Давлат экология қўмитаси делегацияси Орхус конвенцияси томонлари йиғилишида иштирок этмоқда
2021 йил 18-22 октябрь кунлари Давлат экология қўмитаси делегацияси Женева шаҳридаги БМТнинг Миллатлар Саройида бўлиб ўтаётган Атроф-муҳит билан боғлиқ бўлган масалалар бўйича қарорлар қабул қилиш жараёнида жамоатчиликнинг ахборот олиш, унинг иштироки ва одил судловга эришиш имконияти тўғрисидаги Конвенцияси томонлар йиғилишида иштирок этмоқда.
Эслатма: Конвенция 38 та давлат томонидан 1998 йил 25 июнь куни Даниянинг Орхус шаҳрида "Европа учун атроф-муҳит" мавзуидаги Европа атроф-муҳит муҳофазасига масъул вазирларнинг 4-конференцияси доирасида имзоланган ва 2001 йил 30 октябрь куни кучга кирган. Ҳозирги вақтда 46 та мамлакат ва Европа Иттифоқи, шу жумладан, Ўзбекистондан ташқари, Марказий Осиёнинг деярли барча давлатлари Конвенциянинг иштирокчилари ҳисобланади.
Орхус конвенцияси кучга кирганининг йигирма йиллигига бағишланган ушбу тадбир томонлар, халқаро ташкилотлар ва фуқаролик жамияти учун Конвенция билан боғлиқ кенг кўламли муаммоларни ҳал қилишда ютуқлар ва муаммоларни муҳокама қилиш учун замин яратади. Сессияларда келгуси даврда Конвенция фаолиятини бошқариш бўйича бир қатор муҳим қарорлар қабул қилинади.
Инсон саломатлиги ва фаровонлиги учун соғлом муҳит учун инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни қўллаб-қувватлаш, экология ва атроф муҳит соҳасида қарорлар қабул қилишда жамоатчилик иштироки ва одил судловга эришиш Орхус конвенциясининг асосий мақсадлари ҳисобланади.

Делегация Госкомэкологии принимает участие на совещаниях сторон Орхусской конвенции
18-22 октября 2021 года Делегация Госкомэкологии принимает участие на Совещании Сторон Конвенции о доступе к информации, участии общественности в процессе принятия решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды который проходит во Дворце Наций в Женеве.
Справочно: Конвенция была подписана 38 странами в г. Орхусе (Дания) 25 июня 1998 г. на 4-й Конференции министров окружающей среды европейских стран в рамках Процесса «Окружающая среда для Европы» и вступила в силу 30 октября 2001 г.. В настоящее время участниками Конвенции являются 46 стран + Европейский союз, включая все страны Центральной Азии, за исключением Узбекистана.
В ознаменовании двадцатой годовщины вступления в силу Орхусской конвенции это мероприятие предоставит сторонам, международным организациям, а также гражданскому обществу платформу для обсуждения достижений и проблем в решении широкого круга вопросов, имеющих отношение к Конвенции. На сессиях также будут приняты ряд существенных решений, которые будут определять деятельность Конвенции в следующий межсессионный период.
Цель Конвенции – поддержка защиты прав человека на благоприятную окружающую среду для его здоровья и благосостояния, на доступ к информации, на участие общественности в процессе принятия решений и на доступ к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды.