Ўзбекистон Президенти Покистон Бош вазири билан икки томонлама кун тартиби ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
2021-10-27 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 октябрь куни Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Покистон Ҳукумати раҳбари мамлакатимиз етакчисини сайлов кампанияси муваффақиятли ўтказилгани ва Президент сайловида ишончли ғалабага эришилгани билан самимий қутлаб, дўст Ўзбекистон халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири икки томонлама ҳамкорликда барқарор ривожланиш тенденцияси кузатилаётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Жорий йил июль ойида ўтган Тошкент саммити давомидаги самарали учрашувлар кўп қиррали Ўзбекистон-Покистон муносабатларини аниқ мазмун билан бойитиб, стратегик шериклик даражасига кўтаришга хизмат қилди.
Ўзаро савдо кўрсаткичлари ортаётгани, икки мамлакат етакчи компанияларининг саноат кооперацияси кўлами кенгайиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Инвестиция, банк-молия, транспорт-коммуникация, гуманитар ва бошқа соҳаларда янги лойиҳа ва дастурлар ишлаб чиқилмоқда.
Афғонистонда вужудга келаётган вазият юзасидан ҳам фикр алмашилди. Ушбу мамлакатда тинчлик ўрнатилишига ва ижтимоий-иқтисодий тараққиётга эришишга кўмаклашиш мақсадида халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳим экани қайд этилди.

President of Uzbekistan holds a phone call with the Prime Minister of Pakistan
On October 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan.
The Prime Minister of Pakistan warmly congratulated the Leader of Uzbekistan on the successful completion of the election campaign and a convincing victory in the past Presidential elections, sincerely wished peace, well-being and prosperity to the friendly people of Uzbekistan.
The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan noted with deep satisfaction the steady trend of the progressive development of cooperation.
Fruitful meetings during the Tashkent Summit in July this year made it possible to bring multifaceted relations between Uzbekistan and Pakistan to the level of strategic partnership, filling them with concrete content.
The growth of indicators of mutual trade and the scale of industrial cooperation of the leading companies of the two countries was emphasized. New projects and programs of cooperation in investment, banking and finance, transport and communication, humanitarian and other spheres are being worked out.
Views were also exchanged on the developing situation in Afghanistan. The importance of consolidating international efforts to promote the establishment of peace and socio-economic development in this country was emphasized.