Термиз агротехнологиялар ва инновацион ривожланиш институтини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Сурхондарё вилоятининг тупроқ-иқлим шароитида қишлоқ хўжалиги экинларидан, жумладан, мевали ва ёнғоқ мевали, сабзавот, полиз, дон-дуккакли экинлардан юқори ҳосил олиш, уларнинг касаллик ва зараркунандаларига қарши курашиш, илғор, интенсив агротехнологияларни жорий қилиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш, қайта ишлаш, суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини янада яхшилаш учун замонавий билим ва кўникмаларга эга олий маълумотли мутахассис кадрларга бўлган эҳтиёжни қондириш мақсадида:
1. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Сурхондарё вилояти ҳокимлигининг Тошкент давлат аграр университетининг Термиз филиали негизида Термиз агротехнологиялар ва инновацион ривожланиш институтини (кейинги ўринларда – Институт) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Институтнинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
тупроқ-иқлим шароитидан келиб чиқиб ҳудудларни ихтисослаштириш, экспортбоп ва даромадбоп қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришни ташкил этиш, қишлоқ хўжалигида инновацион ресурстежамкор технологияларни ҳамда рақамлаштирилган агротехнологияларни жорий қилиш бўйича замонавий билимларга эга бўлган кадрлар тайёрлаш;
ўқув машғулотлари, малакавий амалиётларни ўташда талабаларни инновацион ва янгича фикрлашга йўналтирадиган янги ўқитиш технологиялари ҳамда уларнинг мустақил изланишини таъминловчи механизмларни кенг жорий этиш;
Сурхондарё вилоятининг тупроқ-иқлим шароитида қишлоқ хўжалиги экинларини, жумладан, мевали ва ёнғоқ мевали, сабзавот, полиз, дон-дуккакли, субтропик ва тропик экинларни парваришлашнинг био-, нано- ва ресурстежамкор ҳамда интенсив технологияларини ишлаб чиқиш;
Институт ер майдонларида ички ва ташқи бозор эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда, қишлоқ хўжалиги экинларининг серҳосил, шўр ва қурғоқчиликка, касаллик ҳамда зараркунандаларга чидамли, маҳсулот сифати юқори бўлган нав ва дурагайлари селекцияси ҳамда уруғчилигини йўлга қўйиш;
илмий ходимларнинг илғор инновацион технологияларни яратиш бўйича ташаббускорлигини қўллаб-қувватлаш, уларнинг новаторлик ғояларини ишлаб чиқаришга жорий этишга кўмаклашиш;
кластерлар, кооперациялар, фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари учун кўргазмали дала майдонларини ташкил этиш ҳамда тавсиялар ишлаб чиқиш;
ривожланган хорижий илмий-тадқиқот ва таълим муассасаларида профессор-ўқитувчилар, илмий ходимлар ва магистрларнинг малакасини ошириш.
2. Белгилансинки, Институтда 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб:
бакалавриат таълим йўналишларида таълимнинг кредит-модуль тизими босқичма-босқич жорий этилади. Бунда, талабалар учун ҳафтанинг шанба куни мустақил ўзлаштириш куни деб белгиланади;
хорижий олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда ташкил этиладиган қўшма таълим дастурларининг ўқув режалари ва фан дастурлари хорижий ҳамкорлар билан келишилган ҳолда мустақил тасдиқланади.
Институтнинг фаолияти Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан мувофиқлаштирилади.
3. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
2022 йил якунига қадар Институтда Жаҳон банки маблағлари ҳисобидан талабалар, магистрлар ва илмий изланувчилар ҳамда ёш профессор-ўқитувчиларнинг илмий ишланмалари асосида лойиҳаларнинг стартапларини яратиш ва амалиётга татбиқ этиш билан шуғулланувчи IT-инкубатор илмий инновацион марказини ташкил этсин;
Институтга тегишли ер майдонларида халқаро грант маблағлари ҳисобидан анор, хурмо, лимон, қора олхўри, узум ва бошқа мева-сабзавотларнинг юқори ҳосилли, йилига 2-3 маротаба ҳосил олишга имкон берадиган навларини яратиш бўйича кўргазмали дала майдонларини барпо этсин;
анор, хурмо, лимон, қора олхўри ва узум етиштиришнинг янги самарадор агротехнологияларини яратиш бўйича бажариладиган йиллик мақсадли илмий лойиҳаларни шакллантириб, илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида молиялаштириш учун Инновацион ривожланиш вазирлигига тақдим қилсин. Бунда, Инновацион ривожланиш вазирлиги тегишли илмий-техник кенгашларнинг асослантирилган хулосалари асосида белгиланган тартибда грант маблағларини ажратиш чораларини кўрсин;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан келишган ҳолда келгуси йиллар учун мўлжалланган ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурлари доирасида Институт ҳудудида бино ва иншоотларни қуриш, реконструкция қилиш ҳамда капитал таъмирлаш ишларини олий таълим соҳасига ажратилган лимитлар доирасида амалга ошириш юзасидан Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига таклифлар киритсин.
Термиз агротехнологиялар ва инновацион ривожланиш институти фаолиятини ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
Фан, таълим ва ишлаб чиқаришнинг узвий интеграциясини таъминлаш мақсадида Термиз агротехнологиялар ва инновацион ривожланиш институтидаги бакалавриат таълим йўналишлари ҳамда магистратура мутахассисликларига бириктирилаётган илмий-тадқиқот институтлари, ташкилотлар ва йирик хўжалик субъектлари рўйхати 2-иловага мувофиқ;
Термиз агротехнологиялар ва инновацион ривожланиш институтининг бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларига амалиёт ўташ учун бириктирилаётган илмий-тадқиқот институтлари, ташкилотлар ва йирик хўжалик субъектлари рўйхати 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Институт Тошкент давлат аграр университети Термиз филиалининг барча ҳуқуқ ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Институтга қабул параметрлари белгиланган тартибда ҳар йили тасдиқланадиган республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрларидан келиб чиққан ҳолда аниқланади.
6. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда:
давлат таълим стандартлари, малака талаблари, ўқув режалари ва фан дастурларини ресурс тежовчи технологиялар, ривожланган хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибалари ҳамда талабларидан келиб чиқиб қайта ишлаб чиқсин ҳамда ўқув жараёнига жорий этсин;
ҳудуднинг кадрларга бўлган эҳтиёжини эътиборга олиб, Институтда бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кечки (сменали) таълимни ташкил этиш, 2022 йилдан бошлаб илмий салоҳиятни ошириш учун олий таълимдан кейинги таълим (докторантура)га қишлоқ хўжалиги ихтисосликлари бўйича қабулни ташкил этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
7. Институт фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
хўжалик фаолиятидан ва шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар;
8. Белгилаб қўйилсинки, Институтни бюджет маблағлари ҳисобидан сақлаш харажатлари 2021 йилда Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан биринчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчи сифатида Қишлоқ хўжалиги вазирлигига ажратилган маблағлар доирасида амалга оширилади, 2022 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида назарда тутилади.
9. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Сурхондарё вилояти ҳокимлиги халқаро молия институтларининг маблағлари ҳисобидан:
Институтнинг “Анорчилик” йўналишидаги профессор-ўқитувчиларини ва таҳсил олаётган ёш олимларини анор етиштириш тажрибасини ўрганиш учун илғор хорижий давлатларга малака ошириш курсларига ва стажировкаларга юборилишини;
хорижий давлатларнинг етакчи олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда ташкил этиладиган қўшма таълим дастурларининг ўқув режаларини хорижий экспертлар иштирокида белгиланган тартибда ишлаб чиқилишини;
Институтнинг профессор-ўқитувчиларини, илмий ва техник-муҳандис ходимларини ҳар йили Ўзбекистон ҳамда хорижий давлатларнинг етакчи олий таълим муассасаларида, илмий-тадқиқот марказларида, агрокластерларда, кооперацияларда ва йирик ишлаб чиқариш ташкилотларида стажировка ўташи бўйича дастурлар ишлаб чиқилишини ва унинг амалга оширилишини;
икки ой муддатда Институтнинг тузилмаси ва устави тасдиқланишини ҳамда белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказилишини;
Институтга танлов асосида, шу жумладан, республика олий таълим муассасаларида фаолият юритаётган амалий тажрибага эга бўлган юқори малакали профессор-ўқитувчилар жалб этилишини;
Институтнинг ахборот-ресурс маркази маҳаллий ҳамда хорижий ўқув ва бадиий адабиётлар билан тўлдирилишини таъминласин.
10. Республика олий таълим тизимидаги мавқеи, илмий салоҳияти, узоқ йиллар давомида шаклланган анъаналарини инобатга олган ҳолда Тошкент давлат аграр университети зиммасига қуйидаги йўналишларда Институтга кўмак бериб бориш юклатилсин:
салоҳиятли кадрларни жалб этган ҳолда таълим ва илмий фаолиятни ташкил этиш, таълим, тарбия, илмий ва ўқув жараёнларини самарали бошқариш;
таълим жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, дарслик, ўқув қўлланмалари, ўқув-услубий материаллар ва ахборот ресурслари билан таъминлаш;
профессор-ўқитувчиларнинг малакасини ошириш ва иқтидорли ёшлар селекциясини амалга ошириш, илмий-тадқиқот ишлари учун қўшимча шароитлар яратиш ва “устоз-шогирд” тизими асосида илмий мактабларни ривожлантириш.
11. Сурхондарё вилояти ҳокимлиги:
Институтга хориждан ва республиканинг бошқа ҳудудларидан ишга таклиф этилган мутахассисларни турар жой билан таъминлаш мақсадида Термиз шаҳрида қурилаётган арзон уй-жойлардан имтиёзли шартлар асосида эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда хонадонлар ажратилишини;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда 2021 йил якунига қадар талабалар контингенти ошиб боришини ҳисобга олиб, 2022/2023 ўқув йилидан Институтга яқин бўлган ҳудуддан қўшимча бино ажратиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритилишини таъминласин.
12. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Сурхондарё вилояти ҳокимлигининг:
Институтга Тошкент давлат аграр университети Термиз филиалининг Сурхондарё вилояти, Термиз тумани, "Янгиобод" қишлоқ фуқаролар йиғини, Лимонзор қишлоғи ҳудудида жойлашган бино ва иншоотларини тегишли ҳудуди билан биргаликда оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бериш, унинг ўқув ва лаборатория жиҳозлари, транспорт воситалари, қишлоқ хўжалиги техникалари, компьютер техникалари, ўқув адабиётлари ҳамда бошқа мол-мулкини топшириш;
Тошкент давлат аграр университети Термиз филиалининг барча талабаларини Институтнинг мос таълим йўналишлари ва мутахассисликларига ўтказиш ҳамда 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб битирувчи курс талабаларига белгиланган тартибда Институт дипломини бериш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 10 июлдаги “Тошкент давлат аграр университети Термиз филиали фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 479-сон қарори ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
14. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А. Ходжаев, Сурхондарё вилояти ҳокими Т.А. Боболов белгилансин.
Қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ш.М. Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по созданию Термезского института агротехнологий и инновационного развития
В целях удовлетворения потребности в кадрах специалистов с высшим образованием, обладающих современными знаниями и навыками получения высоких урожаев сельскохозяйственных культур, включая плодовые, орехоплодные, овощные, бахчевые и зернобобовые, борьбы с их болезнями и вредителями, внедрения передовых и интенсивных агротехнологий, хранения и переработки сельскохозяйственной продукции, дальнейшего улучшения мелиоративного состояния орошаемых земель в почвенно-климатических условиях Сурхандарьинской области:
1. Согласиться с предложением Министерства сельского хозяйства, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и хокимията Сурхандарьинской области о создании Термезского института агротехнологий и инновационного развития (далее – Институт) на базе Термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета.
Определить основными задачами Института:
подготовку кадров, обладающих современными знаниями по специализации территорий, организации выращивания сельскохозяйственных культур, ориентированных на экспорт и доход исходя из почвенно-климатических условий, а также внедрению инновационных ресурсосберегающих технологий и цифровых агротехнологий в сельском хозяйстве;
широкое внедрение на учебных занятиях и при прохождении квалификационной практики новых технологий обучения, направляющих студентов на инновационное и новое мышление, а также механизмов, обеспечивающих их самостоятельные изыскания;
разработку био-, нано-, ресурсосберегающих и интенсивных технологий ухода за сельскохозяйственными культурами, включая плодовые, орехоплодные, овощные, бахчевые, зернобобовые, субтропические и тропические, в почвенно-климатических условиях Сурхандарьинской области;
налаживание на земельных площадях Института селекции и семеноводства высокоурожайных, устойчивых к засолению, засухе, болезням и вредителям высококачественных сортов и гибридов сельскохозяйственных культур исходя из потребностей внутреннего и внешнего рынков;
поддержку инициативности научных работников по созданию передовых инновационных технологий, оказание содействия во внедрении в производство их новаторских идей;
создание показательных полевых площадей и разработку рекомендаций для кластеров, коопераций, фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
повышение квалификации профессоров-преподавателей, научных работников и магистров в развитых зарубежных научно-исследовательских и образовательных учреждениях.
2. Установить, что с 2021/2022 учебного года Институт:
поэтапно внедряет кредитно-модульную систему обучения на всех направлениях образования бакалавриата. При этом суббота устанавливается днем самостоятельной подготовки студентов;
самостоятельно утверждает учебные планы и программы предметов совместных образовательных программ, организованных в сотрудничестве с зарубежными высшими образовательными учреждениями, по согласованию с зарубежными партнерами.
Деятельность Института координируется Министерством сельского хозяйства.
3. Министерству сельского хозяйства:
создать до конца 2022 года в Институте Научно-инновационный центр – IT-инкубатор, занимающийся созданием и внедрением на практике стартап-проектов на основе научных разработок студентов, магистров, научных соискателей и молодых профессоров-преподавателей, за счет средств Всемирного банка;
создать на земельных площадях Института показательные полевые площади для создания высокоурожайных сортов граната, хурмы, лимона, чернослива, винограда, иных фруктов и овощей, предоставляющих возможность сбора урожая 2–3 раза в год;
сформировать годовые целевые научные проекты создания новых эффективных агротехнологий выращивания граната, хурмы, лимона, чернослива и винограда и представить их Министерству инновационного развития для финансирования в рамках государственных программ научной деятельности. При этом Министерству инновационного развития принять меры по выделению грантовых средств на основании обоснованных заключений соответствующих научно-технических советов в установленном порядке;
внести по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами в Министерство экономического развития и сокращения бедности предложения о выполнении работ по строительству, реконструкции и капитальному ремонту зданий и сооружений
на территории Института в рамках программ развития социальной и производственной инфраструктуры на последующие годы в пределах лимитов, выделяемых на сферу высшего образования.
Программу мер по организации деятельности Термезского института агротехнологий и инновационного развития согласно приложению № 1;
Перечень научно-исследовательских институтов, организаций и крупных хозяйствующих субъектов, закрепляемых за направлениями бакалавриата и специальностями магистратуры Термезского института агротехнологий и инновационного развития, в целях обеспечения тесной интеграции науки, образования и производства согласно приложению № 2;
Перечень научно-исследовательских институтов, организаций и крупных хозяйствующих субъектов, закрепляемых за направлениями бакалавриата и специальностями магистратуры Термезского института агротехнологий и инновационного развития, в целях прохождения практики согласно приложению № 3.
Институт является правопреемником по всем правам и обязательствам Термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета;
Параметры приема в Институт определяются исходя из ежегодно утверждаемых в установленном порядке параметров государственного заказа приема на учебу в высшие образовательные учреждения республики.
6. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством высшего и среднего специального образования:
доработать и внедрить в учебный процесс государственные образовательные стандарты, квалификационные требования, учебные планы и программы предметов исходя из ресурсосберегающих технологий, передового опыта и требований развитых зарубежных государств;
внести в Кабинет Министров предложение по организации в Институте вечернего (сменного) обучения на направлениях образования бакалавриата, с 2022 года в целях повышения научного потенциала – по приему на послевузовское обучение (в докторантуру) по специализациям сельского хозяйства, с учетом потребности региона в кадрах.
7. Определить источниками финансирования деятельности Института:
доходы, поступающие от хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе;
8. Установить, что расходы на содержание Института осуществляются в рамках средств, выделенных Министерству сельского хозяйства из республиканского бюджета Республики Узбекистан на 2021 год в качестве распределителя бюджетных средств первого уровня, с 2022 года – предусматриваются в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Министерству сельского хозяйства, Министерству высшего и среднего специального образования и хокимияту Сурхандарьинской области за счет средств международных финансовых институтов обеспечить:
направление профессоров-преподавателей и молодых ученых Института, осуществляющих деятельность и обучающихся по направлению «Гранатоводство», на курсы повышения квалификации и стажировку в передовые зарубежные государства для изучения опыта выращивания граната;
разработку учебных планов совместных образовательных программ, организуемых в сотрудничестве с ведущими высшими образовательными учреждениями зарубежных государств, с участием зарубежных специалистов в установленном порядке;
разработку и реализацию программ ежегодной стажировки профессоров-преподавателей, научных, технических и инженерных работников Института в ведущих высших образовательных учреждениях, научно-исследовательских центрах, агрокластерах, кооперативах,  крупных производственных организациях Узбекистана и зарубежных государств;
в двухмесячный срок утверждение и в установленном порядке государственную регистрацию структуры и устава Института;
привлечение в Институт высококвалифицированных профессоров-преподавателей, осуществляющих деятельность в высших образовательных учреждениях республики и имеющих практический опыт работы, на конкурсной основе;
информационно-ресурсный центр Института отечественной и зарубежной учебной и художественной литературой.
10. Принимая во внимание авторитет в системе высшего образования, научный потенциал и традиции, сформированные на протяжении долгих лет, возложить на Ташкентский государственный аграрный университет оказание содействия Институту в следующих направлениях:
организация образовательной и научной деятельности, эффективное управление образовательным, воспитательным, научным и учебным процессами с привлечением кадров, обладающих потенциалом;
внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в образовательный процесс, обеспечение учебниками, учебными пособиями, учебно-методическим материалом и информационными ресурсами;
повышение квалификации профессоров-преподавателей, проведение селекции талантливой молодежи, создание дополнительных условий для научно-исследовательской работы и развитие научных школ по системе «наставник – ученик».
11. Хокимияту Сурхандарьинской области обеспечить:
выделение на льготных условиях квартир в доступных жилых домах, строящихся в городе Термезе, для обеспечения жильем специалистов, приглашенных на работу в Институт из других регионов республики и зарубежных государств;
внесение до конца 2021 года Министерством сельского хозяйства совместно с Министерством высшего и среднего специального образования предложения в Кабинет Министров о выделении с 2022/2023 учебного года дополнительного здания на территории, прилегающей к Институту, с учетом увеличения контингента студентов.
12. Согласиться с предложениями Министерства сельского хозяйства и хокимията Сурхандарьинской области по:
передаче Институту зданий и сооружений Термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета и прилегающей территории, расположенных по адресу: Сурхандарьинская область, Термезский район, сельский сход граждан «Янгиабад», село Лимонзор, на основе права оперативного управления вместе с его учебным и лабораторным оборудованием, транспортными средствами, сельскохозяйственной и компьютерной техникой, учебной литературой и иным имуществом;
переводу всех студентов Термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета на соответствующие направления образования и специальности Института, с 2021/2022 учебного года – выдаче выпускникам диплома Института в установленном порядке.
13. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 2017 года № 479 «О мерах по организации деятельности Термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета».
14. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
15. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. и хокима Сурхандарьинской области Боболова Т.А. персональную ответственность за организацию исполнения настоящего постановления.