Хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича устувор йўналишлар белгиланди
Жорий йил 11 майда давлатимиз раҳбарининг “Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Унда мазкур соҳани муҳим драйверга айлантириш ва 2023 йилга қадар хизматлар ҳажмини икки бараварга ошириш белгиланди.
30 сентябрда яна бир муҳим ҳужжат – “Хизматлар соҳасини қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президент фармони қабул қилиниб, пандемия даврида умумий овқатланиш, савдо, туризм, транспорт соҳалари учун берилган имтиёзлар муддати узайтирилди. Тадбиркорлар билан учрашувларда айтилган муаммолар ҳал этилди.
Жорий йилда жами 18 триллион сўмлик 29 мингта лойиҳа амалга оширилиб, хизматлар соҳаси 20 фоизга ўсган. Лекин, 5 та туман ва шаҳарда ўсиш суръати кам бўлган. Умуман, жойларда аҳолига хизмат кўрсатиш даражаси пастлигича қолмоқда.
Шу боис йиғилишда хизматлар соҳасини кенг ривожлантириш, фойдаланилмаётган имкониятларни ишга солиш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари бу борада ҳар бир ҳудудга алоҳида ёндашув зарурлигини таъкидлаб, аниқ мисоллар келтирди. Туман ва шаҳарларнинг аҳоли сони, географик жойлашуви, иқтисодий салоҳиятидан келиб чиқиб, 3 та йўналиш белгиланди.
Биринчи йўналиш – хизматлар соҳасини 158 та туманда ривожлантириш.
Хусусан, сайёҳлик масканлари бор 45 та ҳамда тоғли ҳудуддаги 40 та туманда туризм хизматлари кўпайтирилади.
Масалан, Шаҳрисабз туманининг Наврўз, Мираки, Оқдарё ва Ҳисор қишлоқларига йилига 500 мингга яқин саёҳатчилар келади. Агар шу ҳудуддаги 65 километр йўл таъмирланиб, интернет ва мобиль алоқа яхшиланса, хизматлар ҳажми 3-4 баробар ошиши мумкин. Натижада меҳмон уйлари, савдо ва овқатланиш шохобчалари очилиб, қўшимча иш ўринлари пайдо бўлади.
Давлатимиз раҳбари бундай туманларни зарур инфратузилма билан таъминлаб, ерларни тайёр лойиҳа билан аукционга чиқариш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, туризм соҳаси учун махсус солиқ режими жорий этиш, меҳмон уйлари учун имтиёзли кредитлар ажратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Қайд этилганидек, саноати ривожланган 27 та туманда савдо, умумий овқатланиш, логистика, меҳмонхона ва кўнгилочар масканлар хизматларига устуворлик берилади.
Қишлоқ хўжалигида даромад юқори бўлган туманларда умумий хизматлар билан бирга, замонавий агрохизматлар ривожлантирилади.
Масалан, Қамаши туманида Агрохизматлар маркази, хусусий ветеринария корхоналари ташкил этилади. Туман марказида 200 тонналик совуткичга эга “Экобозор” қурилади ва мингта иш ўрни яратилади.
Туман ҳокимларига Қамаши мисолида шундай дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Маълумки, келгуси йил 21 та туманда 10 минг оила учун “Янги Ўзбекистон” массивлари, мактаб, боғча ва тиббиёт масканлари қурилади. Бу ҳам сервис ва савдони ривожлантириш учун жуда катта имконият экани таъкидланди.
Чегара олдида жойлашган 25 та ҳамда халқаро автомагистрал ва темир йўл ўтган 100 та туман савдо ва логистика хизматлари кўрсатишга ихтисослаштирилади. Шу боис мутасаддиларга йўл бўйи хизматларини ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш, қўшни давлатлар билан чегара пунктлари ва уларга борадиган йўлларда сервис инфратузилмасини тубдан яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Умуман, мазкур 158 та туманда хизмат кўрсатиш соҳасида 300 минг иш ўрни яратиш мумкинлиги таъкидланди.
Иккинчи йўналишда 29 та ўрта ва йирик шаҳар ҳамда аҳолиси 300 мингдан кўп 6 та туманда замонавий бозор хизматлари ривожлантирилади.
Бу борада кўп қаватли уйларнинг биринчи қаватидан самарали фойдаланиш, енгил конструкцияли объектлар учун ер участкаларини аукционга чиқариш бўйича топшириқлар берилди.
Шаҳарларда аксарият мактаб ва мактабгача таълим муассасаларида ўринлар етишмаётгани сир эмас. Шу боис хусусий таълим хизматлари қамровини кенгайтириш, мактаб ва боғча қуриш учун ер майдонларини ажратиш бўйича вазифалар белгиланди.
Тошкент вилояти тажрибаси асосида ҳар бир вилоятда ёшларни замонавий хизматларга ўқитадиган IT-академиялар ташкил этиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Умуман, мазкур 35 та шаҳар ва туманда хизмат кўрсатиш соҳасида 200 минг иш ўрни яратиш кўзда тутилмоқда.
Учинчи йўналишга кўра, Тошкент, Самарқанд ва Наманган шаҳарларида юқори даромадли хизматларни ривожлантириш бўйича алоҳида дастур қабул қилинади.
Мисол учун, пойтахтимизнинг Сергели туманидаги ер усти метроси атрофида савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасида 5 мингта иш ўрни яратиш имконияти бор. Ёки рассомчилик, ҳайкалтарошлик, ҳунармандчилик маҳсулотлари сотиладиган “санъат кўчалари” ташкил этиш мумкин.
Мутасаддиларга музейлар фаолиятини яхшилаш, кўргазмаларини кенгайтириш ва туристлар учун янги йўналишлар очиш юзасидан кўрсатма берилди.
Яна бир масала – Тошкент, Самарқанд, Бухоро каби йирик шаҳарларда “Такс фри” тизимини жорий этиш, шаҳар ичида “Дюти фри” дўконларини очиш орқали чакана савдо ҳажмини янада ошириш мумкин. Шу боис хорижий меҳмонларга харидлари учун қўшилган қиймат солиғини қайтариб бериш тизимини барча туристик шаҳарларда йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Умуман, Тошкент, Наманган ва Самарқанд шаҳарларида хизмат кўрсатиш соҳасида 750 минг иш ўрни ташкил этиш режалаштирилган.
Келгуси йилда хизмат кўрсатиш соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишга 500 миллион доллар ажратилиши белгиланди.

Определены приоритетные направления развития сферы услуг
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 14 декабря состоялось видеоселекторное совещание, на котором рассмотрены результативность проводимой работы по развитию сферы услуг и приоритетные задачи на перспективу.
11 мая текущего года глава государства подписал постановление «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг». Документом предусмотрено превращение данного сектора в один из драйверов экономики и двукратное увеличение объема услуг к 2023 году.
30 сентября был принят еще один важный документ - Указ Президента «О дополнительных мерах по поддержке сферы услуг», которым было продлено действие льгот для общественного питания, торговли, туризма и транспорта, введенных из-за пандемии. Также были решены проблемы, поднятые в ходе встреч с предпринимателями.
В этом году реализовано 29 тысяч проектов на 18 триллионов сумов, рост в сфере услуг составил 20 процентов. Однако темпы роста в 5 районах и городах оказались крайне низкими. В целом объем услуг на местах остается небольшим.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы широкомасштабного развития сферы услуг, использования незадействованных возможностей.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость особого подхода к каждому региону, привел этому конкретные примеры. Исходя из численности населения, географического положения и экономического потенциала районов и городов выделено 3 направления развития сферы.
Первое направление - развитие услуг в 158 районах. В частности, приоритетное внимание будет уделено туризму в 45 районах с туристическими достопримечательностями и 40 горных районах.
Например, села Навруз, Мираки, Окдарё и Гиссар Шахрисабзского района ежегодно посещают около 500 тысяч туристов. Если отремонтировать 65 километров дорог, улучшить доступ к интернету и мобильной связи, объем услуг здесь можно увеличить в 3-4 раза. В результате откроются гостевые дома, точки розничной торговли и общественного питания, будут созданы дополнительные рабочие места.
Глава государства подчеркнул необходимость обеспечения таких районов необходимой инфраструктурой и выставления земельных участков на торги для реализации проектов "под ключ".
Также даны указания по введению специального налогового режима для туристической отрасли, выделению льготных кредитов на открытие гостевых домов.
Отмечалось, что в 27 районах с развитой промышленностью приоритет будет отдан услугам торговли, общественного питания, логистики, гостиниц и развлекательных заведений.
В районах с высокими доходами от сельского хозяйства упор будет сделан на развитии современного агросервиса.
Так, в Камашинском районе будут созданы Центр агроуслуг и частные ветеринарные клиники. В районном центре планируется построить экорынок с холодильным хранилищем на 200 тонн и создать тысячу рабочих мест.
Хокимам районов поручено разработать аналогичные программы на примере Камашинского района.
Как известно, в следующем году в 21 районе будут построены массивы «Янги Узбекистон» на 10 тысяч семей со школами, детскими садами и медицинскими учреждениями. Подчеркнуто, что это прекрасная возможность для развития сервиса и торговли.
На торговых и логистических услугах будут специализированы 25 приграничных районов и 100 районов, по территории которых проходят международные автомагистрали и железные дороги. Ответственным лицам поручено разработать программу развития придорожного сервиса, кардинально улучшить инфраструктуру пунктов пропуска с соседними странами и ведущих к ним дорог.
В целом в указанных 158 районах имеются условия для создания 300 тысяч рабочих мест в сфере услуг.
Второе направление - развитие современных рыночных услуг в 29 средних и крупных городах, а также 6 районах с населением более 300 тысяч человек.
В связи с этим даны поручения по эффективному использованию нежилых помещений многоэтажных домов, выставлению на аукцион земельных участков под сооружения из легких конструкций.
Не секрет, что во многих городских школах и дошкольных учреждениях не хватает мест. В связи с этим поставлены задачи по расширению охвата частных образовательных услуг, выделению земельных участков под строительство школ и детских садов.
Отмечалось, что исходя из опыта Ташкентской области в каждом регионе необходимо открыть IT-академии для обучения молодежи современному сервису.
В целом в указанных 35 городах и районах планируется создать 200 тысяч рабочих мест в сфере услуг.
По третьему направлению будет принята специальная программа развития высокодоходных услуг в Ташкенте, Самарканде и Намангане.
Например, в Сергелийском районе столицы есть возможность создать 5 тысяч рабочих мест в сфере торговли и услуг за счет создания инфраструктуры вдоль надземной линии метро. Или же можно создать художественные улицы с магазинами картин, скульптур, ремесленнических изделий.
Ответственным лицам поручено улучшить работу музеев, расширить их экспозиции и открыть новые маршруты для туристов.
Увеличению розничной торговли в таких крупных городах, как Ташкент, Самарканд, Бухара, будет способствовать введение системы «tax free», дальнейшее увеличение розничных продаж за счет открытия в городе магазинов «duty dree». Дано поручение проработать вопрос организации во всех туристических городах систему возврата иностранным туристам НДС за покупки.
В целом в Ташкенте, Намангане и Самарканде планируется создать 750 тысяч рабочих мест в сфере услуг.