Самарқанд вилоятида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 9 декабрь куни Самарқанд вилоятида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Бу лойиҳалар Самарқандни замонавий шаҳарга айлантириш, аҳоли, тадбиркорлар ва инвесторлар учун қулайликларни ошириш, туризм ривожи учун шароитларни яхшилашга қаратилган.
Маълумки, яқин йилларда Самарқанд яшаш учун қулай “миллионли шаҳар”га айлантирилади. Бунинг учун шаҳар таркибига қўшни туманлардан муайян ҳудудлар қўшилади. Давлат идоралари ва маъмурий хизматлар тарихий марказдан бошқа жойга кўчирилади. 2 та тоннель ва 2 та кўприк қурилади.
Самарқанднинг асосий драйверларидан бири бўлган туризм соҳасида 40 минг кишининг бандлигини таъминлаш режалаштирилган. Бунинг учун вилоятни юртимизнинг “Туризм дарвозаси”га айлантириш орқали келгуси беш йилда сайёҳлик хизматлари ҳажмини 10 баробарга ошириш мўлжалланган. Жумладан, 600 дан ортиқ янги меҳмонхона ва оилавий меҳмон уйлари ташкил этилади.
Бу соҳадаги энг улкан лойиҳа Самарқанд бизнес ва туризм марказидир. 212 гектар майдонда барпо этилаётган бу масканда халқаро конгресс маркази, “Абадий шаҳар” карвонсарой мажмуаси, 8 та меҳмонхона, дам олиш ва кўнгилочар объектлар, ҳунармандчилик маркази, сунъий сув ҳавзалари бўлади. Бу ерда 5 мингдан зиёд ёшлар бандлиги таъминланади.
Умуман, вилоятга ташриф буюрадиган хорижий сайёҳлар сонини йилига 5 миллионга етказиш мақсад қилинган.
Тақдимотда ушбу лойиҳаларнинг амалий жиҳатлари, режадаги иншоотларни замонавий ва сифатли қилиб қуриш чоралари муҳокама қилинди.

2021-12-10 | Society
On December 9, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects that will be implemented in Samarkand region.
The projects are aimed at transforming Samarkand into a modern city, increasing the comfort of the population, the activities of entrepreneurs and investors, and the development of the tourism sector.
Samarkand is expected to turn into a city with a population of over one million in the coming years. The city will include territories of neighboring districts. Government agencies and administrative services will be moved outside the historic center. It is planned to build 2 tunnels and 2 bridges.
In tourism, one of the key drivers of Samarkand’s economy, it is planned to employ 40 thousand people. By transforming the region into a tourism hub of the country, it is planned to increase the volume of tourism services by 10 times in the next five years. More than 600 new hotels and guest houses will be organized. The largest project in this area is the business and tourist center of Samarkand. The complex, under construction on a 212-hectare site, will consist of an international congress center, the Eternal City caravanserai, 8 hotels, recreational and entertainment facilities, a handicraft center and artificial reservoirs. More than 5 thousand people will be employed here.
Due to the implementation of the planned projects, it is expected to bring the number of foreign tourists visiting the region to 5 million per year.
Practical aspects of projects, measures for high-quality construction of structures using modern solutions were discussed during the presentation.