2021-11-27 | Экология
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) ФАО-ГЕФ ҳамкорлигидаги “Ўзбекистоннинг тоғ ва водий ҳудудларида ўрмонларни барқарор бошқариш” лойиҳаси доирасида Тошкент давлат аграр университети билан битим тузди.
Мазкур келишув доирасида ФАО Наманган, Сирдарё ва Қашқадарё волиятларида жойлашган 4 та намунавий участкаларда таназзулга учраган ўрмонларни қайта тиклаш, яйловларни барқарор бошқариш, плантатсиялар яратиш, ёғочдан бўлмаган ўрмон маҳсулотларни ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш юзасидан вазифаларни бажариш борасида Университетга молиявий ёрдам кўрсатади.
Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатларида бўлгани каби Ўзбекистонда ҳам ўрмонлар чўлланишга қарши курашиш, эрозия ва бошқа табиий катаклизмларнинг олдини олиш, шунингдек суғориладиган қишлоқ хўжалиги ерлари ва яйловларни таназзулдан ҳимоя қилишда ҳал қилувчи рол ўйнайди. Улар экология, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик ва сув ресурсларини сақлашга сезиларли та’сир кўрсатади.
Ўзбекистон аҳолисининг аксар қисми қишлоқ жойларда истиқомат қилади, шунинг учун аҳолининг фаровонлиги тўғридан-тўғри ўрмонларга ва давлат ўрмон фондининг бошқа тоифаларига боғлиқ. Бироқ мавжуд тизимли ва ҳолатларга боғлиқ бўлган нуқсонлар туфайли дарахтларни ўзбошимчалик билан кесиш ва назоратсиз мол боқиш ҳолатлари учраб туради.
«Шу муносабат билан Бирлашган Миллатлар ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти Ўзбекистонда ўрмонларни барқарор ривожлантиришни тарғиб қилиш борасида муҳим ишларни амалга оширмоқда. Бунда ўрмон хўжалигини бошқариш ва ўрмон ресурсларидан фойдаланишнинг шундай усулини қўллаш назарда тутилмоқдаки, маҳаллий аҳолига ўрмон маҳсулотларидан янада кенгроқ фойдаланиш, ўрмонларни бошқаришда бевосита иштирок этиш, ўрмон ҳосилдорлигини ва шу билан бирга, уларнинг экологик функцияси, эстетикаси ва рекреатсион қимматини, биологик ва ландшафт хилма-хиллигини сақлаб қолишга имкони берилади», – таъкидлади ФАО/ГЕФнинг “Ўзбекистоннинг тоғ ва водий ҳудудларида ўрмонларни барқарор бошқариш”лойиҳаси координатори Олимжон Қаххоров.
ФАО ва Глобал экология фондининг «Ўзбекистоннинг тоғ ва водий ҳудудларида ўрмонларни барқарор бошқариш» лойиҳаси 2018 йилдан Сирдарё, Поп, Китоб ва Деҳқонобод ўрмон хўжаликларида амалга ошириляпти. Мазкур ҳудудларда ўрмонларни барқарор бошқариш, сунъий йўлдош навигациясидан фойдаланган ҳолда ўрмон ҳудудларининг ахборот тизимлари ва электрон хариталарин яратиш, гендер тенгликка риоя қилиш масаласига алоҳида эътибор берган ҳолда, маҳаллий аҳолини ўрмонларни барқарор ривожлантириш жараёнига фаол жалб қилиш бўйича зарурий ишлар олиб бориляпти.
Янги келишувга кўра, Тошкент давлат аграр университети кўчатхоналар, ёнғоқ мевали экин плантациялари, ёғоч олишга мўлжалланмаган ўрмон маҳсулотлари ва қайта ишлаш инфратузилмасини яратиш, шунингдек, дала-тажриба майдонларида яйловларни тиклаш учун техник тавсифномаларни ишлаб чиқишда ёрдам беради. ФАО ҳамда университет орасидаги мазкур келишув доирасидаги ҳамкорлик ўрмонларни сақлаб қолиш ва улардан фойдаланишнинг маъмурий, ҳуқуқий, техник, иқтисодий, ижтимоий, экологик ва гендер соҳаларини қамраб олган ҳолда, Ўзбекистондаги ўрмонларни барқарор бошқаришни таъминлашга муносиб ҳисса қўшиши кутилмоқда.

ФАО подписала соглашение с Ташкентским государственным аграрным университетом
Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций (ФАО) заключила соглашение с Ташкентским государственным аграрным университетом в рамках проекта ФАО/ГЭФ «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана».
В рамках соглашения ФАО окажет финансовую поддержку Университету для выполнения задач по разработке Плана действий по восстановлению деградированных лесов, устойчивому управлению пастбищами, созданию плантаций, развитию недревесной лесной продукции на 4-х пилотных участках, расположенных в Наманганской, Сырдарьинской и Кашкадарьинской областях.
В Узбекистане, как и в других странах Центральной Азии, леса играют важнейшую роль в борьбе с опустыниванием, предотвращением эрозии и другими природными катаклизмами, а также в защите орошаемых сельскохозяйственных угодий и пастбищ от деградации. Они оказывают существенное влияние на экологию, сельское хозяйство, животноводство и сохранение водных ресурсов.
Значительная часть населения Узбекистана проживает в сельской местности, в связи с чем благосостояние жителей напрямую связано с лесами и другими категориями государственного лесного фонда. Однако, вследствие существующих системных и ситуационных пробелов, имеют место случаи самовольной вырубки деревьев и неконтролируемый выпас скота, что является причиной деградации лесов.
«В этой связи Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций ведет значимую работу по продвижению устойчивого управления лесами в Узбекистане. Под этим подразумевается такое ведение лесного хозяйства и такой характер использования лесных ресурсов, которые позволяют дать возможность местному населению более широко использовать лесную продукцию, непосредственно участвовать в устойчивом управлении лесами, сохранять не только продуктивность лесов, но и их экологические функции, эстетическую и рекреационную ценность, биологическое и ландшафтное разнообразие», — отметил координатор проекта ФАО/ГЭФ «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» Олимжон Каххаров.
Проект ФАО и Глобального Экологического Фонда «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» реализуется с 2018 года в Сырдарьинском, Папском, Китабском и Дехканабадском лесхозах. На данных территориях ведутся работы по устойчивому управлению лесами, созданию информационных систем и электронных карт лесных территорий с использованием спутниковой навигации, широкому вовлечению местного населения в процесс устойчивого управления лесами с особым упором на соблюдение гендерного равенства.
Согласно новому соглашению, Ташкентский государственный аграрный университет окажет содействие в разработке технических характеристик для создания питомников, плантаций орехоплодных культур, недревесных лесных продуктов и перерабатывающей инфраструктуры, а также для восстановления пастбищ на демонстрационных участках. Ожидается, что сотрудничество между ФАО и университетом в рамках данного соглашения внесет вклад в обеспечение устойчивого управления лесами в Узбекистане, которое охватывает административные, правовые, технические, экономические, социальные, экологические и гендерные аспекты сохранения и использования лесов.