Аҳолига тиббий хизматлар кўрсатиш сифатини яхшилаш ва соғлиқни сақлаш соҳасида кадрлар салоҳиятини янада оширишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2021-11-12 | Ҳужжатлар
Ҳудудларда соғлиқни сақлаш муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва ресурс имкониятларини кенгайтириш, уларни замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлаш, шунингдек, тиббиёт ходимларининг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш мақсадида:
1. Давлат туман (шаҳар) ва вилоят тиббиёт муассасалари учун замонавий тиббий ускуналар харид қилиш ҳамда улардаги мутахассисларнинг етакчи хорижий тиббий муассасаларда малакасини ошириш учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳисобидан Молия вазирлигига унинг талабномаларига асосан 2021-2022 йилларда 100 миллион АҚШ долларигача эквивалентдаги миллий валютада йиллик 2 фоиз ставкада кредит маблағлари ажратилсин. Бунда, ушбу маблағлар Молия вазирлигининг талабномалари тақдим этилган санадан бошлаб 3 йил муддатгача берилади.
2. Молия вазирлиги мазкур қарорнинг 1-бандига мувофиқ ажратилаётган маблағларни Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг асосланган талабномаларига ҳамда белгиланган ставкага кўра қайтариш шарти билан 3 йилдан кўп бўлмаган муддатга уларга бюджет ссудаси сифатида ажратсин. Бунда, Молия вазирлиги кредит маблағларини республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказларини замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлашга ва етакчи хорижий тиббий муассасаларда уларнинг мутахассислари малакасини оширишга ҳам йўналтириши мумкин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари тегишли ҳудудий соғлиқни сақлаш бошқармалари билан биргаликда хатлов ўтказиш асосида ҳар бир ҳудуд ва муассаса кесимида тиббий ускуналарга бўлган эҳтиёжни аниқлайди ҳамда ссуда маблағлари ҳисобидан харид қилинадиган ускуналар рўйхатини Соғлиқни сақлаш вазирлигига келишиш учун киритади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари келишилган рўйхатга асосан тиббий ускуналарни харид қилади. Бунда, ушбу жараёнга “O‘zmedimpeks” масъулияти чекланган жамияти агент сифатида жалб қилиниши мумкин;
тиббий ускуналарни харид қилиш бўйича техник топшириқлар ва тендер ҳужжатлари “Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази” давлат унитар корхонасида (кейинги ўринларда – Марказ) комплекс экспертизадан ўтказилади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари ажратилаётган ссуда маблағларининг самарали ва мақсадли ишлатилиши ҳамда ўз вақтида қайтарилишига шахсан масъул ҳисобланади;
хорижда малака оширадиган тиббиёт ходимлари рўйхати Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан танлов (конкурс) асосида шакллантирилади ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 5 майдаги ПФ–6221-сон Фармони билан ташкил қилинган Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш бўйича ишчи гуруҳи томонидан белгиланган тартибда тасдиқланади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига ҳудудлардаги тиббиёт муассасалари мутахассисларининг етакчи хорижий тиббий муассасаларда малакасини ошириш мақсадида Марказда комплекс экспертизадан ўтказиш шарти билан тўғридан-тўғри шартномалар тузишга рухсат берилади.
4. Давлат туман (шаҳар) ва вилоят тиббиёт муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва кадрлар салоҳиятини ошириш бўйича “Йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Ҳисоб палатаси (Б.Турабов) ушбу қарор доирасидаги тиббий ускуналарни харид қилиш жараёни ва улардан самарали фойдаланиш устидан доимий назорат ўрнатсин ҳамда ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига маълумот киритиб борсин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, соғлиқни сақлаш вазири Б.А.Мусаев ҳамда молия вазири Т.А.Ишметов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2022 йил 1 июнга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О дополнительных мерах по улучшению качества оказания медицинских услуг населению и дальнейшему повышению кадрового потенциала в сфере здравоохранения
2021-11-12 | Документы
В целях укрепления материально-технической базы и расширения ресурсных возможностей учреждений здравоохранения в регионах, оснащения их современным медицинским оборудованием, а также совершенствования системы повышения квалификации медицинских работников:
1. Выделить Министерству финансов в 2021–2022 годах на основании его заявок кредитные средства в национальной валюте в эквиваленте до 100 млн долларов США по ставке 2 процента годовых за счет Фонда реконструкции и развития на закупку современного медицинского оборудования для государственных районных (городских) и областных медицинских учреждений, а также на повышение квалификации их специалистов в ведущих зарубежных медицинских учреждениях. При этом данные средства предоставляются сроком на 3 года с момента подачи заявок Министерством финансов.
2. Министерству финансов выделить Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента средства, предусмотренные пунктом 1 настоящего постановления, в качестве бюджетной ссуды в соответствии с их обоснованными заявками и с условием возврата по установленной ставке на срок не более 3 лет. При этом Министерство финансов может направлять кредитные средства также на оснащение республиканских специализированных научно-практических медицинских центров современным медицинским оборудованием и повышение квалификации их специалистов в ведущих зарубежных медицинских учреждениях.
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента совместно с соответствующими территориальными управлениями здравоохранения на основе проведения инвентаризации определяют потребность в медицинском оборудовании в разрезе каждого региона и учреждения и вносят в Министерство здравоохранения для согласования перечень оборудования, закупаемого за счет средств ссуды;
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента закупают медицинское оборудование по согласованному перечню. При этом общество с ограниченной ответственностью «O‘zmedimpeks» может быть привлечено к данному процессу в качестве агента;
технические задания и тендерная документация на закупку медицинского оборудования проходят комплексную экспертизу в государственном унитарном предприятии «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» (далее – Центр);
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента несут персональную ответственность за эффективное и целевое использование, а также своевременный возврат средств выделяемой ссуды;
список медицинских работников, которые будут повышать квалификацию за рубежом, формируется Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента на основе конкурса и утверждается в установленном порядке Рабочей группой по поддержке одаренных и квалифицированных медицинских специалистов и привлечению их в медицинские учреждения, созданной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2021 года № УП–6221;
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента разрешается заключать прямые договоры с условием проведения комплексной экспертизы в Центре в целях повышения квалификации специалистов медицинских учреждений регионов в ведущих зарубежных медицинских учреждениях.
4. Утвердить «Дорожную карту» по укреплению материально-технической базы и повышению кадрового потенциала государственных районных (городских) и областных медицинских учреждений согласно приложению.
5. Счетной палате (Турабов Б.) установить постоянный контроль за процессом закупки медицинского оборудования и его эффективным использованием в рамках настоящего постановления и ежеквартально вносить информацию в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
6. Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, министра здравоохранения Мусаева Б.А. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 июня 2022 года.