Ўзбекистон Республикасида сайлов жараёнларига рақамли технологияларни жорий қилишнинг асосий йўналишлари тўғрисида матбуот анжумани
2021-10-25 | Сайлов
Марказий сайлов комиссияси Матбуот марказида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикасида сайлов жараёнини янада такомиллаштиришнинг энг муҳим йўналишларидан бири – рақамли технологияларни кенг жорий этиш ҳисобланади.
Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг тегишли қарорлари қабул қилинган ва уларда сайлов жараёнларига IT технологияларни кенг жорий этиш ва ушбу йўналишни рақамлаштириш юзасидан аниқ вазифалар белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2018 йил 4 октябрьдаги ПҚ–3961-сон;
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Сайловчиларининг ягона электрон рўйхатини шакллантириш ва юритиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017 йил 15 августдаги 630-сон қарорлари асосида сайлов жараёнларини бошқариш ахборот тизими, сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати ишлаб чиқилган ва аввалги сайловлар тажрибасидан келиб чиқиб, такомиллаштириш чоралари кўрилди.
2019 йилда республикамизда ўтказилган Парламент сайловларида сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш бўйича олинган тажрибадан келиб чиқиб, жорий йилда ўтказиладиган Президент сайловига тайёргарлик кўриш жараёнларида қуйидагиларга алоҳида эътибор қаратилди.
Биринчи навбатда, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳри, шунингдек шаҳар ва туманлар миқёсида сайлаш ҳуқуқига эга бўлган фуқаролар ҳақидаги маълумотларни аниқлаштириш учун мутасадди вазирлик ва идоралар (жумладан Ички ишлар вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, маҳаллий ҳокимликлар ва бошқалар) вакилларидан иборат штаблар тузилди.
Иккинчи навбатда, ҳудудларда ташкил этилган штаблар томонидан 7,2 миллиондан ортиқ хонадон ва 23,8 миллион нафар фуқаронинг маълумотлари ўрганиб чиқилди.
Учинчи навбатда, кўчмас мулк объектлари тўғрисида давлат органлари томонидан тегишли ахборотлар рақамлаштирилиб, уларни реал вақт режимида янгилаш ишлари амалга оширилиши йўлга қўйилди.
Тўртинчи навбатда, сайлов участкаларининг жойлашуви ва уларнинг чегараларидан келиб чиқиб, интерактив харитани шакллантириш учун сайлов участкаларининг чегаралари белгилаб чиқилди.
Участка сайлов комиссиялари аъзоларини рақамли технологиялардан фойдаланиш кўникмаларига ўргатиш жараёнини ташкил қилиш мақсадида тегишли Консепсия тасдиқланиб, 30 нафар республика тренерлари тайёрланди.
Улар томонидан ҳудудий миқёсида 797 нафар тренер шакллантирилиб, уларнинг ҳар бири 14-15 та сайлов участкаларига бириктирилиб, 3-босқичда жорий йилнинг август ва сентябр ойларида жами 32 856 нафар сайлов комиссиялари аъзолари (оператор) ўқитилди.
Бундан ташқари, ўз-ўзини тайёрлаш учун тегишли ўқув материаллари – фойдаланувчи йўриқномалари, видеоролик, инфографика ва бошқалар тайёрланди.
Фойдаланувчиларга кўмак бериш, саволларга тезкор жавоб қайтариш ва юзага келган камчиликларни тезкорлик билан бартараф этиш бўйича 10 нафар малакали мутахассисдан иборат, кун-тун ишлайдиган қўнғироқларни қайта ишлаш маркази фаолияти йўлга қўйилди.
Республикада мавжуд 10 761 та сайлов участкаларининг барчаси телефон алоқаси билан тўлиқ таъминланган.
Шундан 96,7 фоизи ёки 10 416 таси оптик толали юқори тезликдаги интернет тармоғига уланган. Қолган 3,3 фоизи ёки 345 таси мобил ва радио алоқа тармоғи ҳамда сунъий йўлдош орқали юқори тезликдаги Интернет билан таъминланди.
Сайлов жараёнларининг шаффоф ва ошкора ўтказилишини таъминлаш мақсадида Марказий сайлов комиссияси томонидан тақдим этилган рўйхатга асосан 207 та сайлов участкаларига 414 та видеокузатув камералари ўрнатилди.
Мазкур видеокузатув камерларини Марказий сайлов комиссиясининг Матбуот марказида катта ҳажмдаги экранда, сайлов порталида ва Миллий телерадиокомпаниянинг “Ўзбекистон 24” телеканалида сайлов куни онлайн намойиш қилиш юзасидан техник ишлар амалга оширилди.
Шунингдек, Сайловчиларга қулайлик яратиш мақсадида Coll-марказ ташкил этган ҳолда Марказий сайлов комиссияси учун “12 00” ва сайлов жараёнини техник қўллаб-қувватлаш учун “12 09” махсус қисқа рақамлари бириктирилди.
Сайлов жараёнларида ахборот ресурсларидан фойдаланишда қатор имкониятлар яратилди. Жумладан:
Президент сайлови портали ҳамда Марказий сайлов комиссияси расмий веб-сайтининг янги талқини ишлаб чиқилди ва ишга туширилди;
Президент сайлови порталида Кадастр агентлиги билан ҳамкорликда Округ ва сайлов участкалари ҳақида батафсил маълумот олиш имконини берувчи ҳамда қўшимча хизматларни кўзда тутадиган интерактив харита (geoportal) ишга туширилди;
участка сайлов комиссия аарини масофавий ўқитиш ва тест тизими (telegram bot), сайловга оид савол-жавоб, сайлов та’миноти ва сайлов участкасини аниқлаш бўйича махсус телеграм-бот ишга туширилди;
Сайлов қонунчилиги бўйича ўқув материаллари (контентлар)дан фойдаланиш бўйича мобил илова Тошкент шаҳридаги Инха университети томонидан ишлаб чиқилди.
Сайлов жараёнларини рақамлаштириш доирасида ишлаб чиқилган ахборот ресурслари, тизимлари, веб-сайтлар Ахборот технологиялари вазирлиги тизимидаги корхона ва ташкилотлар, олий ўқув юртлари мутахассислари томонидан яратилган ва техник қўллаб-қувватлаб борилади.
Бошқача қилиб айтганда, IT кадрларни тайёрлаш, IT компаниялар учун яратилган кенг имкониятлар ва шароитлар натижасида буларнинг барчаси маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан яратилган.

Пресс-конференция по вопросам внедрения цифровых технологий по основным направлениям избирательных процессов
2021-10-25 | Выборы
Пресс-центре Центральной избирательной комиссии прошла пресс-конференция с участием Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова.
Одно из важнейших направлений дальнейшего совершенствования избирательных процессов в Республике Узбекистан – широкое внедрение цифровых технологий.
В этом плане приняты соответствующие решения Президента Республики Узбекистан и Правительства, где определены основные задачи по широкому внедрению цифровых технологий в избирательные процессы и их цифровизации.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2018 года №ПП-3961 «О мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс» и постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 августа 2017 года №ПКМ-630 «О мерах по формированию и ведению единого электронного списка избирателей Республики Узбекистан» были разработаны Информационная система по управлению избирательным процессом, Единый список избирателей, и исходя из опыта предыдущих выборов, приняты меры по совершенствованию избирательных процессов.
Исходя из опыта по формированию единого списка избирателей на последних парламентских выборах, прошедших в республике в 2019 года, в текущем году в рамках Президентских выборов было уделено внимание следующим вопросам.
Во-первых, с целью формирования информации о гражданах по Республике Каракалпакстан, областям, городу Ташкенту, а также в разрезе городов и районов, имеющих право голоса, были созданы штабы из представителей соответствующих министерств и ведомств (в частности, Министерства внутренних дел, Кадастрового агентства при Государственном налоговом комитете, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, хокимиятов и других).
Во-вторых, созданными штабами на местах была изучена информация о более чем 7,2 миллионах домохозяйств и 23,8 миллионах граждан.
В-третьих, государственными органами была проведена цифровизация данных об объектах недвижимости. Налажена работа по их обновлению в режиме реального времени.
В-четвертых, исходя из месторасположения и границ избирательных участков, были определены их границы с целью формирования интерактивной карты.
С целью организации обучения членов избирательных комиссий навыкам работы с цифровыми технологиями была разработана и утверждена Концепция, подготовлено 30 республиканских тренеров.
С их стороны было подготовлено региональных 797 тренеров, каждый из которых был прикреплен к 14-15 избирательным участкам. На третьем этапе в августе-сентябре текущего года было обучено 32 856 членов избирательных комиссий (операторов).
Помимо этого, были подготовлены соответствующие учебные материалы для самостоятельной подготовки — инструкции, видеоролики, материалы с инфографикой и другие.
С целью создания удобств для пользователей, оперативного реагирования на их запросы и разрешения недочетов была налажена деятельность круглосуточного Центра обработки запросов, где работают 10 квалифицированных специалистов.
Все избирательные участки (10 761) были обеспечены телефонной связью. Из них 96,7 процента (10 416) подключены к оптоволоконной сети. Оставшиеся 3,3 процента обеспечены мобильной, спутниковой и радиосвязью.
С целью обеспечения открытости и прозрачности на 207 избирательных участках по предоставленному ЦИК перечню было установлено 414 камер видеонаблюдения.
Трансляция с видеокамер будет осуществляться в день выборов круглосуточно в здании Центральной избирательной комиссии, на сайте портала, а также на телеканале «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании.
Также, с целью создания удобств для избирателей были организованы колл-центры для Центральной избирательной комиссии с коротким номером «12 00» и для службы технической поддержки с коротким номером «12 09».
Были созданы возможности по использованию ряда информационных ресурсов в ходе избирательных процессов. В частности, разработан и запущен специальный портал, посвященный выборам Президента Республики Узбекистан, а также усовершенствован официальный сайт Центрального избирательного комитета.
На портале Президентских выборов в сотрудничестве с Кадастровым агентством была запущена интерактивная карта (геопортал). На данных порталах пользователи сайта могут получить подробную информацию о выборах и воспользоваться рядом услуг.
Были запущены система по дистанционному обучению и тестирования членов избирательных комиссий (телеграм-бот), специальный телеграм-бот для ответов на вопросы по избирательным процессам и определения избирательного участка.
Также для членов участковых избирательных комиссий специалистами Университета Инха в Ташкенте было разработано и запущено мобильное приложение по использованию учебных материалов по избирательному законодательству.
Информационные ресурсы, системы, веб-сайты, разработанные в рамках цифровизации избирательных процессов, были созданы специалистами предприятий, организаций и высших учебных заведений, подведомственных Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций. Также с их стороны оказывается техническая поддержка.
Все это – результат работы местных разработчиков, во многом благодаря создаваемым условиям в рамках подготовки IT-кадров, широким возможностям для IT-компаний.
Также, в соответствии с требованием Центральной избирательной комиссии доставку предвыборных агитационных материалов и избирательных бюллетеней в избирательные участки осуществляется Государственной фельдъегерской службой при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций.