Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Қозоғистон Республикаси савдо ва интеграция вазири Б.Султанов бошчилигидаги делегация билан кенгайтирилган учрашуви бўлиб ўтди. Унда икки мамлакатнинг асосий вазирлик ва идоралари раҳбарлари иштирок этди.
Учрашув Ўзбекистон-Қозоғистон иқтисодий ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилишга бағишланди. Мулоқотда инвестициявий муносабатлар, савдо, саноат кооперацияси ҳамда транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликка оид кенг кўламли масалаларга тўхталди.
Саноат кооперацияси йўналишида қўшма лойиҳалар сонини кўпайтириш бўйича ишларни жадаллаштиришнинг долзарблиги қайд этилди. Томонлар агросаноат мажмуаси, машинасозлик, тўқимачилик, озиқ-овқат, металлургия ва фармацевтика тармоқларида бугунги кунда кўриб чиқилаётган қатор лойиҳаларни муҳокама қилиб, янги лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида турли соҳаларда мавжуд бўлган салоҳият ва ишга солинмаган имкониятларни ўрганишга келишдилар.
Ҳудудлараро ҳамкорликни фаоллаштиришга урғу берилди. Яқин келажакда янги инвестициявий битимлар ва савдо шартномаларини ишлаб чиқиш мақсадида Ўзбекистон ва Қозоғистон вазирликлари, идоралари, тармоқ бирлашмалари ва вилоятлар маъмуриятлари раҳбарларидан иборат делегацияларнинг ўзаро ташрифларини ташкил этишга келишиб олинди.
Жорий йилнинг ноябрь ойида Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида Ҳудудлараро ҳамкорлик форумини, шунингдек, жорий йилнинг охиригача Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар Кенгашининг кенгайтирилган йиғилиши ва икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида бизнес – форум ташкил этилиши муҳокама қилинди.
Икки томонлама савдони ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар ушбу соҳадаги қатор масалаларни кўриб чиқиб, шу ойда савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича қўшма Ишчи гуруҳларининг навбатдаги учрашувларини ташкил этишга келишиб олдилар. Бу икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идораларининг ўзаро ҳамкорлигини фаоллаштириш имконини беради.
Шунингдек, учрашув чоғида транспорт соҳасида қўшма инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ қатор масалалар ҳамда божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш ва икки мамлакатнинг транзит салоҳиятини ошириш бўйича устувор вазифаларга тўхталиб ўтилди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида биргаликда фаолият юритиш учун навбатдаги тадбирлар белгиланди.

Обсуждены вопросы активизации экономического сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном
Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провёл расширенную встречу с делегацией Республики Казахстан во главе с министром торговли и интеграции Б.Султановым. Во встрече приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
Встреча была посвящена обсуждению текущего состояния и перспектив расширения узбекско-казахстанского экономического сотрудничества. Диалог затронул широкий спектр вопросов, связанных с инвестиционным сотрудничеством, торговлей, промышленной кооперацией и взаимодействия в сфере транспорта и логистики.
Отмечена актуальность активизации работы по увеличению количества совместных проектов промышленной кооперации. Стороны обсудили ряд проектов в агропромышленном комплексе, машиностроении, текстильной, пищевой, металлургической и фармацевтической промышленности, в настоящий момент находящихся на рассмотрении, и договорились изучить имеющиеся потенциал и незадействованные резервы в различных отраслях с целью выработки новых проектных предложений.
Акцент при этом был сделан на активизации межрегионального сотрудничества. Согласовано, что в ближайшей перспективе будут организованы взаимные визиты делегаций в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и администраций регионов Узбекистана и Казахстана с целью проработки новых инвестиционных соглашений и торговых контрактов.
Были обсуждены вопросы организации в ноябре текущего года Форума межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, а также расширенного заседания Узбекско-Казахстанского делового совета и бизнес-форума с участием представителей деловых сообществ двух стран – до конца текущего года.
Отдельное внимание было уделено развитию двусторонней торговли. Рассмотрев ряд вопросов в данной области, стороны пришли к договорённости организовать в текущем месяце очередные заседания совместных Рабочих групп по развитию торгово-экономического сотрудничества, что позволит активизировать взаимодействие соответствующих министерств и ведомств двух стран.
Также в ходе встречи стороны затронули ряд вопросов, связанных с реализацией совместных инфраструктурных проектов в транспортной сфере и первоочерёдные задачи по упрощению таможенных процедур и увеличению транзитного потенциала двух стран.
По итогам встречи были определены дальнейшие шаги по практическому взаимодействию в рамках обсуждённых сфер сотрудничества.