Шавкат Мирзиёев: Ёшлар сиёсати - биринчи ўринда
Юқори Чирчиқ туманида “Astrum” IT aкадемияси очилди. Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятига сафари чоғида бу ерда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Икки қаватли бино замонавий жиҳозланган, 700 тадан ортиқ компьютер билан таъминланган. У таълим ва ишлаб чиқаришни қамраб олган кластер бўлади. Ёшлар аввал дастурлашни ўрганиб, кейин шу соҳада ишлайди. Уларнинг ўзлаштиришини сунъий интеллект баҳолайди.
Ҳозирги кунда кластерда ўқиш истагида бўлган ёшлар саралаб олинмоқда. Президентимиз улар билан суҳбатлашди.
- Агар замонга муносиб бўламан, ўз ишимни топаман, яхши яшайман десаларингиз, шу соҳани ўрганинг. Келажакка инвестициянгиз - шу. Ҳам билим олиб, ҳам амалда татбиқ қилиб, оилангиз, эл-юртимизга кўмакдош бўласизлар, деб ишонаман, - деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга шу ерда ёшлар учун коворкинг марказ, турар жой барпо этиш бўйича кўрсатма берилди.
- Биз учун ёшлар сиёсати - биринчи ўринда. Бу ерда иқтидорли, билимли болалар ўқийди. Уларга замонавий, эркин шароит яратиш керак. Уйи ҳам, овқатланиши ҳам, спорти ҳам, дам олиши ҳам шу ерда бўлиши зарур. Давлат ташкилотлари, саноат корхоналарининг буюртмаларини шакллантириб, бу мутахассисларни иш билан таъминлаш муҳим, - деди Президент.

Шавкат Мирзиёев: Молодежная политика - на первом месте
В Юкоричирчикском районе открылась IT-академия "Astrum". В ходе поездки в Ташкентскую область глава государства ознакомился с созданными здесь условиями.
Двухэтажное здание академии оснащено по современным требованиям, здесь установлено более 700 компьютеров. Молодежь пройдет обучение программированию, затем будет трудиться в данной области. Таким образом здесь намечено организовать кластер, объединяющий обучение и производство. Успеваемость слушателей будет оцениваться с использованием технологий "искусственного интеллекта".
В настоящее время проводится отбор молодых людей, желающих учиться в кластере. Президент побеседовал с ними.
- Если хотите идти в ногу со временем, заниматься любимым делом и жить хорошо, учитесь в этой сфере. Это будет вашей инвестицией в будущее. Уверен, приобретая знания и применяя их на практике, вы станете опорой своей семьи, нашего народа, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено построить здесь коворкинг-центр и жилье для молодежи.
- Для нас молодежная политика на первом месте. Здесь будут учиться талантливые, умные ребята. Им нужно создать современные, свободные условия. И проживание, и питание, и занятие спортом, и отдыха - все должно быть в одном месте. Важно формировать заказы государственных органов, промышленных предприятий и обеспечить этих специалистов работой, - сказал Президент.