АКТ вазири Mobiuz.нинг 5G тармоғи синов тариқасида ишга туширилишида иштирок этди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Mobiuz мобил оператори фаолияти билан танишди ва бешинчи авлод тармоғи синов тариқасида ишга туширилишида иштирок этди.
Тадбир доирасида компаниянинг бугунги кундаги фаолияти ва эришаётган ютуқлари, 2025 йилгача ривожланиш режалари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Айни пайтда Mobiuz абонентлари сони 5 миллиондан ошган. Жисмоний ва корпоратив мижозлар учун ўнлаб тариф режалари, жумладан 7 йиллиги муносабати билан жорий этилган ноёб “Mobiuz  7 йил” тарифи амал қилмоқда. Республика бўйича компаниянинг 40 дан ортиқ офислари ва тижорат ҳамкорларининг 1,9 мингга яқин савдо шохобчалари абонентларга хизмат кўрсатмоқда.
Мобиуз Техник блоки вакиллари Хитой Халқ Республикаси билан амалга оширилаётган йирик инвестисион лойиҳа ҳақида батафсил маълумот бердилар. 2021-2024 йилларда Мобиуз таянч станциялари жиҳозларини тўлиқ замонавийига алмаштириш, 4G LTE тармоғи қамровини кенгайтириш, транспорт тармоғи ва коммутасия қуйи тизимини ривожлантириш, алоқа ва мобил интернет сифатини ошириш, янги технологиялар жорий этиш режалаштирилган. 2021 йилнинг ўтган даврида ушбу лойиҳа доирасида мингдан ортиқ стансия ишга туширилган.
Ушбу ҳамкорлик доирасида Тошкент шаҳрида Mobiuz нинг 5G таянч стансиялари ўрнатилди. АКТ вазири Ш.Шерматов бешинчи авлод тармоғи синов тариқасида ишга туширилишида иштирок этди ва унинг имкониятлари билан танишди. 2022 йилда 5G тўлиқ ишга туширилиши, бунинг учун тегишли тайёргарлик ишлари олиб борилаётгани таъкидланди.
АКТ вазири Mobiuz нинг замонавий пакетли коммутасия ускуналари, сервер хоналари ва янгиланган биллинг тизими билан ҳам танишди. Хусусан, Мобиуз булутли хизматлар орқали интернетга мобил уланишни таъминлаш бўйича телекоммуникатсия соҳасида энг сўнгги ечимни ишга туширишга тайёрланмоқда.
Ш.Шерматов  2022-2025 йилларда алоқа ва интернет сифатини янада ошириш, янги маҳсулот ва хизматларни жорий этиш, шунингдек, мобил алоқа оператори фаолиятини кенгайтириш бўйича топшириқлар берди.

Министр ИКТ принял участие в тестовом запуске сети 5G Mobiuz
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов ознакомился с деятельностью мобильного оператора Mobiuz и принял участие в тестовом запуске сети пятого поколения.
В ходе мероприятия была представлена подробная информация о текущей деятельности компании, ее достижениях, а также планах развития до 2025 года.
В настоящее время число абонентов Mobiuz превысило 5 миллионов. Действуют десятки тарифных планов для физических лиц и корпоративных клиентов, в том числе в честь 7-летия запущен уникальный тариф «7 лет Mobiuz». Более 40 собственных офисов компании и около 1,9 тысячи пунктов продаж коммерческих партнеров обслуживают абонентов по всей республике.
Представители Технического блока Mobiuz представили подробную информацию о начавшейся реализации крупного инвестиционного проекта с Китайской Народной Республикой. В 2021-2024 годах предусмотрена полная замена оборудования базовых станций Mobiuz на современное, расширение покрытие сети 4G LTE, развитие транспортной сети и подсистемы коммутации, повышение качества связи и мобильного интернета, внедрение новых технологий. За прошедший период 2021 года уже запущено более тысячи базовых станций по данному проекту.
В рамках этого сотрудничества в городе Ташкенте уже установлены базовые станции 5G от Mobiuz. Министр ИКТ Ш. Шерматов принял участие в тестовом запуске сети пятого поколения и ознакомился с ее возможностями. Было отмечено, что полноценный запуск 5G будет осуществлен в 2022 году, для этого ведется соответствующая подготовительная работа.
Министр ИКТ также ознакомился с современным оборудованием пакетной коммутации, серверными помещениями и обновленной биллинговой системой Mobiuz. В частности, Mobiuz готовится запустить новейшее решение в телекомунникационной отрасли в части предоставления мобильного доступа к сети интернет посредством облачных сервисов.
Министр дал поручения по дальнейшему повышению качества связи и интернета, внедрению новых продуктов и сервисов, а также расширению деятельности мобильного оператора в период с 2022 по 2025 годы.