Ўзбекистон ва Туркия ўзаро савдони оширишни мақсад қилган
Истанбулда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Туркия Республикаси савдо вазири М.Муш икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантиришга оид долзарб вазифаларни муҳокама қилдилар.
Учрашув чоғида Ўзбекистон-Туркия савдо айланмасини ошириш ва диверсификациялаш бўйича эришилган натижалар ҳамда келгусидаги тадбирлар юзасидан фикр алмашилди. Жорий йилнинг дастлабки 9 ойида ўзаро савдо ҳажми 2,4 миллиард долларга етгани ва бу кўрсаткич ўтган йилдагисига нисбатан 70 фоизга ошгани қайд этилди.
Икки мамлакат бозорларига харидоргир ўзбек ва турк маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмини ошириш ва турларини кенгайтириш бўйича ишга солинмаган имкониятлар мавжудлиги алоҳида таъкидланди. Томонлар келгуси йилда ўзаро савдо ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш учун етарли салоҳият ва ресурслар мавжудлигини ҳам қайд этдилар.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим ҳамда Электрон тижорат соҳасидаги битимни ишлаб чиқиш жараёни кўриб чиқилди. Жумладан, томонлар бир қатор муҳим масалалар бўйича келиша олдилар ва ҳужжатларнинг асосий жиҳатлари бўйича якдил фикрга келдилар. Ҳужжатларни устида олиб борилаётган ишлар бу йил охиригача якунланади.
Икки томонлама савдони ошириш йўлидаги тўсиқларни бартараф этиш, шунингдек, божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича ўзаро чоралар кўришга қарор қилинди. Жорий йил охиригача икки мамлакат божхона хизматлари Қўшма божхона кенгашининг 2-йиғилишини ўтказишига келишилди ҳамда унинг давомида бу соҳада аниқ натижаларга эришиш режалаштирилди.
Турк ишбилармон доираларини кенг турдаги ўзбек маҳсулотлари билан таништириш ҳамда ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар билан бўлажак турк мижозлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш мақсадида Туркиянинг йирик шаҳарларида “Made in Uzbekistan” тармоқлар кўргазмасини ўтказиш масаласи кўриб чиқилди. Туркия томони бу ташаббусни илгари суришда кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида томонлар муштарак мақсадларга эришиш бўйича навбатдаги тадбирларни белгилаб, юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал қилиш борасида яқиндан ҳамкорлик қилиш механизмини яратишга келишиб олдилар.

Uzbekistan and Turkey aim to increase mutual trade
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov and Minister of Trade of the Republic of Turkey M.Mus discussed topical issues of developing trade and economic relations between the two countries in Istanbul.
During the meeting, the sides exchanged views on the results achieved and further measures to increase and diversify the Uzbek-Turkish trade turnover. It has been noted that the volume of bilateral trade has reached $2.4 billion in the first nine months of the current year, a 70 percent increase compared to the same period of the last year.
The parties underscored the untapped potential for increasing the volume and expanding the range of sought-after Uzbek and Turkish products in the markets of the two countries. The sides also noted the existence of opportunities and resources to bring the volume of mutual trade to $5 billion next year.
The progress of the Preferential Trade Agreement and the E-Commerce Agreement between Uzbekistan and Turkey was reviewed: the parties were able to agree on a number of important issues and reached an understanding on key aspects of the documents. The work on the drafts of these documents will be completed by the end of this year.
Agreement was reached on taking mutual measures to remove existing barriers, to boost bilateral trade and to simplify, harmonise and digitalise customs procedures. It was agreed that by the end of this year, the customs services of the two countries will hold the 2nd meeting of the Joint Customs Council, during which concrete results in this area are to be achieved.
The issue of holding a sectoral exhibition "Made in Uzbekistan" in major cities of Turkey with a view to introducing a wide range of Uzbek products to Turkish business circles and establishing direct links between Uzbek producers and potential customers from Turkey was considered. The Turkish side expressed willingness to assist in promoting this initiative.
Following the meeting, the parties outlined further steps to address common challenges and agreed to establish a mechanism for close cooperation in order to respond quickly to emerging issues.