“Стартап ташаббуслари” дастурининг 5-даври якунлари бўйича ёшларнинг 40 та стартап лойиҳаларига 50 миллион сўм миқдорида маблағ берилди
2021-12-22 | Ёшлар
2021-йил 21-декабр куни “Ўзбекистон ёшлар форуми-2021” доирасида “Стартап ташаббуслари” ёшларнинг инновацион ғоялари ва стартап-лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш дастури 5-даврининг “Демо дай” якуний тадбири бўлиб ўтди.
Унда республика бўйлаб 40 та энг истиқболли стартап лойиҳалари ўз стартапларини ривожлантириш учун текин инвестиция сифатида пул мукофотларини олдилар.
“Стартап ташаббуслари” – бу ёшлар, хусусан, олий таълим муассасалари талабалари ҳамда касб-ҳунар коллежлари ва лицейлари битирувчиларининг инновацион ғоялари ва стартап лойиҳаларини ривожлантиришни қўллаб-қувватлашга қаратилган комплекс дастур. Ушбу дастур Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг ҳамда БМТ Тараққиёт дастури “Ўзбекистонда ёшлар бандлигини таъминлашга кўмаклашиш” қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилмоқда.
Қўллаб-қувватлаш дастурининг 5-даврида иштирок этиш учун аризалар онлайн қабул қилинди ва келиб тушган аризалар сони олдинги даврларига нисбатан анча кўпрок бўлди. Дастурда иштирок этиш учун республиканинг барча ҳудудларидан 905 та ариза келиб тушди, бу аввалги даврга нисбатан 38 фоизга кўпдир. Лойиҳаларда иштирок этаётган ёшларнинг умумий сони жамоа аъзоларини ҳисобга олган ҳолда 1972 нафарни ташкил топди, шундан 559 нафари қизлардир.
Қабул қилинган аризаларни ўрганиш асосида экспертлар жамоаси 601 та лойиҳани танлаб олди ва бу лойиҳалар билан Зоом дастури ёрдамида онлайн интервю ўтказилди.
Суҳбат натижаларига кўра, Тошкент шаҳри ва вилоятлардан 247 та жамоа таълим дастурида қатнашиш имкониятига эга бўлди, унда иштирокчилар стартапларни ишга тушириш асосларини ўргандилар, трекерлар (индивидуал бизнес-устозлар) билан мунтазам ишладилар, малакали экспертлар ва муваффақиятли тадбиркорлар маҳорат дарслари ва маслаҳатларида қатнашдилар ва Accelerator.uz платформаси орқали лойиҳаларини такомиллаштиришга муваффақ бўлди.
92 та жамоа акселерация дастурининг финал босқичига муваффақиятли ўтди ва ўз лойиҳаларини мутахассисларга онлайн тарзда тақдим этиш имкониятига эга бўлди. Мутахассислар гуруҳи “Ўзбекистон ёшлар форуми-2021” доирасида Инновацион ривожланиш вазирлигининг биносида 21 декабр куни бўлиб ўтган “Демо дай” якуний тадбирида республика бўйлаб 40 та энг истиқболли стартап лойиҳаларини (ҳар бир вилоятдан 2 тадан 5 тагача) ғолиб бўлиш учун танлаб олди.
Ғолибларга “Ёшлар-келажагимиз” жамғармаси томонидан 1,0 миллиард сўм, БМТ Тараққиёт дастури ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг “Ўзбекистонда ёшлар бандлигини таъминлашга кўмаклашиш” қўшма лойиҳаси томонидан эса 100 минг АҚШ доллари миқдорида мақсадли грант маблағлари ажратилди. Демо Дай маърузачилари, шунингдек, C-Спаcе ва Гроунд Зеро коворкинг марказларидан бепул йўлланмалар олди.
Қўллаб-қувватлаш дастурининг бешинчи даври Россия Федерацияси ва Япония ҳукуматлари молиявий кўмагида БМТТД ва Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг «Ўзбекистонда ёшлар бандлигига кўмаклашиш» қўшма лойиҳаси доирасида “Ёшлар-келажагимиз” жамғармаси билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда.

40 молодёжных стартап-проектов получили по 50 млн сумов по итогам 5-го цикла программы «Стартап-инициативы»
2021-12-22 | Молодежь
21 декабря 2021 года в рамках «Молодежного форума Узбекистана 2021» состоялось заключительное мероприятие «Demo day» 5-го цикла программы поддержки молодежных инновационных идей и стартап-проектов «Стартап-инициативы», на котором 40 самых перспективных стартап-проектов со всей республики получили денежное вознаграждение в качестве безвозмездных инвестиций на развитие своих стартапов.
«Стартап-инициативы» — это комплексная программа, разработанная для поддержки развития (акселерации) инновационных идей и стартап-проектов молодежи, в частности студентов высших образовательных учреждений и выпускников профессиональных колледжей и лицеев. Данная программа реализуется в рамках совместного проекта Министерства занятости и трудовых отношений и Программы Развития ООН «Содействие занятости молодежи в Узбекистане».
Приём заявок для участия в 5-м цикле программы поддержки, который проходил в режиме онлайн, побил результаты предыдущих циклов программы по количеству полученных заявок. Для участия в программе со всех регионов республики получено 905 заявок, что на 38% больше показателя предыдущего цикла. Общее количество молодежи, участвующих в проектах, включая членов команд, составило 1972 человек, из них 559 - девушки.
На основе изучения поступивших заявок команда экспертов отобрала 601 проект, с которыми были проведены интервью в режиме онлайн при помощи программы Zoom.
По результатам интервью 247 команды из Ташкента и регионов получили возможность принять участие в образовательной программе, в ходе которой участники изучили основы запуска стартапов, регулярно работали с трекерами (индивидуальными бизнес-наставниками), посетили мастер-классы и консультации квалифицированных экспертов и успешных предпринимателей, смогли усовершенствовать свои проекты посредством площадки Accelerator.uz.
92 команды успешно прошли в финал акселерационной программы и получили возможность представить проекты экспертам в режиме онлайн. Группа экспертов отобрала 40 наиболее перспективных стартап проектов со всей республики (от 2 до 5 проектов из каждой области) для награждения на финальном мероприятии «Demo day», которое прошло 21 декабря в здании Министерства инновационного развития в рамках «Молодежного форума Узбекистана 2021».
Целевые грантовые средства в размере 1.0 млрд сумов были выделены Фондом «Yoshlar-kelajagimiz» и 100 тыс. долл. США совместным проектом Программы Развития ООН и Министерства занятости и трудовых отношений «Содействие занятости молодежи в Узбекистане». Выступавшие на «Demo Day» также получили призы в виде бесплатных абонементов на посещение от коворкинг-центров «C-Space» и «Ground Zero».
Пятый цикл программы поддержки молодежных инновационных идей и стартап-проектов «Стартап-инициативы» реализуется в сотрудничестве с Агентством по делам молодёжи и Фондом «Yoshlar-kelajagimiz» в рамках совместного проекта ПРООН и Министерства занятости и трудовых отношений “Содействие занятости молодежи в Узбекистане”, финансируемого Правительством Российской Федерации и Правительством Японии.
В реализации 5-го цикла программы поддержки также участвовали Министерство инновационного развития Республики Узбекистан, Центр поддержки молодежного предпринимательства Узбекистана, Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park), Международный Вестминстерский университет в Ташкенте и Сингапурский институт развития менеджмента в Ташкенте.