АКТ вазири Шерзод Шерматов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, IT  Парк делегацияси ва Астана Ҳуб компания-резидентлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Унда Астана Ҳуб резидентларининг Ўзбекистон бозорида ўз фаолиятини кенгайтириши бўйича амалий режалар муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида жаҳон миқёсида талабаларни рекрутинг (ишга таклиф қилиш) билан шуғулланаётган мустақил мутахассисларнинг фаолиятини ташкил қилишга йўналтирилган “Оқуда” компанияси вакиллари билан музокаралар олиб борилди. Компания раҳбари Ўзбекистон бозорида ўз фаолиятини кенгайтириш мақсадини айтиб ўтди.
Шундан сўнг технологик ва жорий қилиш консалтинг хизматларини кўрсатишга ихтисослашган “Maxinum Consulting Group” компанияси билан музокара олиб борилди. Мазкур компания билан Ўзбекистон IT  соҳасида илк қадамларини қўяётган мутахассисларни менторликка жалб қилишга келишилди.
Ўз навбатида, “MyBuh.kz” компанияси билан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида унинг филиалини очиш ва IT Парк резиденти сифатида рўйхатдан ўтиказишга келишилди. “MyBuh.kz” компанияси тадбиркорларга бухгалтерия соҳасида автоматлаширилган сервисни тақдим этади.
Маълумотларни таҳлил қилиш ва уларни визуаллаштириш хизматларини кўрсатаётган Datanomix консалтинг компанияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонлик компаниялари учун семинар ўтказилиши белгиланган.
Автотураргоҳлар учун ақлли ечимларни тақдим этаётган “Parqour” компанияси Ўзбекистонда ўз филиалини очиб, қатор лойиҳаларда ғолиб деб топилди. Улар билан музокаралар олиб бориш натижасида IT  Парк резиденти сифатида рўйхатдан ўтиказишга келишилди.
Томонлар келгусида Ўзбекистонлик ва Қозоғистонлик IT компанияларни миллий ва халқаро бозорларида қўллаб-қувватлаш ва биргаликда лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида IT Парк ва Астана Ҳуб ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш истагини билдиришди.

2021-12-07 | Общество
Состоялась встреча между представителями делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park во главе с Министром ИКТ Шерзодом Шерматовым и компаниями-резидентами Astana Hub Республики Казахстан. На встрече были обсуждены конкретные планы резидентов Astana Hub по расширению их деятельности на рынке Узбекистана.
В начале встречи были обсуждены планы с представителями компании Oquda, специализирующейся на организации совместной работы независимых специалистов по рекрутингу студентов по всему миру. Руководитель компании сообщил о своем намерении расширить свою деятельность в Узбекистане. Принято решение о визите представителя компании в нашу страну.
Затем последовали переговоры с Maxinum Consulting Group - компанией в сфере технологического и внедренческого консалтинга. С данной компанией была достигнута договоренность о привлечении её для менторства начинающих IT специалистов Узбекистана.
В свою очередь с компанией MyBuh.kz была достигнута договоренность о открытии её филиала на территории Республики Узбекистан и её регистрации в качестве резидента IT Park. MyBuh.kz предоставляет автоматизированный сервис в бухгалтерской сфере для предпринимателей.
С консалтинговой компанией Datanomix, оказывающей услуги в области анализа и визуализации данных, достигнута договоренность о проведении семинара для государственных компаний из Узбекистана.
Компания Parqour, которая предоставляет умное решение для парковок, уже зарегистрировала свой филиал на территории Республики Узбекистан и уже выиграла ряд проектов. В ходе обсуждения с данной компанией была достигнута договоренность регистрации её в качестве резидента IT Park.
Стороны стремление в дальнейшем укрепить сотрудничество между IT Park и Astana Hub для поддержки узбекистанских и казахстанских IT-компаний как на национальных, так и международном рынках, совместной реализации проектов.