ маконида тўлақонли эркин савдо зонасини шакллантириш ва транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш муҳим экани таъкидланди.
Иштирокчиларнинг эътибори глобал иқлим кун тартибини ҳисобга олган ҳолда барқарор “яшил” тараққиётга қаратилган миллий дастур ва стратегияларни амалга ошириш борасида саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигига қаратилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини мамлакатларимиз иқтисодиётларининг рақобатли устунликлари ва бир-бирини тўлдириб туришидан фойдаланган ҳолда таъминлаш масалаларини ҳал қилишга доир янги ёндашувлар ишлаб чиқиш долзарб экани қайд этилди.
Таъкидлаш жоизки, кейинги йилларда Ўзбекистон Ҳамдўстлик фаолиятидаги иштирокини фаоллаштирди. Мамлакатимиз 40 дан зиёд кўп томонлама битимни имзолади ва ташкилотнинг 23 та органига қўшилди. Ўтган йилда Ўзбекистон илк бор МДҲга раислик қилди.
2021 йилда Ўзбекистоннинг Ҳамдўстлик мамлакатлари билан товар айирбошлаши ўттиз фоиздан зиёдга ошди, қарийб мингта қўшма корхона ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида Ўзбекистон МДҲ доирасида кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришнинг қатъий тарафдори эканини яна бир бор тасдиқлади ҳамда саммит иштирокчилари ва улар орқали биродар халқларни яқинлашиб келаётган Янги йил байрами билан табриклади.
Шу билан Президент Шавкат Мирзиёевнинг Санкт-Петербург шаҳрига амалий ташрифи якунланди, давлатимиз раҳбари Тошкентга қайтиб келди.

President of the Republic of Uzbekistan attends the CIS Informal Summit
On December 28, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the Informal Summit of the CIS Heads of State, held at the initiative of the President of Russia Vladimir Putin, in Saint Petersburg.
The summit was also attended by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, First President of Kazakhstan – Elbasy Nursultan Nazarbayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Zhaparov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
The CIS leaders summed up the results of interaction in the current year and discussed priority tasks for the upcoming 2022. Views were exchanged on the current issues of the regional and international agenda.
The main attention was paid to the issues of continuing close cooperation in overcoming the consequences of the pandemic and ensuring epidemiological safety. Speaking about the priorities for further development of the CIS, the President of Uzbekistan suggested focusing on cooperation in three directions: political, economic and humanitarian.
The importance of forming a full-fledged free trade zone and strengthening transport connectivity in the CIS was noted.
The attention of the participants was drawn to the need for uniting efforts in the implementation of national programs and strategies aimed at sustainable green development, taking into account the global climate agenda.
The urgency of developing new approaches to addressing food security issues, using competitive advantages and complementarity of economies, was emphasized. It should be noted that in recent years Uzbekistan is actively participating in the activities of the Commonwealth. The country has signed over 40 multilateral agreements and joined 23 sectoral bodies. Last year, Uzbekistan chaired the CIS for the first time.
In 2021, the trade turnover of Uzbekistan with the CIS states increased by a third. About 1,000 joint ventures were created.
In conclusion of his speech, the President of Uzbekistan reaffirmed the country’s firm commitment to the development of full-scale cooperation within the CIS and congratulated the summit participants and, in their person, friendly peoples on the coming New Year.
Thereupon, President Shavkat Mirziyoyev completed his working visit to Saint Petersburg. The Head of the state returned to Tashkent.