Энергетика Вазирлиги Делегацияси ишчи ташриф билан Корея Республикасида бўлди
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги делегацияси амалий ташриф билан Корея Республикасида бўлиб, у ерда бир қатор тадбирларда, жумладан, “BIXPO-2021” электр энергетикаси соҳасидаги технологияларнинг 7-халқаро кўргазмаси ва конференциясида иштирок этди.
Конференция очилишида иштирокчиларни Корея Республикаси Бош вазири Ким Бу Гём қутлаб, Корея 2050 йилгача углерод нейтраллигига эришиш ва (ҚТЭМ) электр энергияси ишлаб чиқаришнинг 60-70 фоизини қайта тикланувчи энергия манбаларидан ҳисобидан амалга ошириш режалаштирилганини таъкидлади. Шундай қилиб, Корея компаниялари умумий қуввати 25 ГВт гача бўлган сузувчи шамол электр станцияларини қуриш лойиҳасини ишга туширди. БМТнинг собиқ Бош котиби Панги Мун анжуманнинг фахрий меҳмони бўлди.
Халқаро энергетика кенгаши бош котиби Анжела Вилкас ўз нутқида бош мақсад энергия алмашинувига ўтиш эмас, балки углерод нейтраллигига эришиш воситаси бўлиши кераклигини, шу билан бирга, аҳолини иқлим ўзгариши ва углерод нейтраллиги масалалари бўйича хабардор қилиш муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади.
Муҳокама қилинган мавзулар қаторида “ақлли тармоқлар”ни ривожлантиришни таъминлаш, водород каби энергия манбаларининг имкониятларини ўрганиш, ундан саноат миқёсида электр энергияси ишлаб чиқаришда фойдаланишни жадаллаштириш мақсадида халқаро ҳамкорлик, барқарор энергия таъминотини яратиш каби масалалар муҳокама қилинди. Барча мамлакатлар ва ижтимоий қатламлар учун ўтиш, атом энергиясининг энергия манбаи сифатида, гидроэлектр станциялари билан бир қаторда, энг паст эмиссия даражасига эга.
Саммит доирасида “ЎзАтом” агентлиги ва “KEPCO” компанияси ўртасида ўзаро тажриба алмашишни йўлга қўйишни назарда тутувчи ҳамкорлик шартномаси имзоланди. “KEPCO” компанияси Жанубий Кореядаги электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш, шунингдек, атом энергияси, шамол энергетикаси ва кўмир энергетикасини ўз ичига олган электр энергияси лойиҳаларини ишлаб чиқиш учун масъул бўлган энг йирик электр компанияси ҳисобланади.

Рабочий визит Делегации минэнерго в Республику Корея
Делегация Министерства энергетики Узбекистана посетила с рабочим визитом Республику Корею, где приняла участие в ряде мероприятий, в том числе, в 7-ой Международной выставке и конференции технологий в области электроэнергетики BIXPO-2021.
На её открытии участников приветствовал Премьер-министр Республики Корея Ким Бу Гём, который отметил, что Корея к 2050 году намерена достичь углеродной нейтральности и обеспечить 60-70% генерации электроэнергии из возобновляемых источников энергии (ВИЭ). Так, корейскими компаниями начата реализация проекта по строительству плавучих ветряных электростанций общей мощностью до 25 ГВт. В качестве почетного гостя конференции выступил бывший генеральный секретарь ООН Панги Мун.
Генеральный секретарь Международного энергетического совета Анжела Вилкас в своем выступлении отметила, что энергетический переход не должен является целью, а быть инструментом для достижения углеродной нейтральности. При этом важна осведомленность среди населения касательно вопросов климатических изменений, углеродной нейтральности.
В числе обсужденных тем - обеспечение развития «умных сетей», международная кооперация с целью изучения возможностей такого источника энергии, как водород, для ускорения его применения в промышленных масштабах для генерации электроэнергии, необходимость обеспечения честного энергетического перехода для всех стран и социальных слоев, возможности атомной энергетики, как источника энергии, который наряду с ГЭС, имеет наименьший показатель выбросов.
В ходе Саммита состоялось подписание Соглашения о сотрудничестве между Агентством «УзАтом» и компанией KEPCO, предусматривающего налаживание обмена опытом. KEPCO является крупнейшей электроэнергетической компанией в Южной Корее, отвечающей за производство, передачу и распределение электроэнергии, а также за развитие электроэнергетических проектов, в том числе в атомной энергетике, ветроэнергетике и угольной энергетике.