Маданият ва спорт мажмуалари лойиҳаси тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида Тошкент шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Улардан бири – Алишер Навоий номидаги адабиёт музейи бўлиб, Адиблар хиёбонига туташ ҳудудда қурилади. Ушбу мажмуа музей билан бирга илмий тадқиқот маркази, Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти, мактаб ва ётоқхонани ўз ичига олади.
Ўзбекистон Миллий боғи яқинида Президент кутубхонаси қурилиши ҳам режалаштирилган. У 4 қаватли бўлиши, бир вақтда 1 минг 400 дан зиёд ўқувчига хизмат кўрсатиши кўзда тутилган. Кутубхонада 1 миллион 500 мингта китоб сақланиши билан бирга электрон адабиётлар, мультимедиа маҳсулотлари ҳам бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу мажмуаларни қуришда энг замонавий технологиядан фойдаланиш, билимсеварларга барча қулайликларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

Cultural and sports facilities presented
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of facilities planned for construction in Tashkent.
A Literature Museum named after Alisher Navoi, which is planned to be built next to the Alley of Writers is among them. In addition to the museum, the complex will include a research center, an Institute of Uzbek language, Literature and Folklore, a school and a dormitory.
It is also planned to build a Presidential Library next to the National Park of Uzbekistan. It is expected that the building will have four floors and simultaneously serve more than 1.4 thousand readers. Along with a fund of 1.5 million books, the library will have electronic literature and multimedia products.
The Head of the state instructed to use the latest technologies in the construction of these complexes, to create all the amenities for readers.