Ўзбекистон ва Туркия ўзаро савдони оширишни мақсад қилган
Истанбулда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Туркия Республикаси савдо вазири М.Муш икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантиришга оид долзарб вазифаларни муҳокама қилдилар.
Учрашув чоғида Ўзбекистон-Туркия савдо айланмасини ошириш ва диверсификациялаш бўйича эришилган натижалар ҳамда келгусидаги тадбирлар юзасидан фикр алмашилди. Жорий йилнинг дастлабки 9 ойида ўзаро савдо ҳажми 2,4 миллиард долларга етгани ва бу кўрсаткич ўтган йилдагисига нисбатан 70 фоизга ошгани қайд этилди.
Икки мамлакат бозорларига харидоргир ўзбек ва турк маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмини ошириш ва турларини кенгайтириш бўйича ишга солинмаган имкониятлар мавжудлиги алоҳида таъкидланди. Томонлар келгуси йилда ўзаро савдо ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш учун етарли салоҳият ва ресурслар мавжудлигини ҳам қайд этдилар.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим ҳамда Электрон тижорат соҳасидаги битимни ишлаб чиқиш жараёни кўриб чиқилди. Жумладан, томонлар бир қатор муҳим масалалар бўйича келиша олдилар ва ҳужжатларнинг асосий жиҳатлари бўйича якдил фикрга келдилар. Ҳужжатларни устида олиб борилаётган ишлар бу йил охиригача якунланади.
Икки томонлама савдони ошириш йўлидаги тўсиқларни бартараф этиш, шунингдек, божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича ўзаро чоралар кўришга қарор қилинди. Жорий йил охиригача икки мамлакат божхона хизматлари Қўшма божхона кенгашининг 2-йиғилишини ўтказишига келишилди ҳамда унинг давомида бу соҳада аниқ натижаларга эришиш режалаштирилди.
Турк ишбилармон доираларини кенг турдаги ўзбек маҳсулотлари билан таништириш ҳамда ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар билан бўлажак турк мижозлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш мақсадида Туркиянинг йирик шаҳарларида “Made in Uzbekistan” тармоқлар кўргазмасини ўтказиш масаласи кўриб чиқилди. Туркия томони бу ташаббусни илгари суришда кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида томонлар муштарак мақсадларга эришиш бўйича навбатдаги тадбирларни белгилаб, юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал қилиш борасида яқиндан ҳамкорлик қилиш механизмини яратишга келишиб олдилар.

Узбекистан и Турция нацелены на наращивание взаимной торговли
В Стамбуле заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и министр торговли Турецкой Республики М.Муш обсудили актуальные задачи по развитию торгово-экономических связей между двумя государствами.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о достигнутых результатах и дальнейших мерах по увеличению и диверсификации узбекско-турецкого товарооборота. Отмечалось, что по итогам 9 месяцев текущего года объем взаимной торговли достиг 2,4 млрд долларов, что составило 70-процентный рост по отношению к аналогичному показателю прошлого года.
Подчеркнут незадействованный потенциал для увеличения объемов и расширения ассортимента поставок продукции узбекского и турецкого производства, востребованной на рынках двух стран. Стороны также отметили наличие возможностей и ресурсов для доведения объема взаимной торговли до отметки в 5 млрд долларов в следующем году.
Рассмотрен ход проработки Соглашения о преференциальной торговле и Соглашения в области электронной торговли между Узбекистаном и Турцией: стороны смогли согласовать ряд важных вопросов и достигли понимания по ключевым аспектам документов. Работа над проектами данных документов будет завершена до конца текущего года.
Достигнута договоренность о принятии взаимных мер по устранению существующих барьеров для наращивания двусторонней торговли, а также упрощению, гармонизации и цифровизации таможенных процедур. Согласовано, что до конца текущего года таможенными службами двух стран будет проведено 2-е заседание Совместного таможенного совета, в ходе которого намечено добиться конкретных результатов в данной области.
Рассмотрен вопрос проведения отраслевой выставки «Made in Uzbekistan» в крупных городах Турции с целью ознакомления турецких деловых кругов с широким спектром узбекской продукции и налаживания прямых связей между производителями Узбекистана и потенциальными заказчиками из Турции. Турецкой стороной была выражена готовность оказать содействие в продвижении данной инициативы.
По итогам встречи стороны наметили дальнейшие шаги по решению общих задач и договорились наладить механизм тесного взаимодействия в целях оперативного реагирования на возникающие вопросы.