Янги массивлар лойиҳаси тақдимот қилинди
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Президенти лавозимига киришиш маросимида келгусида 1 миллиондан ортиқ аҳоли учун барча қулайлик ва ижтимоий инфратузилмага эга бўлган “Янги Ўзбекистон” массивлари бунёд этилишини айтган эди.
Шу йил 2 ноябрь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида бу дастурнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. Ўтган бир ойда янги массивлар учун шаҳар ёки туман марказига яқин, инфратузилмага эга жойлар танланиб, дастлабки лойиҳалар шакллантирилди.
Мазкур лойиҳалар 30 ноябрь куни давлат раҳбари ҳузурида тақдимот қилинди.
Режага кўра, келгуси йилда 22 та янги массив барпо этилади. Қурувчи ташкилотларга енгиллик бериш мақсадида фақатгина кўп қаватли уй-жой майдонининг ўзи аукцион орқали сотилади. Туташ майдонлар эса, қурилиш битганидан кейин, уй-жой мулкдорларига умумий фойдаланишга берилади. Тадбиркорлик учун ер участкалари электрон онлайн аукцион орқали ажратилади.
Давлатимиз раҳбари мазкур янги мавзеларда кўплаб мактаб, боғча ва тиббиёт муассасалари қуриш бўйича кўрсатмалар берди. Кичик саноат зонаси, тадбиркорлик объектлари ташкил этиш орқали камида 50 мингта иш ўрни яратиш мумкинлиги таъкидланди.

Представлен проект строительства новых массивов
Президент Шавкат Мирзиёев на церемонии вступления в должность главы государства сообщил о строительстве массивов «Янги Узбекистон» со всеми удобствами и необходимой социальной инфраструктурой для проживания более чем 1 миллиона человек.
На видеоселекторном совещании, прошедшем 2 ноября, были рассмотрены практические аспекты данной программы. За прошедшее время для строительства массивов были выбраны близкие к городам и районным центрам места с инфраструктурой.
Сегодня, 30 ноября, состоялась презентация данных проектов главе государства.
Согласно планам, в следующем году намечено построить 22 новых массива. Для облегчения деятельности строительных организаций с аукциона будут продаваться только участки под многоэтажными домами. Прилегающие территории будут переданы собственникам домов в общее пользование после завершения строительства. Земельные участки для занятия предпринимательством будут выделяться через онлайн-аукцион.
Глава государства дал указания по строительству в новых массивах достаточного количества школ, детских садов и медицинских учреждений. Указано на возможность создания не менее 50 тысяч рабочих мест за счет организации малых промышленных зон и реализации бизнес-проектов.