Ўзбекистонда маданий мерос объектлари рақамли платформаси яратилмоқда
Бухоронинг тарихий марказида жойлашган Исмоил Сомоний мақбарасининг 3D-макетини яратиш бўйича тажриба лойиҳаси тақдимоти бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси туризм ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари Абдулазиз Аққулов ҳамда Жанубий Кореянинг ““New Layer So. Ltd, LX Korea Land and Geospatial Informatix Corporation”” вакиллари иштирок этди.
Жанубий Корея Республикасининг ахборот технологияларини ривожлантириш миллий агентлигининг 150 минг АҚШ доллари қийматидаги грант лойиҳаси асосида “Digital Twin” (рақамли эгизак), 3D-технологиялари ва географик маълумотларни “Google maps” тизимига бириктирган ҳолда Исмоил Сомоний мақбарасининг нусхаси яратилади.
Маълумот учун: Шаҳарсозлик, маданий мерос ва археология соҳасида кенг қўлланадиган “Digital Twin” (рақамли эгизак) технологияси маданий мерос объектлари ҳолатини, унга бевосита таъсир кўрсатмаган ҳолда моделлаштириш, мониторинг қилиш, ташхислаш ва прогнозлаштириш. 3D-модели ёрдамида объект бўйлаб онлайн режимда ҳаракатланиш имконияти пайдо бўлади.
Учрашув якунида томонлар Исмоил Сомоний мақбарасининг 3D-макетини яратиш борасидаги тажриба лойиҳасини якунлаш бўйича ҳамкорликдаги ишлар режасини имзолашди. Асосий лойиҳани амалга ошириш – Бухоронинг тарихий қисми 3D нусхасини яратиш ҳамда онлайн-мониторинг тизимини ўрнатиш орқали «Uzbekistan Digital Heritage Planform» платформасини ишга тушириш учун маданий мерос объектларида Корея Республикасининг Ер, инфратузилма ва транспорт вазирлиги грантига аризалар тайёрланади ва топширилади. Лойиҳанинг умумий қиймати 6 млн. АҚШ долларини ташкил этади.
Мазкур лойиҳа доирасида Маданий мерос агентлиги ҳузурида барча зарур техника ва ускуналар билан тўлиқ жиҳозланган, алоҳида Ўзбекистондаги тарихий ва археологик объектларни рақамлаштириш хизмати ташкил этилади. Мазкур хизмат келгусида мустақил равишда тарихий-маданий мерос, археология объектларини рақамлаштиришни амалга оширади ҳамда уларни рақамли платформага киритади.
Мазкур платформанинг муҳим хусусиятларидан бири шундаки, оддий фуқаролар онлайн туризм билан таништириш ва турли тадқиқотлар ўтказиш учун олимлар каби объектларнинг юқори аниқликдаги рақамли 3D нусхасидан (аниқлик ҳар бир сантиметргача) фойдаланиш имкониятига эга бўлади.

В Узбекистане создается цифровая платформа объектов культурного наследия
Состоялась презентация пилотного проекта по созданию 3D-макета мавзолея Исмаила Самани, расположенного в историческом центре Бухары. В мероприятии приняли участие заместитель министра туризма и спорта РУ Абдулазиз Аккулов и представители консорциума южнокорейских компаний New Layer Сo. Ltd, LX Korea Land and Geospatial Informatix Corporation.
На основе грантового проекта Национального агентства по развитию информационных технологий Южной Кореи общей стоимостью 150 тысяч долларов США будет создана цифровая копия мавзолея Исмаила Самани с использованием технологий Digital Twin (цифровой близнец), 3D и географических данных, которая будет интегрирована в систему Google maps.
Для справки: Технология “Digital Twin” (цифровой близнец), широко используемая в области городского планирования, культурного наследия и археологии, позволяет моделировать, мониторить, диагностировать и прогнозировать состояние объектов культурного наследия без внесения физического воздействия. С помощью 3D-модели будет возможность перемещаться по объекту в онлайн-режиме.
По итогам встречи, стороны подписали план совместной работы по завершению пилотного проекта созданию 3D копии мавзолея Исмаила Самани. Для реализации основного проекта – запуска платформы «Uzbekistan Digital Heritage Planform» с созданием 3D копий исторической части Бухары и установлением системы онлайн-мониторинга, на объектах культурного наследия будут подготовлены и поданы заявки на грант Министерства земли, инфраструктуры и транспорта Республики Корея. Общая сумма проекта – 6 млн долларов США.
В рамках данного проекта также при Агентстве культурного наследия будет создана отдельная служба по цифровизации исторических и археологических объектов в Узбекистане, с полным оснащением всей необходимой техникой и оборудованием, которая в дальнейшем будет самостоятельно осуществлять цифровизацию объектов историко-культурного наследия, археологических объектов и вносить их в цифровую платформу.
Одним из главных преимуществ данной платформы заключается в том, что обычные граждане, также, как и ученые будут иметь доступ к высокоточным (точность – до сантиметров) цифровым 3D копиям объектов для ознакомления онлайн-туризма и проведения различных исследований.