Давлатимиз раҳбари Мирзо-Улуғбек туманида IT-парк қурилиши билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабрь куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари мазкур замонавий мажмуа қурилишига 2019 йил 20 ноябрда тамал тоши қўйган эди. Бу галги ташрифда бунёдкорлик ишларининг бориши кўздан кечирилди.
Бугунги кунда 20-25 қаватли 6 та офис биноси қад кўтарган. Конференция зали қурилиши якуний босқичга кирган.
Бу ерда жами 17 та иморат барпо этилади. Улар 9 баллдан юқори зилзилага чидамли бўлади.
Технологик паркда IT-ташкилотлар, университет, конференция зали, коворкинг маркази ўзаро узвий фаолият олиб боради. Мажмуа ҳудудида хизмат уйлари, меҳмонхона, кафе ва ресторанлар, дўконлар, спорт майдони, дам олиш жойлари ҳам бўлади. Ер остида 3 қаватли автотураргоҳ қурилади.
Президентимизга ушбу объектларда бўладиган шароитлар, соҳадаги натижалар ҳақида маълумот берилди.
Замонавий шароитлар яратилиб, етук мутахассислар тайёрланаётгани самарасида сўнгги беш йилда ахборот технологиялари соҳасида экспорт ҳажми 50 баробардан зиёд ўсгани қайд этилди.
– Ҳозирги замонда хизматларнинг катта қисми ахборот технологиялари орқали кўрсатилаяпти. Бошқа соҳаларнинг ҳам самарадорлиги шунга боғлиқ. Шунинг учун бу ердаги шароитларни кенгайтириб, замонавий IT-хабга айлантириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда унинг тизимидаги қуйи ташкилотларни шу ерга кўчириб, банк ва IT-компанияларни жалб этиб, технопаркни яхлит комплекс тарзида ривожлантириш, соҳа вакиллари учун қулай муҳит яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда IT соҳасида фаолият юритаётган мутахассислар ва тадбиркорлар билан суҳбатлашди, шунингдек, Мирзо Улуғбек туманидаги маҳаллалар раислари ҳамда туман ҳокимининг маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчилари билан мулоқот қилди.

President gets acquainted with the construction of IT Park in Mirzo Ulugbek district
On December 11, President Shavkat Mirziyoyev visited the Technological Park of Software Products and Information Technologies.
The foundation stone for the construction of this modern complex was laid by the Head of the state on November 20, 2019. During the current visit, the President got acquainted with implemented and upcoming activities.
Currently, 6 office buildings with a height of 20-25 floors have been erected. The construction of a conference hall is in the final phase.
In general, 17 buildings with a high level of earthquake resistance will be erected on the territory of the complex.
IT organizations, a university, a conference hall and a coworking center in the technology park will work in concert. The complex will also include office housing, a hotel, cafes and restaurants, shops, sports grounds and recreation areas. Three-level underground parking is planned to be built.
The President was informed about the conditions being created and the achievements of the sphere.
It was noted that as a result of the creation of modern opportunities and the intensification of training qualified specialists over the past five years, the export of the domestic information technology sector has increased by more than 50 times.
“Today, most of the services are provided using information technology. The effectiveness in other areas is connected with them. Therefore, it is necessary to expand the capabilities of this park and turn it into an advanced IT hub”, Shavkat Mirziyoyev said.
Instructions were given to move the Ministry for the Development of Information Technologies and Communications and its subordinate organizations here, to attract banks and IT companies, to develop the technology park as an integrated complex, to create a favorable environment for specialists in the field.
The President talked with specialists and entrepreneurs of the IT sphere, mahalla activists of Mirzo Ulugbek district and assistants of the hokim of the district on the development of entrepreneurship, employment and poverty reduction in the mahalla.