Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилотининг «яшил» ҳаракатлар бўйича Махсус ишчи гуруҳининг йиғилиши якунлари
2021-10-15 | Экология
Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Ж. Казбеков бошчилигидаги делегация Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилотининг (ИҲРТ) Яшил ҳаракатлар бўйича махсус ишчи гуруҳининг онлайн форматида ўтказилган йиллик йиғилишида иштирок этди.
Тадбирда ИҲРТга аъзо давлатлар, Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё (EECCA) минтақаси, халқаро ҳамкор ташкилотлар ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари расмий вакиллари иштирок этишди.
Малумот учун: Яшил ҳаракатлар бўйича махсус ишчи гуруҳининг йиллик йиғилиши жорий йил Тошкент шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган эди.
Бироқ, дунёнинг кўплаб мамлакатларида давом этаётган коронавирус инфекцияси ва унинг салбий оқибатларини инобатга олган ҳолда Махсус ишчи гуруҳ Котибияти йиғилишни онлайн форматда ўтказилиши тўғрисида қарор қабул қилди.
Германия Aтроф-муҳит, табиатни муҳофаза қилиш ва ядро хавфсизлиги федерал вазирлигининг Шарқий Европа, Марказий Осиё, Aфрика ва Яқин Шарқ мамлакатлари билан ҳамкорлик қилиш бошқармаси бошлиғи, Юрген Кайнхорст раислиги остида ўтказилган тадбирда томонлар CОVID-19 дан халос бўлишнинг экологик жиҳатлари, 2021-2022 йиллардаги иш дастурининг бажарилиши натижалари, «Европа учун атроф-муҳит 2022» юқори даражадаги конференциясига тайёргарлик тўғрисида ўзаро маълумот, фикр алмашилди.
Шу билан бирга, Ю. Кайнхорст ва Рудольфо Лейси (ИҲРТ атроф-муҳит бўйича директори) Давлат экология қўмитасига Йиллик йиғилишни Тошкент шаҳрида ўтказишга ташаббус билдирганлиги учун миннатдорчилик билдиришди.
ИҲРТнинг сиёсий таҳлилчиси Изабелла Нуве давлатимизнинг ковиддан кейинги даврда яшил тикланиш борасидаги саъй-ҳаракатларини алоҳида қайд этди. Унинг сўзларига кўра, ЕЕCCA мамлакатлари орасида Ўзбекистон ва Грузия 30% натижага эриша олди ва бу кўрсаткич бўйича минтақанинг бошқа давлатлардан олдинда эканлигини эътироф этди.
Ўз навбатида, Ж. Казбеков ўз нутқида Ўзбекистонда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш, кўкаламзорлаштириш ва иқлим ҳаракатлари соҳасида олиб борилаётган изчил ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот тақдим этди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг Париж битимига қўшилиши, «Яшил» иқтисодиётга ўтиш стратегиясининг қабул қилиниши, БМТ Бош ассамблеясининг «Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди» деб эълон қилиш ҳақидаги махсус резолюциясининг қабул қилиниши алоҳида таъкидлаб ўтилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Яшил ўсиш ва глобал мақсадлар учун ҳамкорлик – 2030» (P4G) халқаро саммитида нутқ билан иштирок этиши, Глобал яшил ўсиш институти билан Битим имзоланиши, Халқаро табиатни муҳофаза қилиш иттифоқи билан ҳамкорликнинг ўрнитилиши ва Қуйи-Aмударё давлат биосфера резерватини ЮНЕСКОнинг «Одам ва биосфера» дастури доирасида Бутунжаҳон биосфера резерватлари тармоғига муваффақиятли киритилиши яққол далил сифатида келтириб ўтилди.
Шунингдек, Давлат экология қўмитаси вакиллари, 15 октабрь куни Тошкент шаҳрида гибрид форматда бўлиб ўтиши режалаштирилган Марказий Осиё учун иқлим, энергия, сув ва ер (НЕКСУС) боғлиқлиги бўйича юқори даражадаги йиғилишда иштирок этиш учун таклиф қилинди.

Итоги заседания Специальной рабочей группы по зеленым действиям Организации экономического сотрудничества и развития
2021-10-15 | Экология
Делегация Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды во главе с Заместителем председателя Ж. Казбековым приняла участие в работе Ежегодного совещания Специальной рабочей группы по зеленым действиям Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), которое проводится в онлайн режиме.
На мероприятии приняли участие официальные представители стран членов ОЭСР, региона Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии (ВЕКЦА), международных организаций-партнеров, а также ННО.
Справочно: Ежегодное совещание Специальной рабочей группы по зеленым действиям ОЭСР планировалось к проведению на высоком уровне в г. Ташкенте, с приглашением ведущих международных специалистов (60-70 участников) в области «зеленой» экономики и «зеленого» роста.
В связи с продолжающейся пандемией COVID-19 во многих странах участниц, Секретариатом Специальной рабочей группы было решено провести совещание в виртуальном формате.
На мероприятии, проходившем под председательством Руководителя департамента по сотрудничеству со странами Восточной Европы, Центральной Азии, Африки и Ближнего Всотока Федерального министерства окружающей среды, охраны природы и ядерной безопасности Германии, сопредседателя Специальной рабочей группы по зеленым действиям Юргена Кайнхорста стороны предоставили информацию касательно экологических аспектов реагирования и восстановления от COVID-19, результатов по выполнению программы работ на 2021-2022 годы, подготовки к Конференции высокого уровня «Окружающая среда для Европы 2022».
Вместе с тем, г-н Ю. Кайнхорст и г-н Рудольфо Лейси (Директор по окружающей среде ОЭСР) поблагодарили Госкомэкологии РУ за готовность проведения Ежегодного совещания в г. Ташкенте в этом году и при этом выразили сожаление, что в связи с пандемией встречу приходится проводить в онлайн формате.
Политическим аналитиком ОЭСР г-жой Исабелла Нуве особо отмечены усилия страны направленные на зеленое восстановление в послековидный период. Так, по её словам, среди стран ВЕКЦА только Узбекистан и Грузия смогли достичь 30% результата и опережают остальные страны региона по данному показателю.
В свою очередь, в своей речи Ж. Казбеков представил подробную информацию об осуществляемой последовательной работе в Узбекистане в области обеспечения охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов, зеленого восстановления и климатических действий.
В том числе, особенно отмечены присоединение Республики Узбекистан к Парижскому соглашению, принятие Стратегии по переходу на «зеленую» экономику, принятие Специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению «Приаралье – зоной экологических инноваций и технологий», усилия страны по установлению новых партнерских отношений для достижения зеленого роста, зеленого перехода и целей в области изменения климата. Свидетельством которому являются выступление Президента Республики Узбекистан на втором Саммите «Партнерство ради зеленого роста и глобальных целей – 2030» (P4G), подписание соглашения с Глобальным институтом зеленого роста, установление сотрудничества с Международным союзом охраны природы и включение Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата во Всемирную сеть биосферных резерватов ЮНЕСКО в рамках программы «Человек и биосфера».
Представители Госкомэкологии, также были приглашены принять участие на встрече высокого уровня по взаимосвязи климата, энергии, воды и земли (НЕКСУС) для Центральной Азии, которая запланирована к проведению в гибридном формате 15 октября в г. Ташкенте.