Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига унинг жорий йил 24 октябрь куни бўлиб ўтган Президент сайловида ғалаба қозонгани муносабати билан хорижий давлатлар, ҳукуматлар ва парламентлар, нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарларидан самимий қутловлар келмоқда. Уларда давлатимиз раҳбарига мустаҳкам соғлик, омонлик ва муваффақиятлар, Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик, тараққиёт ҳамда фаровонлик тилаклари билдирилган.
Ҳурматли Президент жаноблари!
Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайланганингиз билан муборакбод этишга ижозат бергайсиз.
Жорий йил март ойида Тошкентда самарали фикр алмашганимиз ва мамлакатларимиз ўртасидаги Стратегик шериклик тўғрисидаги баёнотни имзолаганимиздан мамнунман. Туркий Кенгаш доирасидаги ҳамкорлигимиз Венгрия ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстона муносабатларни мустаҳкамлашга янги суръат бағишлайди. Ишонтириб айтаманки, менинг Ҳукуматим икки томонлама муносабатларимизни ривожлантириб боришда ҳар доимгидек қатъийдир.
Келгуси йилда Будапештда расмий ташриф доирасида Президент жаноблари билан шахсан учрашишдан умидворман ҳамда ушбу ташриф муносабатларимизни мустаҳкамлаш учун яна бир имконият бўлишига ишонаман.
Олдингизда турган масъулиятли вазифаларни рўёбга чиқаришда Сизга омад ва мустаҳкам соғлик тилайман!
Виктор Орбан,
Венгрия Бош вазири
Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайланганингиз билан табриклайман.
Президент сайлови натижалари мамлакатингиз фуқаролари Сизнинг иқтисодий ўсишни таъминлаш ва одамлар фаровонлигини оширишга қаратилган сиёсатингиз ва бунёдкорлик ишларингизни тўлиқ қўллаб-қувватлаётганини яққол тасдиқлаб турибди.
Сизнинг Президент лавозимидаги муваффақиятли фаолиятингиз даврида Ўзбекистон ижтимоий-иқтисодий, гуманитар ва бошқа соҳаларда халқаро эътирофга сазовор бўлган, республиканинг жаҳон саҳнасидаги нуфузини мустаҳкамлаган улкан ютуқларга эришди.
Сизга берилган овозлар сони мутлақ кўпчиликни ташкил этгани Ўзбекистон халқи ўз Президентига чексиз ишонч билдирганини аниқ-равшан кўрсатди. Бу фидокорона меҳнатингиз ва Ватанга хизматингиз учун берилган энг юксак мукофотдир.
Парламентларимиз ўртасидаги конструктив ва очиқ мулоқот мамлакатларимиз ҳамкорлигида тўпланган бой тажрибанинг узвий қисмидир. Ишончим комил, Сизнинг бебаҳо кўмагингиз билан ҳамкорликнинг ушбу муҳим йўналиши бундан буён ҳам Россия-Ўзбекистон алоқаларининг барча соҳаларини жадаллаштиришнинг самарали воситаси бўлиб қолади.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва олий давлат лавозимидаги фаолиятингизга муваффақиятлар тилайман. Тажрибангиз, изчиллик ва интилувчанлигингиз Ўзбекистон Республикаси халқининг фаровонлиги йўлидаги сермаҳсул ишлар учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилсин.
Сизга бўлган юксак ҳурмат-эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Валентина Матвиенко,
Россия Федерацияси Федерал Мажлиси
Федерация Кенгаши Раиси
МДҲ Ижроия қўмитасига қайтиб, яна бир бор Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловидаги ишончли ғалабангиз билан табриклашни истардим.
МДҲнинг кузатувчилар миссияси раҳбари сифатида мамлакатингиз аксарият фуқароларининг Сизга бўлган ишончи юқори даражада эканига яна бир бор амин бўлдим.
Сизнинг давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингиз Ўзбекистон Республикасининг изчил тараққиётига, халқаро майдондаги ўрни янада мустаҳкамланишига, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги маконидаги интеграция жараёнлари чуқурлашишига бундан буён ҳам хизмат қилишига қатъий ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, МДҲ кузатувчилари миссиясининг фаолиятига яратилган ҳамда сайлов кампаниясига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишнинг барча босқичларида холисона мониторингни амалга ошириш имконини берган қулай шароитлар учун ташаккур билдираман.
Сиз билан шахсан учрашиш ҳамда Марказий Осиё минтақасидаги ташқи ва ички вазиятнинг долзарб масалалари, Ўзбекистон Республикасининг бугунги ривожланиши ва Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги муаммолари юзасидан очиқ суҳбатлашиш имконияти учун чин дилдан миннатдорман.
Президентликка сайловдаги ғалабангиз муносабати билан самимий табрикларимни йўллаш билан бир қаторда Сизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, Ўзбекистон халқи фаровонлиги йўлидаги фаолиятингизга муваффақиятлар тилайман.
Сергей Лебедев,
Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги
Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби
Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайланганингиз муносабати билан табриклашга ижозат бергайсиз. 2021 йил июль ойида Ўзбекистонга ташрифим давомида юртингизнинг оташин меҳри ва меҳмондўстлигидан баҳраманд бўлиб, унинг иқтисодий тараққиётига гувоҳ бўлдим.
Ўзбекистон Республикаси Жаҳон божхона ташкилотининг (ЖБТ) яқин ҳамкори ҳамда халқаро савдони қўллаб-қувватлаш ва таъминлаш ишига содиқ бўлиб қолишига ишонаман.
ЖБТ ушбу шерикликни юксак қадрлайди, Сизнинг Ўзбекистон ва қўшни мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, минтақадаги алоқаларни кенгайтиришга муҳим ҳисса қўшаётганингизни олқишлайди.
Администрациянгизга юклатилган муҳим вазифаларни бажаришда Сизга ҳар томонлама муваффақият тилайман.
Президент жаноблари, энг эзгу тилакларим ва Сизга бўлган юксак эҳтиромимни қабул қилинг.
Кунио Микурия,
Жаҳон божхона ташкилоти бош котиби
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва давлат раҳбари лавозимига қайта сайланганингиз тўғрисидаги хабарни катта мамнуният билан қабул қилдим. Ушбу муҳим воқеа – Ўзбекистон халқи Сизга яна бир бор ишонч билдиргани билан чин қалбимдан муборакбод этаман. Сизнинг оқилона ва чуқур ўйланган раҳбарлигингизда Ўзбекистон аҳолиси бундан буён ҳам катта эркинликлар ва фаровон турмушдан баҳраманд бўлишига ишончим комил.
Ўзбекистон Парламентлараро иттифоқнинг жуда фаол аъзосидир, ушбу ҳамкорлик янада мустаҳкамланишидан умидворман. Жаноби Олийлари, Сиз ҳам бу интилишни қўллаб-қувватлашингизга ишонаман, шу сабабли ҳамкорлигимизни янада юксак даражага олиб чиқишимизга умид қиламан.
Сизни яна бир бор табриклайман ва омад тилайман. Яқин фурсатда Сиз билан учрашиш имкониятини орзиқиб кутаман.
Самимий ҳурмат билан
Мартинг Чунгонг,
Парламентлараро иттифоқ бош котиби
Президент Жаноби Олийлари,
Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгаши номидан ва шахсан ўз номимдан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида қозонилган ишончли ғалабангиз муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Куни кеча бўлиб ўтган сайловда хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар, шу жумладан, Туркий Кенгашдан кузатув миссиялари иштирок этиб, мазкур муҳим сиёсий тадбир халқаро миқёсда эътироф этилган стандартларга мувофиқ ўтганига гувоҳ бўлдилар.
Мазкур сайлов Ўзбекистон халқининг яна бир бор фидойилиги, шижоати ва фаоллигини намоён этган бўлса, овоз бериш натижалари қардош халқнинг Янги Ўзбекистонда Сиз Жаноби Олийларининг раҳбарлиги остида амалга оширилаётган ислоҳотларни нақадар қўллаб-қувватлаётганини тўлиқ тасдиқлади.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз Жаноби Олийларига Туркий Кенгаш фаолиятини доимий қўллаб-қувватлаётганингиз ва туркий давлатлар ўртасидаги кўп томонлама муносабатларни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшаётган бебаҳо ҳиссангиз учун миннатдорлик билдириб, Сизга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат ва муваффақият ҳамда қардош Ўзбекистон халқига тинчлик ва равнақ тилайман.

По случаю победы на состоявшихся 24 октября текущего года президентских выборах на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления от глав государств, правительств и парламентов зарубежных стран, руководителей авторитетных международных организаций. В них выражаются искренние пожелания крепкого здоровья, благополучия и успехов главе нашего государства, а также мира, прогресса и процветания народу Узбекистана.
Прошу разрешить поздравить Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Я рад плодотворному обмену мнениями в Ташкенте в марте этого года и подписанию Заявления о стратегическом партнерстве между нашими странами. Убежден, что наше сотрудничество в рамках Тюркского Совета придаст дополнительный импульс укреплению дружественных отношений между Венгрией и Узбекистаном. Уверяю Вас, что мое Правительство неизменно, по-прежнему, привержено постоянному развитию наших двухсторонних отношений.
Уверен, что в следующем году я смогу лично встретить господина Президента в Будапеште в рамках официального визита, который предоставит еще одну возможность для углубления наших отношений.
Желаю удачи и крепкого здоровья для выполнения стоящих перед Вами ответственных задач!
Виктор Орбан,
Премьер-министр Венгрии.
От имени Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации и от себя лично поздравляю Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Итоги президентских выборов убедительно свидетельствуют о безоговорочной поддержке гражданами страны Вашего политического курса и созидательной работы, направленной на обеспечение экономического роста и повышение благосостояния людей.
За время Вашей успешной деятельности на посту Президента Узбекистан продемонстрировал впечатляющие достижения в социально-экономической, гуманитарной и других сферах, получившие международное признание и укрепившие авторитет республики на мировой арене.
Абсолютное число голосов, отданных за Вашу кандидатуру, наглядно показало безграничное доверие, которое народ Узбекистана выразил своему Президенту. Это высшая награда для государственного деятеля, полученная Вами за самоотверженный труд и служение Родине.
Богатый опыт сотрудничества, накопленный нашими странами, традиционно включает конструктивный и открытый диалог по парламентской линии. Убеждена, что при Вашей неоценимой поддержке это важное направление взаимодействия и впредь будет эффективным инструментом для интенсификации всего комплекса российско-узбекистанских связей.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, благополучия и успехов в деятельности на высшем государственном посту. Пусть Ваши опыт, последовательность и целеустремленность служат надежным фундаментом для плодотворной работы на благо народа Республики Узбекистан.
Примите уверения в моем самом высоком уважении.
Валентина Матвиенко,
Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович!
По возвращении в Исполнительный комитет СНГ хотел бы еще раз сердечно поздравить Вас с убедительной победой на выборах Президента Республики Узбекистан.
Как глава миссии наблюдателей от СНГ я в очередной раз стал свидетелем высокого уровня доверия, которым Вы пользуетесь у подавляющего большинства граждан своей страны.
Глубоко убежден, что Ваша деятельность в качестве главы государства будет и далее способствовать поступательному развитию Республики Узбекистан, укреплению ее позиций на международной арене, а также углублению интеграционных процессов на пространстве Содружества Независимых Государств.
Пользуясь случаем, выражаю признательность за созданные благоприятные условия для работы миссии наблюдателей от СНГ, позволившие осуществлять объективный мониторинг на всех этапах подготовки и проведения избирательной кампании.
Искренне благодарен за возможность личной встречи с Вами и откровенную беседу по актуальным вопросам внешней и внутренней обстановки в Центрально-Азиатском регионе, о развитии Республики Узбекистан на современном этапе и проблемам Содружества Независимых Государств.
К словам сердечных поздравлений с победой на президентских выборах присоединяю пожелания доброго здоровья, благополучия и успехов в вашей работе во благо народа Узбекистана.
Сергей Лебедев,
председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь Содружества Независимых Государств
Позвольте поздравить Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан. Во время моего недавнего визита в Узбекистан в июле 2021 года я наслаждался теплом и гостеприимством, которые может предложить Ваша страна, и имел возможность стать свидетелем экономического развития республики.
Я уверен, что Республика Узбекистан останется близким партнером Всемирной таможенной организации (ВТамО) и сохранит приверженность содействию и обеспечению международной торговли.
ВТамО высоко ценит это партнерство и приветствует Вашу важную роль в укреплении сотрудничества между Узбекистаном и соседними странами, что является хорошим примером расширения связей в регионе.
Я желаю Вам всяческих успехов в дальнейшем выполнении основных обязанностей, возложенных на Вашу Администрацию.
Примите, господин Президент, мои наилучшие пожелания и заверения в моем самом высоком уважении.
Кунио Микурия,
генеральный секретарь Всемирной таможенной организации
С чувством глубоко удовлетворения воспринял новость о Вашем переизбрании на высокую должность Президента и главы государства Республики Узбекистан. По этому знаменательному случаю хотел бы от всей души поздравить Вас с тем доверием, которое вновь подтвердил Вам народ Узбекистана. Убежден, что в соответствии с Вашим переизбранием жители Узбекистана будут и дальше пользоваться большими свободами и благополучием благодаря Вашему мудрому и глубоко продуманному руководству.
Узбекистан является очень активным членом Межпарламентского союза, и я рассчитываю на укрепление этого сотрудничества. Уверен, что это стремление разделяете и Вы, Ваше Превосходительство, и поэтому надеюсь, что мы сможем поднять наше сотрудничество на еще более высокий уровень.
Еще раз поздравляю и хочу пожелать Вам успехов. С нетерпением жду встречи с Вами в ближайшее время.
Мартинг Чунгонг,
генеральный секретарь Межпарламентского союза
Ваше Превосходительство Президент,
Примите сердечные поздравления от имени Совета сотрудничества тюркоязычных государств и от меня лично по случаю вашей убедительной победы на выборах Президента Республики Узбекистан.
Миссии наблюдателей от иностранных государств и международных организаций, в том числе Тюркского Совета, принимавшие участие в состоявшихся недавно выборах, смогли убедиться в том, что данное важное политические мероприятие прошло в соответствии с общепризнанными международными стандартами.
Эти выборы вновь продемонстрировали самоотверженность, энергичность и активность народа Узбекистана, а итоги голосовани полностью подтвердили широкую поддержку братским узбекским народом реформ, проводимых в Новом Узбекистане под руководством Вашего Превосходительства.
Пользуясь случаем, выражаю Вашему Превосходительству благодарность за Вашу постоянную поддержку деятельности Тюркского Совета и бесценный вклад в развитие и укрепление многосторонних отношений между тюркоязычным государствами, желаю Вам крепкого здоровья, счастья и успехов, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.