Фуқаролар хизматлардан осон ва қулай фойдаланиш имкониятига эга бўлиши шарт
Ахборот технологиялари ва коммуникатсияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов “Ўзбекистон телекоммуникатсия тармоқларини бошқариш Республика маркази” давлат унитар корхонаси фаолияти билан танишди.
Дастлаб Вазир марказ фаолияти ва ходимлар учун яратилган шарт-шароитлар билан танишиб, марказ мутахассислари томонидан амалга оширилган ишлар, шунингдек, яқин келажакда ишга тушурилиши режалаштирилган лойиҳалар бўйича тақдимот намойиш этилди. Уларнинг ҳар бири бўйича алоҳида муҳокама ўтказилиб, мавжуд муаммолар ечими кўриб чиқилди. Яқин келажакда амалга оширилаётган лойиҳалар қаторида мобил телефон рақамларини кўчириш тизими лойиҳаси ҳам бор.
“IMEI кодларини рўйхатдан ўтказиш жараёнини истеъмолчилар учун янада осонлаштириш йўлларини топишимиз ва унга кўра, фуқаролар хизматлардан осон ва қулай фойдаланиш имкониятига эга бўлиши керак. Бунинг учун барча чораларни кўриш зарур”, ­- деди АКТ вазири Ш. Шерматов. Тақдимотда соҳа раҳбарлари ўз таклиф ва мулоҳазаларини билдириб, бу борадаги мавжуд муаммоларни биргаликда ўрганиш ва ҳал этиш учун зарурлигини ҳам таъкидлади.

Граждане должны иметь возможность просто и доступно пользоваться услугами
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов ознакомился с деятельностью Государственного унитарного предприятия «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана».
В начале Министр ознакомился с деятельностью Центра и созданными условиями для работников. Специалистами Центра была представлена презентация об осуществленной работе, а также намеченных к запуску в скором времени проектов. По каждому из них состоялось отдельное обсуждение и рассмотрены решения существующих проблем.
В числе реализуемых в ближайшем времени проектов – проект системы переноса мобильных номеров.
«Необходимо изыскать возможности, чтобы процесс регистрации IMEI кодов стал еще проще для потребителей. Соответственно, граждане должны иметь возможность легко и удобно пользоваться услугами. Для этого необходимо принять все меры, - подчеркнул Министр ИКТ Ш. Шерматов.
В ходе презентации глава отрасли высказал свои предложения и мнения, а также отметил необходимость совместного изучения и разрешения имеющихся проблем в этой сфере.