Мамлакатимизда Ислом ҳамкорлик ташкилоти кузатувчилар миссияси ўз фаолиятини бошлади
Марказий сайлов комисияси Раиси З.Низамходжаевнинг Ислом ҳамкорлик ташкилоти кузатувчилар миссияси раҳбари Анисул Хак билан учрашуви бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссияси раиси Зайниддин Низамходжаев ўз сўзида Марказий сайлов комиссияси томонидан ўтган давр мобайнида Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва ўтказишга доир 19 та қарор ва жами 15 та норматив-ҳуқуқий хужжат қабул қилингани, шу билан биргаликда, жойларда Президент сайловини ўтказувчи 14 та сайлов округи ва 10 760 та сайлов участкаси тузилиб, сайловга тайёр ҳолга келтирилганлигини қайд этиб ўтди.
Шунингдек, Марказий сайлов комиссияси томонидан халқаро кузатувчилар ва ОАВ вакилларини аккредитациядан ўтказиш жараёни тугаганлиги ҳамда шу кунга қадар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида қатнашадиган хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан кузатувчилар сони мингга яқинни ташкил этганлиги таъкидланди.
Қайд этиш жоиз, Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) сайловларни кузатиш миссиясига ИҲТ Бош котибиятининг Халқаро муносабатлар департаменти директори Анисул Хак бошчилик қилади.
ИҲТ Бош котибиятининг Халқаро муносабатлар департаменти директори Анисул Хак:
-“Ўзбекситон Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо бўлган 57 ташкилотлардан бири ҳисобланади. Марказий сайлов комиссияси ва Ўзбекистон ҳукуматига Президент сайловида кузатучи сифатида иштирок этиш учун ташкилотимизга таклифнома юборганларидан жуда мамнун бўлдик. Ўзбекистондаги бу сиёсий жараён нафақат Ўзбекистон учун, балки жаҳон ҳамжамияти учун жуда муҳимдир. Биз 20 октябрдан тўлақонли кузатувчи сифатида ўз фаолиятимизни бошлаймиз. Кузатув натижалари бўйича Миссия томонидан ҳисобот тайёрланади ва сайловларни ташкил этиш юзасидан баёнот берилади”.

Наблюдательная миссия организации исламского сотрудничества начала свою работу
Центральной избирательной комиссии З. Низамходжаев встретился с главой наблюдательной миссии Организации исламского сотрудничества Анисул Хак.
В ходе встречи члены Миссии были проинформированы о работе, проводимой в рамках подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан. Отмечено, что избирательная кампания проводится в соответствии с требованиями Избирательного кодекса и демократическими принципами.
В своем выступлении председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев отметил, что за прошедший период Центральной избирательной комиссией принято 19 решений и в общей сложности 15 нормативно-правовых актов по вопросам подготовки и проведения президентских выборов. Вместе с тем, создано 14 избирательных округов и 10 760 избирательных участков. Также было отмечено, что Центральная избирательная комиссия завершила процесс аккредитации международных наблюдателей и представителей СМИ, на сегодня количество наблюдателей из зарубежных стран и международных организаций, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан, составляет около тысяча.
Стоит отметить, что миссию Организации исламского сотрудничества (ОИС) по наблюдению за выборами возглавляет директор Департамента международных отношений Генерального секретариата ОИС Анисул Хак.
Анисул Хак, директор Департамента международных отношений Генерального секретариата ОИС:
«Узбекистан - одна из 57 организаций-членов Организации исламского сотрудничества. Нам очень приятно, что Центральная избирательная комиссия и Правительство Узбекистана направили нашей организации приглашение принять участие в президентских выборах в качестве наблюдателей. Этот политический процесс в Узбекистане очень важен не только для Узбекистана, но и для мирового сообщества. Мы начнем нашу работу 20 октября в качестве полноценного наблюдателя. По результатам наблюдения Миссия подготовит отчет и выступит с заявлением об организации выборов".