Ўзбекистондаги ислоҳотлар тараққиёти бўйича Европа Иттифоқининг делегацияси билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигида Яқин Шарқ/Форс кўрфази ва Марказий Осиё бўйича раҳбари, Европа Комиссиясининг Халқаро ҳамкорлик бўйича Бош директорати Сара Риналди бошчилигидаги Европа Иттифоқи вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Молия вазирлиги делегациясига Молия вазири ўринбосари Ахадбек Ҳайдаров бошчилик қилди.
Учрашувда Ўзбекистон томонидан Агросаноат мажмуаси молияси ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишни молиялаштириш департаменти директори Тўлқин Мирзаев, Макроиқтисодий таҳлил департаменти директори Зуҳриддин Ибрагимов ва Давлат буджети департаменти директорининг биринчи ўринбосари Александра Хван иштирок этди.
Шунингдек, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Шарлотт Адриан, Европа Иттифоқи делегациясининг ҳамкорлик бўлими раҳбари Франсуа Бежо, яқин Шарқ/Форс кўрфази ва Марказий Осиё бўйича ҳамкорлик ва халқаро қўллаб-қувватлаш бўлими ходими, Европа Комиссиясининг Савдо бўйича бош директори Титиен Амати ва вазирликнинг масъул ходимлари иштирок этди.
Мазкур учрашувда томонлар Ўзбекистон Республикасининг макроиқтисодий кўрсаткичлар ва фискал ҳолати, давлат молиясини бошқариш, агросаноат комплекси, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишдаги ислоҳотлар, Европа Иттифоқи буджетини қўллаб-қувватлаш лойиҳаси, шунингдек, келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар.
Европа Иттифоқи томонидан Ўзбекистон таркибий ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошираётганини ва эришилган натижалар билан Европа Иттифоқини ҳайратда қолдиришда давом этаётганлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашув якунида вазир ўринбосари Европа Иттифоқига давлат молиясини бошқариш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишда техник ёрдам кўрсатиш, шунингдек, Европа Иттифоқига аъзо давлатлар Молия вазирлиги ходимларининг ўзаро тажриба алмашиш бўйича таклифларини билдирди.

Встреча с делегацией Европейского Союза по прогрессу реформ в Узбекистане
В Министерстве финансов Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями Европейского Союза, во главе с руководителем отдела по Ближнему Востоку/Персидскому заливу и Центральной Азии, Генерального директората по международному партнерству Европейской Комиссии Сарой Ринальди. Делегацию Министерства финансов возглавил заместитель министра финансов Ахадбек Хайдаров.
С узбекской стороны на встрече участвовали Директор Департамента финансов агропромышленного комплекса и защиты окружающей среды Тулкин Мирзаев, Директор департамента макроэкономического анализ Зухриддин Ибрагимов и Первый заместитель директора департамента государственного бюджета Александра Хван.
Со стороны гостей также участвовали Посол ЕС в Узбекистане г-жа Шарлотта Адриан, глава отдела сотрудничества Делегации ЕСв Узбекистане Франсуа Бежо, сотрудник отдела по Ближнему Востоку/Персидскому заливу и Центральной Азии по сотрудничеству и международной помощи, Генерального директората по торговле Европейской Комиссии Титиен Амати и ответственные сотрудники министерства.
На данной встрече стороны обсудили макроэкономическую и фискальную ситуацию Республики Узбекистан, реформы в сфере управления государственными финансами, агропромышленного комплекса, социальной защиты, проект бюджетной поддержки ЕС, а также перспективы будущего сотрудничества.
Со стороны ЕС было отмечено, что Узбекистан успешно реализовывает структурные реформы и продолжает удивлять ЕС с достигнутыми результатами.
В завершении встречи заместитель министра предоставил предложения по привлечению технического содействия ЕС в сфере управления государственными финансами, социальной защиты, а также обмена опытом сотрудников Министерства финансов стран-членов ЕС.