Маданият ва спорт мажмуалари лойиҳаси тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида Тошкент шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Улардан бири – Алишер Навоий номидаги адабиёт музейи бўлиб, Адиблар хиёбонига туташ ҳудудда қурилади. Ушбу мажмуа музей билан бирга илмий тадқиқот маркази, Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти, мактаб ва ётоқхонани ўз ичига олади.
Ўзбекистон Миллий боғи яқинида Президент кутубхонаси қурилиши ҳам режалаштирилган. У 4 қаватли бўлиши, бир вақтда 1 минг 400 дан зиёд ўқувчига хизмат кўрсатиши кўзда тутилган. Кутубхонада 1 миллион 500 мингта китоб сақланиши билан бирга электрон адабиётлар, мультимедиа маҳсулотлари ҳам бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу мажмуаларни қуришда энг замонавий технологиядан фойдаланиш, билимсеварларга барча қулайликларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

Состоялась презентация объектов культуры и спорта
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией объектов, планируемых к строительству в Ташкенте.
В их числе - Музей литературы имени Алишера Навои, который намечено построить рядом с Аллей литераторов. В состав комплекса помимо музея войдут исследовательский центр, Институт узбекского языка, литературы и фольклора, школа и общежитие.
Также планируется возвести Президентскую библиотеку рядом с Национальным парком Узбекистана. Ожидается, что здание будет иметь четыре этажа и одновременно обслуживать более 1,4 тысячи читателей. Наряду с фондом в 1,5 миллиона книг библиотека будет располагать электронной литературой и мультимедийной продукцией.
Глава государства поручил использовать при строительстве этих комплексов новейшие технологии, создать все удобства для любителей чтения