Томорқадан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, аҳолининг тадбиркорлик ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2021-12-17 | Ҳужжатлар
Томорқа хўжаликларида маҳсулот етиштиришни кўпайтириш орқали аҳоли даромадини ошириш, ички бозорни озиқ-овқат маҳсулотлари билан тўлдириш, томорқада етиштирилган маҳсулотларни кафолатли харид қилиш тизимини яратиш, шунингдек, ҳар бир туманда томорқа ер эгалари ва ишлаб чиқарувчилар ўртасида кооперация алоқаларини ривожлантириш мақсадида:
1. Томорқада маҳсулот етиштиришни қўллаб-қувватлаш мақсадида Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан 100 миллион АҚШ доллари эквиваленти миқдоридаги қарз маблағлари қуйидаги босқичларда Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармасига (кейинги ўринларда – Жамғарма) миллий валютада 4 йиллик имтиёзли давр билан 9 йил муддатга йиллик 2 фоиз ставкада йўналтирилсин:
1-босқичда – 50 миллион АҚШ доллари эквиваленти миқдоридаги маблағлар 2022 йил 1 январга қадар;
2-босқичда – 50 миллион АҚШ доллари эквиваленти миқдоридаги маблағлар 1-босқич маблағларидан фойдаланиш самарадорлиги натижаларига кўра 2022 йил 1 июнга қадар.
2. Мазкур қарорнинг 1-бандида белгиланган маблағлар тижорат банкларига ресурс сифатида йўналтирилган ҳолда, томорқачилик лойиҳаларини кредитлаш учун оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурларида белгиланган шартлар асосида:
а) томорқа ер эгаларига:
қоида тариқасида, 100 бош парранда, 5-10 бош курка, 20 бош қуён, 5-6 бош қўй ва эчки, 5 та асалари уяси, интенсив усулда балиқ боқишни йўлга қўйиш, шунингдек, ихчам иссиқхоналар, “дала дўконлари” қуриш, артезиан қудуқларини қазиш;
кичик интенсив боғдорчилик, лимончилик ва узумчилик;
полиз, дуккакли, мойли экинлар, картошка етиштириш ва сабзавотчилик учун кредит ажратилади;
б) тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокими ёрдамчисининг (кейинги ўринларда – ҳоким ёрдамчиси) тавсиясига кўра “Томорқа хизмати” МЧЖларга уруғлик ва кўчат, мотокультиватор ва минитрактор, инкубатор харид қилиш ҳамда айланма маблағ учун 300 миллион сўмгача гаровсиз кредит ажратилади.
Бунда, “Томорқа хизмати” МЧЖларга бериладиган кредитлар бўйича Жамғарма маблағлари гаров таъминоти сифатида қабул қилинади;
в) етакчи тадбиркорлик субъектларига аҳоли томорқаларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини кооперация асосида етиштириш ва етиштирилган маҳсулотларни харид қилиш учун айланма маблағларни тўлдиришга кредитлар ажратилади.
3. Белгилансинки, Жамғарма томонидан 2026 йил 1 январга қадар:
томорқада етиштирилган маҳсулотларни кафолатли харид қилиш мақсадида томорқа ер эгалари билан кооперация асосида иш ташкил этган тадбиркорлик субъектларига омборхоналарни жиҳозлаш, шунингдек, қуритиш, саралаш ва қадоқлаш ускуналари харид қилиш харажатларининг 30 фоизи миқдорида, бироқ 150 миллион сўмдан ортиқ бўлмаган ҳажмда субсидия берилади;
сув таъминоти оғир томорқа ерлари ва фойдаланишдан чиққан майдонларни суғориш учун вертикал суғориш қудуқларини бурғулаш, дарёлар, каналлар ва бошқа сув объектларидан сув чиқариш воситаларини сотиб олиш ва ўрнатиш харажатларининг бир қисмини қоплаш тартиби амал қилади.
мазкур бандда белгиланаётган чора-тадбирлар учун 2022 йилда Жамғармага Давлат бюджетидан 50 миллиард сўм ажратилади;
сув таъминоти оғир томорқа ерлари ва фойдаланишдан чиққан майдонларни суғориш учун вертикал суғориш қудуқларини бурғулаш, дарёлар, каналлар ва бошқа сув объектларидан сув чиқариш воситаларини сотиб олиш ва ўрнатиш харажатларининг бир қисмини қоплаш учун 2026 йил 1 январга қадар ҳар йили Давлат бюджетидан Жамғармага маблағ йўналтирилади;
омборхоналарни жиҳозлаш, сотиб олинаётган қуритиш, саралаш ва қадоқлаш ускуналари юзасидан Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги “Лойиҳаларни ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази” ДУК томонидан хулоса берилади.
Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда томорқа ер эгалари билан кооперация асосида иш ташкил этган тадбиркорлик субъектларига омборхоналарни жиҳозлаш, шунингдек, қуритиш, саралаш ва қадоқлаш ускуналарини харид қилиш харажатларининг бир қисмига субсидия ажратиш тартибини тасдиқласин.
4. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ҳокимларига ҳоким ёрдамчилари билан биргаликда қуйидаги янги вазифалар юклатилсин:
томорқа хўжаликлари билан агросаноат кластерлари, тайёрлов, қайта ишлаш ва экспортёр корхоналарни жалб этган ҳолда кооперация алоқаларини ташкил этишга кўмаклашиш;
аҳоли хонадонларида, қоида тариқасида, 100 бош парранда, 5-10 бош курка, 20 бош қуён, 5-6 бош қўй ва эчки, 5 та асалари уяси боқишни ташкил этиш;
маҳсулот етказиб берувчи ва хизматлар кўрсатувчи ташкилотлар рўйхатини шакллантирган ҳолда, жойларда “тарқатиш ва маҳсулотларни йиғиб олиш бўйича мобиль хизматлар” фаолиятини йўлга қўйиш;
“хонадонбай” ишлаш асосида ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароити ва ҳудуд аҳолисининг тажрибасидан келиб чиққан ҳолда томорқа хўжаликларини “Бир маҳалла – бир маҳсулот” тамойили асосида маҳсулот етиштиришга ихтисослаштириш;
ҳар бир маҳаллада кооперация асосида парранда, қуёнчилик, қўй-эчкичилик, асаларичилик ва бошқа қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш билан шуғулланиш истагини билдирган етакчи тадбиркорларни аниқлаш.
2022 йилда фаолияти кластер усулида ташкил этиладиган “Томорқа хизмати” МЧЖлар рўйхати 1-иловага мувофиқ;
2022 йилда сув таъминоти оғир ҳудудлардаги аҳоли томорқаларини суғориш учун вертикал суғориш қудуқларини ишга тушириш прогноз кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашлари ҳузуридаги Фермер хўжаликларида бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботини юритиш марказларининг мавжуд штатлари доирасида аҳоли хонадонларида томорқадан самарали фойдаланиш бўйича биттадан агроном штати ташкил этилсин.
7. “Агробанк” АТБ шахсий томорқалардан самарали фойдаланишни тарғиб қилиш мақсадида 2022 йил 1 апрелга қадар жисмоний шахслар учун мўлжалланган, аҳоли томорқаларида етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини маркетплейс усулида сотишни йўлга қўйиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш бўйича онлайн маслаҳатлар кўрсатувчи махсус платформани ишга туширсин.
Бунда, “Агробанк” АТБнинг платформага уланиш ва хизматлардан фойдаланишни бепул қилиб белгилаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
8. Белгилансинки, ҳар бир туманда Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда бошқа манфаатдор идораларнинг масъул ходимларидан иборат (иш ҳақи сақланган ҳолда) хонадонларда паррандачиликни йўлга қўйиш бўйича юридик шахс мақомига эга бўлмаган доимий лойиҳа офиси ташкил этилади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Б.Хусанов), Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси (Б.Т.Норқобилов), “Паррандасаноат” уюшмаси (Б.И.Исаев), манфаатдор идоралар билан биргаликда:
бир ой муддатда хонадонларда паррандачиликни йўлга қўйиш бўйича лойиҳа офисларини ташкил этиш чораларини кўрсин;
икки ой муддатда ҳудуд эҳтиёжидан келиб чиқиб, хонаки паррандалар наслчилиги корхоналарини ташкил этсин;
2022 йилда жойлардаги эҳтиёжни ўрганиб ва ҳудудларнинг иқлим шароитидан келиб чиқиб, Хитой, Россия ва бошқа мамлакатлардан хонаки парранда тухумларини олиб келиш ҳамда аҳолига тарқатиш чораларини кўрсин.
9. Давлат солиқ қўмитаси (Ш.Д.Кудбиев), Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Б.Хусанов) ҳоким ёрдамчилари билан биргаликда мазкур қарор доирасида ажратилган кредит ресурслари ҳисобига доимий ва барқарор даромад манбаига эга бўлган фуқароларга қонунчиликда белгиланган тартибда ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатдан ўтишларига кўмаклашсин.
10. Ҳоким ёрдамчиларига туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, томорқа ер эгалари, “Томорқа хизмати” МЧЖ ва бошқа тадбиркорлик субъектлари билан ҳамкорликни йўлга қўйган ҳолда қуйидаги вазифалар юклансин:
уйма-уй юриш орқали томорқа ер эгаларининг ер участкаларидан мақсадли ва самарали фойдаланилишини, шу жумладан, ерни тайёрлаш, уруғ, кўчат ва дарахтлар экиш, иссиқхоналар қуриш, чорва ва паррандаларни кўпайтириш ҳолатини, ушбу қарор доирасида томорқа ер эгалари, “Томорқа хизмати” МЧЖ ва бошқа тадбиркорлик субъектларига ажратилган кредитларнинг мақсадли ишлатилишини, шунингдек, мазкур шахслар ўртасидаги шартнома муносабатларига риоя этилишини даврий мониторинг қилиб бориш;
томорқа ерларидан самарали фойдаланиш, аҳоли томорқаларини хизматлар билан қамраб олиш даражасини ошириш, шунингдек, маҳсулотларни экспорт қилиш имкониятларини янада кўпайтириш.
11. Қуйидагилар:
а) Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ш.М.Ғаниев, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси А.А.Хаитов, қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва туманлар ҳокимлари билан биргаликда томорқа ер участкаларидан самарали фойдаланилиши бўйича ишларни манзилли ташкил этсин;
бир ой муддатда томорқа ер эгалари ва кооперацияларни маҳсулот ишлаб чиқаришнинг янги технологияларига ўргатиш, кооперация аъзоларининг ерларида агротехник тадбирлар мониторингини ўтказиш, ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг ташқи бозорларда маркетинг тадқиқотларини ўтказиш бўйича қисқа муддатли амалий ўқув машғулотларини ташкил этиш бўйича режа ишлаб чиқсин;
бир ой муддатда томорқа ерларида кичик интенсив боғдорчилик, лимончилик ва узумчилик, полиз, дуккакли, мойли экинлар, картошка ва бошқа қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш бўйича намунавий технологик хариталарни, парранда, қуён, қўй ва эчки, асалари уялари, интенсив усулда балиқ боқиш, шунингдек, ихчам иссиқхоналар ташкил этиш бўйича технологик тавсияларни ишлаб чиқсин ва ушбу йўналишларда интернет тармоғи орқали онлайн маслаҳат бериб борилишини йўлга қўйсин. Тижорат банклари кредитни расмийлаштириш жараёнида қарз олувчиларнинг ҳақиқий эҳтиёжини аниқлаш ва кредитни қайтариш муддатларини белгилашда технологик харита ва тавсияларни инобатга олсин;
б) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси (Б.Т.Норқобилов), “Ўзбекчорванасл” агентлиги (Б.Т.Атамуратов), “Паррандасаноат” уюшмаси (Б.И.Исаев) билан биргаликда бир ой муддатда ҳар бир туманда ветеринария хизматларини кўрсатиш ва озуқа-ем тарқатиш, аҳолини ўқитиш марказларини ташкил этсин;
в) Бош прокуратура (Ш.Ж.Рахимов), Коррупцияга қарши курашиш агентлиги (А.Э.Бурханов), Ҳисоб палатаси (Б.Т.Турабов) мазкур қарор доирасида ажратилаётган маблағларнинг очиқлик ва ошкоралик тамойили асосида мақсадли ажратилиши ва сарфланиши устидан доимий назорат ўрнатсин ҳамда ҳар ярим йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб борсин.
12. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан биргаликда “Ўзбекистон 24” ва “Маҳалла” телеканалларида томорқа хўжаликларида очиқ ва ёпиқ усулда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш борасида аҳолининг билим ва кўникмаларини оширишга қаратилган телекўрсатувлар намойиш этилишини тизимли ташкил этсин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда ҳар бир ҳудудда очиқ ва ёпиқ усулда сабзавот маҳсулотлари етиштириш ҳамда уларнинг экспортини ривожлантириш мақсадида оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида лойиҳалар сонини кўпайтириш учун маҳаллаларда тақдимотлар ва семинарлар ўтказилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
15. Ўзбекистон Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси А.А.Хаитов, иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари С.М.Холхўжаев, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги директори Х.М.Каримов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ш.М.Ғаниев ва Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по повышению эффективности использования приусадебных земель и финансовой поддержке предпринимательских инициатив населения
2021-12-17 | Документы
В целях увеличения доходов населения путем наращивания производства продукции в приусадебных хозяйствах, насыщения внутреннего рынка продовольственной продукцией, создания системы гарантированной закупки продукции, произведенной на приусадебных землях, а также развития кооперационных связей между владельцами приусадебных земель и производителями в каждом районе:
1. В целях поддержки производства продукции на приусадебных землях направить в Фонд поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель (далее – Фонд) заемные средства в эквиваленте 100 миллионов долларов США в национальной валюте за счет средств Фонда реконструкции и развития на срок 9 лет, включая льготный период 4 года, по ставке 2 процента годовых на:
первом этапе – в эквиваленте 50 миллионов долларов США в срок до 1 января 2022 года;
втором этапе – в эквиваленте 50 миллионов долларов США, по результатам эффективности использования средств на первом этапе, в срок до 1 июня 2022 года.
2. Средства, определенные в пункте 1 настоящего постановления, направляются коммерческим банкам в качестве ресурсов для кредитования проектов по приусадебным землям на основе условий, определенных в программах развития семейного предпринимательства, в целях выделения:
а) кредита владельцам приусадебных земель на:
организацию разведения, как правило, 100 голов птиц, 5–10 голов индюков, 20 голов кроликов, 5–6 голов овец и коз, 5 пчелиных ульев, рыбы интенсивным методом, а также строительство компактных теплиц и «поле-магазинов», бурение артезианских скважин;
малое интенсивное садоводство, лимоноводство и виноградарство;
выращивание бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля и овощеводство;
б) беззалогового кредита ООО «Томорка хизмати» в размере до 300 миллионов сумов для закупки семян и саженцев, мотокультиваторов, мини-тракторов и инкубаторов, а также оборотных средств – по рекомендации помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности (далее – помощник хокима).
При этом средства Фонда принимаются в качестве залогового обеспечения по кредитам, выделяемым ООО «Томорка хизмати»;
в) кредитов ведущим субъектам предпринимательства на пополнение оборотных средств для производства сельскохозяйственной продукции на приусадебных землях населения на основе кооперации и закупки произведенной продукции.
3. Установить, что на срок до 1 января 2026 года:
Фонд в целях гарантированной закупки продукции, произведенной на приусадебных землях, выделяет субсидии субъектам предпринимательства, организовавшим работу с владельцами приусадебных земель на основе кооперации, в размере 30 процентов расходов на оснащение складов, а также закупку сушильного, фасовочного и упаковочного оборудования в объеме, не превышающем 150 миллионов сумов;
действует порядок возмещения Фондом части расходов на бурение вертикальных оросительных скважин для орошения приусадебных земель с затрудненным водоснабжением и площадей, выведенных из оборота, а также закупку и установку средств добычи воды из рек, каналов и иных водных объектов.
на меры, определяемые настоящим пунктом, Фонду выделяется 50 миллиардов сумов из Государственного бюджета на 2022 год;
для возмещения части расходов на бурение вертикальных оросительных скважин для орошения приусадебных земель с затрудненным водоснабжением и площадей, выведенных из оборота, а также закупку и установку средств добычи воды из рек, каналов и иных водных объектов ежегодно в срок до 1 января 2026 года Фонду направляются соответствующие средства из Государственного бюджета;
ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономического развития и сокращения бедности предоставляется заключение по оснащению складов, а также закупке сушильного, фасовочного и упаковочного оборудования.
Кабинету Министров в месячный срок утвердить порядок выделения субъектам предпринимательства, организовавшим работу с владельцами приусадебных земель на основе кооперации, субсидий для возмещения части расходов на оснащение складов, а также закупку сушильного, фасовочного и упаковочного оборудования.
4. Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей совместно с помощниками хокимов следующие новые задачи:
оказание содействия в организации кооперационных связей между приусадебными хозяйствами и агропромышленными кластерами с привлечением заготовительных, перерабатывающих предприятий и предприятий-экспортеров;
организацию разведения, как правило, 100 голов птиц, 5–10 голов индюков, 20 голов кроликов, 5–6 голов овец и коз, 5 пчелиных ульев в домохозяйствах населения;
организацию деятельности мобильных служб раздачи и сбора продукции на местах с формированием перечня организаций, занимающихся поставкой продукции и оказанием услуг;
специализацию приусадебных хозяйств на производстве продукции по принципу «Одна махалля – одна продукция» на основе системы работы «хонадонбай» исходя из почвенно-климатических условий и опыта населения регионов;
выявление в каждой махалле ведущих предпринимателей, изъявивших желание заниматься птицеводством, кролиководством, пчеловодством, разведением овец и коз, производством другой сельскохозяйственной продукции.
Перечень ООО «Томорка хизмати», деятельность которых в 2022 году организуется кластерным методом, согласно приложению № 1;
Прогнозные показатели ввода в эксплуатацию вертикальных оросительных скважин для орошения приусадебных земель населения на территориях с затрудненным водоснабжением в 2022 году согласно приложению № 2.
6. Ввести по одной штатной единице агронома по эффективному использованию приусадебных земель населения в рамках действующих штатных единиц центров по ведению бухгалтерского учета и отчетности в фермерских хозяйствах при районных советах фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
7. АКБ «Агробанк» в целях пропаганды эффективного использования личных подсобных хозяйств в срок до 1 апреля 2022 года запустить специальную платформу для физических лиц по организации реализации методом «маркетплейс» сельскохозяйственной продукции, произведенной на приусадебных землях населения, а также предоставлению онлайн-консультаций по производству сельскохозяйственной продукции.
При этом одобрить предложение АКБ «Агробанк» о подключении к платформе и определении бесплатного пользования ее услугами.
8. Определить, что в каждом районе создается постоянно действующий проектный офис по организации птицеводства в домохозяйствах без статуса юридического лица, состоящий из ответственных работников Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, а также иных заинтересованных ведомств (с сохранением оплаты труда).
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.), Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства (Норкобилов Б.Т.), Ассоциацией «Паррандасаноат» (Исаев Б.И.), а также заинтересованными ведомствами:
в месячный срок – принять меры по созданию проектных офисов по организации птицеводства в домохозяйствах;
в двухмесячный срок – создать предприятия, занимающиеся племеноводством домашней птицы, исходя из потребности региона;
принять меры по организации поставки из Китая, России, других стран и раздаче населению яиц домашней птицы в 2022 году с изучением потребности на местах и исходя из климатических условий регионов.
9. Государственному налоговому комитету (Кудбиев Ш.Д.) и Министерству занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.) совместно с помощниками хокимов оказывать содействие гражданам, имеющим постоянный и стабильный источник дохода, в прохождении регистрации в качестве самозанятого лица в порядке, установленном законодательством, за счет кредитных ресурсов, выделенных в рамках настоящего постановления.
10. Возложить на помощников хокимов реализацию следующих задач с налаживанием сотрудничества с районными советами фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, владельцами приусадебных земель, ООО «Томорка хизмати» и другими субъектами предпринимательства:
осуществление путем подворового обхода периодичного мониторинга эффективного и целевого использования земельных участков владельцами приусадебных земель, включая состояние подготовки земель, посева семян, саженцев и деревьев, сооружения теплиц, увеличения поголовья скота и птиц, целевого использования кредитов, выделенных владельцам приусадебных земель, ООО «Томорка хизмати» и иным субъектам предпринимательства в рамках настоящего постановления, а также соблюдения договорных отношений между данными лицами;
повышение уровня эффективного использования приусадебных земель и охвата услугами приусадебных земель населения, а также дальнейшее расширение возможностей экспорта продукции.
11. Нижеследующим:
а) заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиеву Ш.М., председателю Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Хаитову А.А. и министру сельского хозяйства Ходжаеву Ж.А.:
совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и районов адресно организовать работы по эффективному использованию приусадебных земельных участков;
в месячный срок разработать план организации краткосрочных практических учебных занятий по обучению владельцев приусадебных земель и коопераций новым технологиям производства продукции, осуществлению мониторинга агротехнических мероприятий на землях членов кооперации, проведению маркетинговых исследований производимой продукции на внешних рынках;
в месячный срок разработать типовые технологические карты малого интенсивного садоводства, лимоноводства и виноградарства, выращивания бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля и других сельскохозяйственных культур, а также технологические рекомендации по разведению домашних птиц, кроликов, овец и коз, пчел, рыб интенсивным методом, сооружению компактных теплиц на приусадебных землях и наладить предоставление онлайн-консультаций в данных направлениях в сети Интернет. Коммерческим банкам при определении фактической потребности заемщика и установлении срока погашения кредита в процессе оформления кредитов принимать во внимание технологические карты и рекомендации;
б) Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства (Норкобилов Б.Т.), Агентством «Узбекчорванасл» (Атамуратов Б.Т.) и Ассоциацией «Паррандасаноат» (Исаев Б.И.) в месячный срок создать в каждом районе центр по оказанию ветеринарных услуг, распределению кормов и обучению населения;
в) Генеральной прокуратуре (Рахимов Ш.Ж.), Агентству по противодействию коррупции (Бурханов А.Э.) и Счетной палате (Турабов Б.Т.) установить постоянный контроль за целевым выделением и использованием средств, предоставляемых в рамках настоящего постановления, на основе принципа открытости и гласности, каждые полгода вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан соответствующую информацию.
12. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана организовать на системной основе показ на телеканалах «Узбекистон 24» и «Махалла» телепередач, направленных на повышение у населения знаний и навыков производства сельскохозяйственной продукции в приусадебных хозяйствах открытым и закрытым методами.
13. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и Министерством сельского хозяйства обеспечить проведение презентаций и семинаров в махаллях для увеличения количества проектов в рамках программ развития семейного предпринимательства в целях производства овощной продукции открытым и закрытым методами и развития ее экспорта в каждом регионе.
14. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
15. Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана совместно с Министерством сельского хозяйства в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. Возложить на председателя Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Хаитова А.А., первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Холхужаева С.М., директора Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Каримова Х.М., а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Кучкарова Д.А.