2022-2023 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотлари дастурини ишлаб чиқиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида
2021-11-23 | Ҳужжатлар
Маъмурий ислоҳотларни изчил давом эттириш йўлида ўз ечимини кутаётган масалаларни ҳал этиш, Янги Ўзбекистон шароитида давлат бошқаруви ва маҳаллий давлат ҳокимияти тизимининг самарадорлигини ошириш, улар фаолиятини натижадорликка йўналтириш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлаш ва “мобиль бошқарув аппарати”ни яратиш, Ўзбекистон Республикаси Президентининг сайловолди дастури ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш маросимига бағишланган Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисидаги маърузаси доирасида илгари сурилган ташаббус ва таклифларни реализация қилиш мақсадида:
2022-2023 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотлари дастурини ишлаб чиқишни мувофиқлаштирувчи республика комиссияси (кейинги ўринларда – Комиссия) 1-иловага мувофиқ;
Давлат бошқаруви органларининг мақомини белгилаш, тузилмаларини такомиллаштириш ва штат бирликларини мақбуллаштириш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳи 2-иловага мувофиқ;
Давлат бошқаруви органлари фаолиятида рақамли технологиялар, очиқлик ва давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳи 3-иловага мувофиқ;
Давлат бошқаруви органларининг моддий-техника таъминотини такомиллаштириш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳи 4-иловага мувофиқ;
Давлат бошқаруви органларининг кадрлар салоҳиятини такомиллаштириш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳи 5-иловага мувофиқ;
Давлат бошқаруви органларида коррупциянинг олдини олиш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳи 6-иловага мувофиқ;
Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳи 7-иловага мувофиқ ташкил этилсин.
2. Комиссиянинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
маъмурий ислоҳотларни амалга оширишда давлат бошқаруви органларининг фаолияти ўзаро келишилган тарзда, самарали олиб борилишини, сусткашликлар ва масъулиятсизликка йўл қўймаслигини таъминлаш, шунингдек, ишчи гуруҳлари ишини пухта ва сифатли ташкил қилиш, мазкур фармойишда белгиланган чора-тадбирлар билан бир қаторда уларнинг қўшимча вазифа ва функцияларини белгилаш;
вазирликлар, давлат қўмиталари, қўмиталар, агентликлар, инспекциялар, марказлар ва бошқа давлат бошқаруви органлари (кейинги ўринларда – вазирлик ва идоралар)нинг давлат сиёсатини амалга ошириш, назорат функцияларини бажариш, жисмоний ва юридик шахсларга давлат хизматларини кўрсатиш соҳасидаги функцияларини бўлиш;
вазирлик ва идоралар фаолиятида аниқ кўрсаткичлар ва мақсадли индикаторларга эришиш тизимини жорий қилиш;
давлат бошқаруви асослари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларининг замон талабларига мос равишда пухта ишлаб чиқилиши ҳамда киритилишини таъминлаш.
3. Ишчи гуруҳлар раҳбарлари Р.Қ.Давлетов, Ш.Х.Шерматов, Т.А.Ишметов, О.А.Хасанов, Н.Т.Йўлдошев, Д.А.Кучкаров 2022-2023 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотлари дастури лойиҳасига таклифлар 8-иловада белгиланган асосий устувор йўналишларни инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилишини таъминласин.
4. 2022-2023 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотлари дастурининг лойиҳасини ишлаб чиқиш схемаси 9-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
мазкур фармойишнинг 2-7-иловаларига мувофиқ ташкил қилинаётган ишчи гуруҳлари томонидан тайёрланган таклифлар ишчи гуруҳи раҳбарининг имзоси билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритилади;
таклифлар тақдимот кўринишида тақдим қилинади ҳамда уларга таҳлилий маълумотнома ва жадваллар, ривожланган мамлакатларнинг тажрибасини ўрганиш бўйича маълумотнома ва бошқа материаллар, шунингдек, зарур ҳолларда, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари илова қилинади (кейинги ўринларда – тақдимот материаллари);
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Вазирлар Маҳкамаси ҳамда ишчи гуруҳлари билан биргаликда тақдим қилинган тақдимот материалларини кўриб чиқади ҳамда Комиссияга киритади;
Комиссиянинг йиғилишида тақдимот материалларини шахсан ишчи гуруҳлари раҳбарлари тақдимот қилади.
6. Белгилансинки, ишчи гуруҳи аъзолари асосий иш жойидаги вазифалардан тўлиқ озод қилинади ҳамда тегишли давр мобайнида улар учун қонунчиликда белгиланган барча шарт-шароитлар сақлаб қолинади.
Вазирлик ва идоралар раҳбарлари икки кун муддатда ишчи гуруҳлари таркибига киритилган аъзолар белгиланган тартибда ўз ишида тўлиқ фаолият юритишини таъминласин.
7. Ишчи гуруҳлари раҳбарлари Р.Қ.Давлетов, Ш.Х.Шерматов, Т.А.Ишметов, О.А.Хасанов, Н.Т.Йўлдошев, Д.А.Кучкаров:
уч кун муддатда ташкилий йиғилишларни ўтказиб, тегишли йўналиш доирасида белгиланган вазифалар сифатли ва ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш бўйича саволнома, тармоқ графиги ва тақдимот материаллари намуналарини тасдиқласин ҳамда ишчи гуруҳи аъзоларининг вазифалар тақсимотини белгиласин;
ишчи гуруҳлари фаолиятини самарали ташкил қилиш учун барча зарур чораларни амалга оширсин;
ҳар куни тегишли ишчи гуруҳлари томонидан тайёрланаётган таклифларнинг муҳокамасини ташкил этиб борсин, зарур ҳолларда, ушбу ишларни бошқа ишчи гуруҳлари билан биргаликда амалга оширсин;
таклифларни тайёрлаш жараёнида ишчи гуруҳлари ўртасида самарали ва доимий коммуникация ҳамда ҳамкорликни йўлга қўйсин;
2022 йил 20 январга қадар ишчи гуруҳлари томонидан ҳар томонлама асослантирилган таклифлар ишлаб чиқилишини ва уларнинг манфаатдор вазирлик ва идоралар, шу жумладан, маҳаллий ҳокимликлар билан келишилишини ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритилишини таъминласин.
8. Ишчи гуруҳлари раҳбарларига:
белгиланган вазифаларни амалга оширишда вазирлик ва идоралар, илмий ва таълим муассасалари, халқаро ташкилотлар мутахассислари, шунингдек, маҳаллий ҳамда хорижий эксперт ва маслаҳатчиларни жалб қилиш;
журналист ва блогерларни жалб қилиш ҳамда тайёрланаётган таклифларни оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда ёритиш, белгиланган вазифалар бўйича сўровномалар ташкил қилиш ҳуқуқи берилсин.
9. Ташқи ишлар вазирлиги (А.Х.Камилов):
ишчи гуруҳларининг сўровларига асосан Ўзбекистон Республикасининг хорижий мамлакатлардаги дипломатик ваколатхоналарини жалб қилган ҳолда тегишли масалалар юзасидан ривожланган давлатларнинг тажрибасини чуқур ўрганиб, улар бўйича маълумотларнинг тезкор тақдим этилишини таъминласин;
ушбу маълумотларни тайёрлашда хорижий давлатларнинг нуфузли экспертлари, олимлари ва мутахассислари билан учрашувлар ва муҳокамалар ўтказиш (шу жумладан, видеоконференцалоқа шаклида), улардаги асосий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни таржима қилиш чораларини кўрсин;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда халқаро ташкилотлар ва халқаро молия институтларидан маъмурий ислоҳотлар юзасидан тайёрланган таҳлилий ахборотлар ва ҳисоботлар, шунингдек, тавсия ва таклифларини сўраб олсин ва ишчи гуруҳларига тақдим этсин, зарур ҳолларда, уларнинг тажрибали экспертларини ишчи гуруҳлари фаолиятига жалб қилишга кўмаклашсин;
Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги, “Эл-юрт умиди” жамғармаси билан биргаликда зарур ҳолларда ишчи гуруҳлари аъзоларини ривожланган хорижий давлатларга қисқа муддатли хизмат сафарига юборишни ташкил этсин.
Бунда, ишчи гуруҳлари аъзоларини хорижга юбориш билан боғлиқ харажатлар (транспорт, меҳмонхона, кунлик ва бошқалар) Давлат хизматини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади.
10. Комиссия (А.Н.Арипов, З.Ш.Низомиддинов):
2022 йил 10 февралга қадар тақдимот материалларини кўриб чиқсин;
2022 йил 20 февралга қадар ҳар бир йўналиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентига тақдимот қилсин;
2022 йил 1 мартга қадар 2022-2023 йилларда Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотларини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни тасдиқлашни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони лойиҳасини киритсин.

Об организационных мерах по разработке программы административных реформ Нового Узбекистана на 2022-2023 годы
2021-11-23 | Документы
В целях решения актуальных вопросов на пути последовательного продолжения административных реформ, повышения эффективности системы государственного управления и государственной власти на местах в условиях Нового Узбекистана, путем ориентации их деятельности на результативность обеспечения благополучия населения и создание «мобильного управленческого аппарата», реализации инициатив и предложений, выдвинутых в рамках предвыборной программы и доклада Президента Республики Узбекистан на совместном заседании палат Олий Мажлиса, посвященном вступлению в должность Президента Республики Узбекистан:
1. Создать:
Республиканскую комиссию по координации разработки Программы административных реформ Нового Узбекистана на 2022–2023 годы (далее – Комиссия) согласно приложению № 1;
Рабочую группу по разработке предложений об определении статуса, совершенствовании структур и оптимизации штатных единиц органов государственного управления согласно приложению № 2;
Рабочую группу по разработке предложений о развитии цифровых технологий, открытости и государственно-частного партнерства в деятельности органов государственного управления согласно приложению № 3;
Рабочую группу по разработке предложений о совершенствовании материально-технического обеспечения органов государственного управления согласно приложению № 4;
Рабочую группу по разработке предложений о совершенствовании кадрового потенциала органов государственного управления согласно приложению № 5;
Рабочую группу по разработке предложений о предотвращении коррупции в органах государственного управления согласно приложению № 6;
Рабочую группу по разработке предложений о кардинальном совершенствовании деятельности органов государственной власти на местах согласно приложению № 7.
2. Определить основными задачами Комиссии:
обеспечение при осуществлении административных реформ взаимосогласованной и эффективной деятельности органов государственного управления, недопущения медлительности и безответственности, а также эффективную и качественную организацию деятельности рабочих групп, определение наряду с изложенными в настоящем распоряжении задачами их дополнительных функций и задач;
разделение функций министерств, государственных комитетов, комитетов, агентств, инспекций, центров и других органов государственного управления (далее – министерства и ведомства) в области реализации государственной политики, выполнения контрольных функций, оказания государственных услуг физическим и юридическим лицам;
внедрение в деятельность министерств и ведомств системы достижения конкретных показателей и целевых индикаторов;
обеспечение с учетом современных требований тщательной разработки и внесения актов законодательства об основах государственного управления.
3. Руководителям рабочих групп Давлетову Р.К., Шерматову Ш.Х., Ишметову Т.А., Хасанову О.А., Йулдошеву Н.Т., Кучкарову Д.А. обеспечить разработку предложений к проекту Программы административных реформ Нового Узбекистана на 2022–2023 годы с учетом основных приоритетных направлений, определенных в приложении № 8.
4. Утвердить Схему разработки проекта Программы административных реформ Нового Узбекистана на 2022–2023 годы согласно приложению № 9.
предложения, подготовленные рабочими группами, создаваемыми согласно приложениям №№ 2–7 к настоящему распоряжению, вносятся в Администрацию Президента Республики Узбекистан за подписью руководителя рабочей группы;
предложения вносятся в виде презентации и к ним прилагаются аналитические справки и таблицы, справка по изучению опыта развитых стран и другие материалы, а также, при необходимости, проекты нормативно-правовых актов (далее – презентационные материалы);
Администрация Президента Республики Узбекистан совместно с Кабинетом Министров и рабочими группами рассматривают представленные презентационные материалы и вносят их в Комиссию;
на заседании Комиссии презентационные материалы презентуют лично руководители рабочих групп.
6. Определить, что члены рабочей группы полностью освобождаются от обязанностей по основному месту работы, а также за ними за соответствующий период сохраняются все условия, установленные законодательством.
Руководителям министерств и ведомств в двухдневный срок обеспечить в установленном порядке полноценное осуществление членами рабочих групп деятельности на данной работе.
7. Руководителям рабочих групп Давлетову Р.К., Шерматову Ш.Х., Ишметову Т.А., Хасанову О.А., Йулдошеву Н.Т., Кучкарову Д.А.:
в трехдневный срок провести организационные заседания, утвердить образцы вопросника, сетевого графика и презентационных материалов по обеспечению качественной и своевременной реализации задач, намеченных в рамках соответствующего направления, а также определить распределение задач между членами рабочей группы;
принять все необходимые меры для эффективной организации деятельности рабочих групп;
ежедневно организовывать обсуждение предложений, подготавливаемых соответствующими рабочими группами, при необходимости осуществлять эту работу совместно с другими рабочими группами;
наладить эффективную и постоянную коммуникацию и взаимодействие между рабочими группами в процессе подготовки предложений;
в срок до 20 января 2022 года обеспечить разработку рабочими группами всесторонне обоснованных предложений и их согласование с заинтересованными министерствами и ведомствами, в том числе местными хокимиятами, а также внесение в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
8. Предоставить руководителям рабочих групп право:
привлекать специалистов министерств и ведомств, научных и образовательных учреждений, международных организаций, а также отечественных и зарубежных экспертов и консультантов в реализации намеченных задач;
привлекать журналистов и блогеров, а также освещать подготавливаемые предложения в средствах массовой информации и социальных сетях, организовывать опросы по намеченным задачам.
9. Министерству иностранных дел (Камилов А.Х.):
на основании запросов рабочих групп глубоко изучить опыт развитых государств по соответствующим направлениям с привлечением дипломатических представительств Республики Узбекистан в зарубежных странах, обеспечить оперативное представление данных по ним;
при подготовке данных сведений принять меры по проведению встреч и обсуждений (в том числе в формате видеоконференцсвязи) с ведущими экспертами, учеными и специалистами зарубежных стран, переводу их основных нормативно-правовых актов;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли запросить у международных организаций и международных финансовых институтов аналитическую информацию и отчеты, а также рекомендации и предложения, подготовленные по административным реформам, и представить их рабочим группам, при необходимости, оказать содействие привлечению их опытных экспертов к деятельности рабочих групп;
совместно с Агентством развития государственной службы, Фондом «Эл-юрт умиди» организовать при необходимости краткосрочные служебные командировки членов рабочих групп в зарубежные государства.
При этом расходы (транспорт, гостиница, суточные и другие), связанные с направлением за рубеж членов рабочих групп, покрываются за счет средств Фонда поддержки развития государственной службы.
10. Комиссии (Арипов А.Н., Низомиддинов З.Ш.):
в срок до 10 февраля 2022 года рассмотреть презентационные материалы;
в срок до 20 февраля 2022 года провести по каждому направлению презентацию Президенту Республики Узбекистан;
в срок до 1 марта 2022 года внести проект Указа Президента Республики Узбекистан, предусматривающий утверждение «Дорожной карты» по реализации административных реформ Нового Узбекистана на 2022–2023 годы.