Тошкент шаҳрида янги йўл ва йўл ўтказгичлар очилди
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳрининг Яккасарой ва Сергели туманларида қурилган янги йўлни кўздан кечирди.
Пойтахтимиз ҳам иқтисодиёт, ҳам нуфус жиҳатидан ўсиб бормоқда. Сўнгги йилларда шахсий автомобиллар 2-3 баробар кўпайиб, шаҳар кўчаларида бир кунда 700-800 мингдан зиёд транспорт ҳаракатланмоқда. Яна ярим миллиондан зиёд одам кунига пойтахтимизга келиб кетади. Шу боис йўл инфратузилмаси ҳаёт талабига мос равишда ривожлантириб борилмоқда.
Сергели билан Яккасарой туманини боғлайдиган қўшимча йўл жуда керак эди. Бу лойиҳа икки босқичда амалга оширилмоқда. Бугунги кунда Чўпонота кўчасидан Тошкент ҳалқа йўлигача қарийб 2 километрлик трасса қуриб битказилган. Унинг Кичик ҳалқа йўли устидан ўтган қисмида 788 метрлик кўприк ва Тошкент ҳалқа йўлига туташган жойида иккита 207 метрлик йўл ўтказгич барпо этилган.
Мазкур транспорт иншоотлари бугундан очилди.
Ушбу янги йўл ва кўприклар муҳандислик ечимига кўра жуда қулай. Биринчидан, мазкур янги кўча Тошкентнинг энг йирик транспорт артериялари – кичик ва катта ҳалқа йўллари билан кесишади. Иккинчидан, транспортларнинг янги кўприкка чиқиши ҳам, ундан тушиши қулай. Ҳеч қандай светофор ёки қайрилиб олишсиз, бошқаларга халақит бермаган ҳолда, кейинги йўналишга қўшилиб кетиш мумкин.
Айни пайтда лойиҳанинг иккинчи босқичи доирасида жадал иш олиб борилмоқда. Тошкент ҳалқа йўлидан Қипчоқ кўчасигача бўлган 4 километрдан зиёд йўл қурилмоқда.
Умуман, 6 қаторли мазкур йўл ва кўприклар соатига 12 мингтагача автотранспортни ўтказиш қуватига эга бўлади. Шу тариқа, Сергели туманидан шаҳар марказига етиб бориш вақти олдинги 40-50 дақиқа ўрнига 20 дақиқани ташкил қилади. Янги Сергели кўчасидаги тирбандлик икки бараварга қисқаради.
Шу ерда йўлсозлик, ободонлаштириш ва коммунал соҳаларда қўлланиладиган махсус техникалар намойиш этилди.

В городе Ташкенте открылись новая дорога и развязки
Глава государства осмотрел новую дорогу, построенную в Яккасарайском и Сергелийском районах Ташкента.
Экономика и население столицы растут. За последние годы количество личных автомобилей увеличилось в 2-3 раза, ежедневно по городским улицам ездят более 700-800 тысяч автомобилей, в столицу приезжают и уезжают более полумиллиона человек. Все это диктует необходимость развития дорожной инфраструктуры с учетом указанных факторов и тенденций.
Строительство дополнительной дороги, соединяющей Сергели с Яккасарайским районом, напрашивалось давно. Этот проект реализуется в два этапа. К настоящему времени завершено строительство двухкилометровой дороги от улицы Чупонота до Ташкентской кольцевой автодороги. Через Малую кольцевую дорогу построен 788-метровый путепровод и две 207-метровые развязки на стыке с Ташкентской кольцевой автомобильной дорогой.
Сегодня эти транспортные сооружения сданы в эксплуатацию.
Новая дорога и путепроводы призваны намного облегчить движение. Во-первых, новая улица будет пересекаться с крупнейшими транспортными артериями Ташкента - малой и большой кольцевыми дорогами. Во-вторых, развязки выполнены так, чтобы транспортным средствам было удобно совершать заезд и съезд с моста без светофоров и разворотов, не мешая движению на других участках.
В настоящее время ведется активная работа в рамках второй фазы проекта. Строится дорога протяженностью более 4 километров от ТКАД до улицы Кипчак.
В общей сложности эти шестиполосные дороги и путепроводы будут иметь пропускную способность до 12 тысяч автомобилей в час. Таким образом, время в пути от Сергелийского района до центра города составит 20 минут вместо прежних 40-50 минут. Нагрузка на улицу Янги Сергели уменьшится вдвое.
Здесь же состоялась демонстрация специальной техники, которую планируется использовать в дорожном строительстве, работах по благоустройству и коммунальной сфере.