Қозоғистон пойтахтида Ўзбекистон элчихонасининг янги биноси очилди
Ўзбекистон Президентининг давлат ташрифи доирасида Нур-Султон шаҳрида мамлакатимиз элчихонаси янги биносининг очилиш маросими бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Қасим-Жомарт Тоқаев рамзий боғични кесиб, янги бинони тантанали равишда очдилар.
Икки мамлакатнинг давлат мадҳиялари янгради.
Президентлар элчихонада яратилган шароитлар билан танишди.
Замонавий бино юртимиз қурувчилари томонидан барпо этилган. Хоналар миллий услубда безатилган.
Дипломатик ваколатхона ҳудудида асосий бино, консуллик бўлими, ходимлар учун уй, дипломатик миссия раҳбарининг қароргоҳи, болалар ва спорт майдончалари жойлашган.
Музокара хоналари, анжуманлар залида барча шароитлар мавжуд. Элчихонанинг ўз кутубхонаси ҳам бор.
Иш жараёнларини самарали ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилган, ахборот технологиялари кенг жорий қилинган. Бу ердаги интерфаол ускуналар музокараларни онлайн шаклда ўтказиш имконини беради. Консуллик фаолияти учун “электрон навбат” тизими ўрнатилган, бу ерга келувчилар маълумотларни интерфаол тарзда олиш имкониятига эга.
Алоҳида эҳтиёжли одамлар учун ҳам зарур шароитлар яратилган.
Бир сўз билан айтганда, янги элчихона биносида барчаси иш сифати ва самараси юқори бўлишига, қардош мамлакат билан шерикликни янада кенгайтиришга қаратилган.
Шавкат Мирзиёев ва Қасим-Жомарт Тоқаев элчихонанинг Фахрий меҳмонлар китобида қайд ёзиб қолдирдилар.

В столице Казахстана открылось новое здание посольства Узбекистана
В ходе государственного визита Президента Узбекистана состоялось открытие нового здания посольства нашей страны в городе Нур-Султане.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев, разрезав символическую ленту, торжественно открыли новое здание дипломатического представительства нашей страны.
Прозвучали государственные гимны двух стран.
Президенты ознакомились с созданными в посольстве условиями.
Современное здание возведено строителями нашей страны. Помещения оформлены в национальном стиле.
На территории дипломатического представительства расположены основное здание, консульский отдел, жилой дом для сотрудников, резиденция главы дипмиссии, детская и спортивная площадки.
В переговорных комнатах, конференц-зале созданы современные условия.
Особое внимание уделено эффективной организации рабочего процесса, широко внедрены информационные технологии. Установленное здесь интерактивное оборудование позволяют проводить переговоры в онлайн-режиме. Для эффективной консульской деятельности установлена система «электронная очередь», посетители могут получить необходимую информацию интерактивными средствами.
Необходимые условия созданы и для людей с особыми потребностями.
Словом, все в новом здании ориентировано на качество и эффективность работы, нацеленной на дальнейшее расширение партнерства с братской страной.