АКТ соҳасида АҚШ билан ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматовнинг АҚШнинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Даниел Росенблум билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида АКТ соҳасидаги долзарб йўналишларида, жумладан, телекоммуникатсия, IT таълим, IT Парк йўналишидаги ишлар ва Электрон ҳукумат соҳаларида ҳамкорлик қилиш масалалар муҳокама қилинди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш. Шерматов таъкидлаганидек, бугунги кунда АҚШ халқаро ИТ бозорида етакчилик қилаётган давлатларидан бири. Ва бу борада икки мамлакат орасида икки томонлама ҳамкорлик қилиш, илғор хорижий тажрибани ўрганиш муҳим аҳамиятга эга.
АҚШнинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Д. Росенблум Ўзбекистон IT бозори юқори салоҳиятга эгалини таъкидлади ва юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли рақамли ислоҳотларга ижобий баҳо берди.
Томонлар ахборот технологиялари соҳасида Оʻзбекистон ва ҚАШ ўртасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Обсуждены вопросы сотрудничества с США в области ИКТ
23 ноября состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Республике Узбекистан, господином Дэниелем Розенблюмом.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы сотрудничества в сфере ИКТ, в том числе в сфере телекоммуникаций, IT-образования, электронного правительства и рамках деятельности IT Park.
Как отметил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов, США является одной из ведущих IT-держав. И в этом контексте весьма важно развивать двустороннее сотрудничество между двумя странами, перенимать передовой зарубежный опыт.
В свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Республике Узбекистан Д. Розенблюм отметил большой потенциал IT-рынка Узбекистана и дал положительную оценку проводимым в стране цифровым реформам.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и США в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.