Хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича устувор йўналишлар белгиланди
Жорий йил 11 майда давлатимиз раҳбарининг “Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Унда мазкур соҳани муҳим драйверга айлантириш ва 2023 йилга қадар хизматлар ҳажмини икки бараварга ошириш белгиланди.
30 сентябрда яна бир муҳим ҳужжат – “Хизматлар соҳасини қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президент фармони қабул қилиниб, пандемия даврида умумий овқатланиш, савдо, туризм, транспорт соҳалари учун берилган имтиёзлар муддати узайтирилди. Тадбиркорлар билан учрашувларда айтилган муаммолар ҳал этилди.
Жорий йилда жами 18 триллион сўмлик 29 мингта лойиҳа амалга оширилиб, хизматлар соҳаси 20 фоизга ўсган. Лекин, 5 та туман ва шаҳарда ўсиш суръати кам бўлган. Умуман, жойларда аҳолига хизмат кўрсатиш даражаси пастлигича қолмоқда.
Шу боис йиғилишда хизматлар соҳасини кенг ривожлантириш, фойдаланилмаётган имкониятларни ишга солиш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари бу борада ҳар бир ҳудудга алоҳида ёндашув зарурлигини таъкидлаб, аниқ мисоллар келтирди. Туман ва шаҳарларнинг аҳоли сони, географик жойлашуви, иқтисодий салоҳиятидан келиб чиқиб, 3 та йўналиш белгиланди.
Биринчи йўналиш – хизматлар соҳасини 158 та туманда ривожлантириш.
Хусусан, сайёҳлик масканлари бор 45 та ҳамда тоғли ҳудуддаги 40 та туманда туризм хизматлари кўпайтирилади.
Масалан, Шаҳрисабз туманининг Наврўз, Мираки, Оқдарё ва Ҳисор қишлоқларига йилига 500 мингга яқин саёҳатчилар келади. Агар шу ҳудуддаги 65 километр йўл таъмирланиб, интернет ва мобиль алоқа яхшиланса, хизматлар ҳажми 3-4 баробар ошиши мумкин. Натижада меҳмон уйлари, савдо ва овқатланиш шохобчалари очилиб, қўшимча иш ўринлари пайдо бўлади.
Давлатимиз раҳбари бундай туманларни зарур инфратузилма билан таъминлаб, ерларни тайёр лойиҳа билан аукционга чиқариш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, туризм соҳаси учун махсус солиқ режими жорий этиш, меҳмон уйлари учун имтиёзли кредитлар ажратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Қайд этилганидек, саноати ривожланган 27 та туманда савдо, умумий овқатланиш, логистика, меҳмонхона ва кўнгилочар масканлар хизматларига устуворлик берилади.
Қишлоқ хўжалигида даромад юқори бўлган туманларда умумий хизматлар билан бирга, замонавий агрохизматлар ривожлантирилади.
Масалан, Қамаши туманида Агрохизматлар маркази, хусусий ветеринария корхоналари ташкил этилади. Туман марказида 200 тонналик совуткичга эга “Экобозор” қурилади ва мингта иш ўрни яратилади.
Туман ҳокимларига Қамаши мисолида шундай дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Маълумки, келгуси йил 21 та туманда 10 минг оила учун “Янги Ўзбекистон” массивлари, мактаб, боғча ва тиббиёт масканлари қурилади. Бу ҳам сервис ва савдони ривожлантириш учун жуда катта имконият экани таъкидланди.
Чегара олдида жойлашган 25 та ҳамда халқаро автомагистрал ва темир йўл ўтган 100 та туман савдо ва логистика хизматлари кўрсатишга ихтисослаштирилади. Шу боис мутасаддиларга йўл бўйи хизматларини ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш, қўшни давлатлар билан чегара пунктлари ва уларга борадиган йўлларда сервис инфратузилмасини тубдан яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Умуман, мазкур 158 та туманда хизмат кўрсатиш соҳасида 300 минг иш ўрни яратиш мумкинлиги таъкидланди.
Иккинчи йўналишда 29 та ўрта ва йирик шаҳар ҳамда аҳолиси 300 мингдан кўп 6 та туманда замонавий бозор хизматлари ривожлантирилади.
Бу борада кўп қаватли уйларнинг биринчи қаватидан самарали фойдаланиш, енгил конструкцияли объектлар учун ер участкаларини аукционга чиқариш бўйича топшириқлар берилди.
Шаҳарларда аксарият мактаб ва мактабгача таълим муассасаларида ўринлар етишмаётгани сир эмас. Шу боис хусусий таълим хизматлари қамровини кенгайтириш, мактаб ва боғча қуриш учун ер майдонларини ажратиш бўйича вазифалар белгиланди.
Тошкент вилояти тажрибаси асосида ҳар бир вилоятда ёшларни замонавий хизматларга ўқитадиган IT-академиялар ташкил этиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Умуман, мазкур 35 та шаҳар ва туманда хизмат кўрсатиш соҳасида 200 минг иш ўрни яратиш кўзда тутилмоқда.
Учинчи йўналишга кўра, Тошкент, Самарқанд ва Наманган шаҳарларида юқори даромадли хизматларни ривожлантириш бўйича алоҳида дастур қабул қилинади.
Мисол учун, пойтахтимизнинг Сергели туманидаги ер усти метроси атрофида савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасида 5 мингта иш ўрни яратиш имконияти бор. Ёки рассомчилик, ҳайкалтарошлик, ҳунармандчилик маҳсулотлари сотиладиган “санъат кўчалари” ташкил этиш мумкин.
Мутасаддиларга музейлар фаолиятини яхшилаш, кўргазмаларини кенгайтириш ва туристлар учун янги йўналишлар очиш юзасидан кўрсатма берилди.
Яна бир масала – Тошкент, Самарқанд, Бухоро каби йирик шаҳарларда “Такс фри” тизимини жорий этиш, шаҳар ичида “Дюти фри” дўконларини очиш орқали чакана савдо ҳажмини янада ошириш мумкин. Шу боис хорижий меҳмонларга харидлари учун қўшилган қиймат солиғини қайтариб бериш тизимини барча туристик шаҳарларда йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Умуман, Тошкент, Наманган ва Самарқанд шаҳарларида хизмат кўрсатиш соҳасида 750 минг иш ўрни ташкил этиш режалаштирилган.
Келгуси йилда хизмат кўрсатиш соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишга 500 миллион доллар ажратилиши белгиланди.

Priority areas for the development of the service sector identified
On December 14, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference, at which the effectiveness of the work on the development of the service sector and priority tasks for the future were considered.
On May 11 this year, the Head of the state signed a resolution “On measures to accelerate the development of the service sector”. The document provides for the transformation of this sector into one of the drivers of the economy and a twofold increase in the volume of services by 2023.
On September 30, another important document was adopted – the Decree of the President “On additional measures to support the service sector”, which extended the benefits for public catering, trade, tourism and transport introduced due to the pandemic. The problems raised during the meetings with entrepreneurs were also resolved.
This year, 29 thousand projects worth 18 trillion UZS have been implemented, the growth in the service sector amounted to 20 percent. However, the growth rates in 5 districts and cities turned out to be extremely low. In general, the volume of local services remains low.
In this regard, issues of large-scale development of the service sector, the use of unused opportunities were discussed at the meeting.
The Head of the state emphasized the need for a special approach to each region and gave specific examples of this. Based on the population size, geographical location and economic potential of districts and cities, 3 areas of development of the sphere have been identified. The first direction is the development of services in 158 districts. In particular, priority will be given to tourism in 45 districts with tourist attractions and 40 mountainous areas.
For example, the villages of Navruz, Miraki, Oqdaryo and Gissar in Shakhrisabz district are annually visited by about 500 thousand tourists. If 65 kilometers of roads are repaired, access to the Internet and mobile communications is improved, the volume of services here can be increased by 3-4 times. As a result, guest houses, retail and catering outlets will open, and additional jobs will be created.
The Head of the state emphasized the need for providing such areas with the necessary infrastructure and put up land plots for auction for the implementation of turnkey projects.
Instructions were given on the introduction of a special tax regime for the tourism industry, the allocation of preferential loans for the opening of guest houses.
It was noted that in 27 districts with developed industry priority will be given to services of trade, catering, logistics, hotels and entertainment establishments.
In districts with high agricultural incomes, emphasis will be placed on the development of modern agricultural services.
So, in the Qamashi district, the Center for agricultural services and private veterinary clinics will be created. In the district center, it is planned to build an eco-market with a cold storage warehouse for 200 tons and create a thousand jobs. Hokims of districts were instructed to develop similar programs on the example of the Qamashi district.
As is known, Yangi O’zbekiston neighborhoods for 10 thousand families with schools, kindergartens and medical institutions will be built next year in 21 districts. It was emphasized that this is an excellent opportunity for the development of service and trade.
Trade and logistics services will be specialized in 25 border districts and 100 districts, through which international highways and railways pass. Responsible persons were instructed to develop a roadside service development program, radically improve the infrastructure of checkpoints with neighboring countries and the roads leading to them.
In general, in 158 districts there are conditions for the creation of 300 thousand jobs in the service sector.
The second area is the development of modern market services in 29 medium and large cities, as well as 6 districts with a population of more than 300 thousand people. In this regard, instructions were given for the efficient use of non-residential premises in multi-storey buildings, for auctioning land plots for lightweight structures.
It is no secret that there are not enough places in many city schools and preschool institutions. In this regard, tasks have been set to expand the coverage of private educational services, to allocate land for the construction of schools and kindergartens.
It was noted that, based on the experience of Tashkent region, in each region, it is necessary to open IT academies to train young people in modern services.
In general, in 35 cities and districts, it is planned to create 200 thousand jobs in the service sector.
In the third area, a special program for the development of highly profitable services will be adopted in Tashkent, Samarkand and Namangan.
For example, in Sergeli district of the capital, there is an opportunity to create 5,000 jobs in the sphere of trade and services through the creation of infrastructure along the overground metro line. We can also create art streets with shops for paintings, sculptures, handicrafts. Responsible persons were instructed to improve the work of museums, expand their expositions and open new routes for tourists.
The increase in retail trade in such large cities as Tashkent, Samarkand, Bukhara will be facilitated by the introduction of the tax-free system, a further increase in retail sales due to the opening of duty-free stores in the city. An instruction was given to work out the issue of organizing a system for refunding VAT for purchases to foreign tourists in all tourist cities.
In general, it is planned to create 750 thousand jobs in the service sector in Tashkent, Namangan and Samarkand.