Ўзбекистон делегацияси МДҲ Ташқи ишлар вазирлари Кенгаши йиғилишида иштирок этди
2021 йил 13-14 октябрь кунлари Минск шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ташқи ишлар вазирлари Кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегатсия иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари халқаро кун тартиби ва Ҳамдўстлик доирасидаги ҳамкорликинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
МДҲга аъзо Давлатлар раҳбарлари кенгаши бўлажак мажлисининг ташкилий ва мазмуний жиҳатлари, жумладан, саммитда кўриб чиқиладиган қатор кўп томонлама ҳужжатлар лойиҳалари муҳокама қилинди ва келишилди.
Учрашув якунида МДҲга аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирларининг Биологик ва заҳарли қуролларини тақиқлаш тўғрисидаги Конвенсияни мустаҳкамлаш тўғрисидаги Қўшма баёноти қабул қилинди, МДҲга аъзо давлатлар тарихчилари ва архившуносларининг халқаро уюшмаси (комиссияси) тўғрисидаги Низом ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги доирасида 2022 йилда ўтказиладиган кўп даражали ташқи ишлар идоралари ўртасидаги маслаҳатлашувлар режаси ва бошқа ҳужжатлар тасдиқланди.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании СМИД СНГ
13-14 октября 2021 года в г.Минске состоялось очередное заседание Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств, в работе которого приняла участие делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым.
Участники мероприятия обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки и взаимодействия в рамках Организации.
Обсуждены организационные и содержательные аспекты предстоящего заседания Совета глав государств-участников Содружества. В частности, рассмотрены и согласованы проекты ряда документов, вносимых на рассмотрение Саммита СНГ.
По итогам встречи принято Совместное заявление министров иностранных дел государств-участников СНГ об укреплении Конвенции о запрещении биологического и токсинного оружия, утверждены Положение о Международной ассоциации (комиссии) историков и архивистов государств-участников СНГ и План многоуровневых межмидовских консультаций в рамках Содружества Независимых Государств на 2022 год и другие документы.